Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu Nedir?

Facebook kapak fotoğrafı boyutu, uygulamanın kendi içinde belirlemiş olduğu boyutlar üzerinden kullanılır. Görsel paylaşım platformu olarak kurulan sosyal medya ağlarından biri olan Facebook, kendi tasarımı ve yazılımına uygun fotoğraf boyutlarının kullanılmasına izin vermektedir. Facebook kapak fotoğrafı boyutu, uygun görülen boyutların dışında kalan fotoğrafların da yeniden boyutlandırılması yoluyla da gerekli ölçülere getirilebilmektedir. Facebook sosyal ağının kullanıma uygun bulduğu kapak fotoğrafı ölçüleri, 828 * 315 piksel boyutlarındadır.


Kapak Fotoğrafı Boyutu En Düşük Kaç Olur?

En düşük kapak fotoğrafı boyutu, kalitesi düşük olan fotoğrafların da kullanılması için uygun düzenlemenin yapılmasına olanak verir. Orijinal kapak fotoğrafı boyutları, 851 * 315 olan Facebook, son yıllarda bu ölçüyü 828 * 315 olarak güncellemiştir. 


Eğer kullanıcılar, daha yüksek boyutlara sahip olan fotoğraf ve görselleri kullanmayı tercih ederse, sosyal ağ fotoğrafın kırpılarak daha küçük boyutlara indirilmesine olanak verir. Fotoğrafların kırpılması, bazı ayrıntıların dışarı atılmasına ya da fotoğraf kalitesinin düşürülmesine neden olmaktadır. Resimlerin kalitesinin düşmesini istemeyen kullanıcıların, kullanmak istedikleri fotoğrafları uygun boyutlu görseller arasından seçmeleri gerekmektedir. 

Profil Fotoğrafı Boyutu En Az Kaç Olur?

Profil fotoğrafının en düşük değeri, tıpkı kapak fotoğrafında olduğu gibi belirli ölçülerle sınırlandırılmaktadır. Kare bir görünüme sahip olan profil fotoğrafının en düşük ölçülerinin 160 * 160 şeklinde ayarlanması gerekmektedir. Ancak bu ölçüler, fotoğraf kalitesinin düşük olmasına ve fotoğrafın pikselli bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır. Kullanıcıların daha yüksek kalitede bir fotoğraf kullanımı sağlaması için 256 * 256 ölçülerinde fotoğraf tercihi yapmaları daha uygundur. 


Profil fotoğrafı olarak kullanılmak istenen görsellerin 960 * 960 piksel boyutlarından daha yüksek boyutta olmaması gerekmektedir. Bu boyutlardan büyük olan fotoğraflar, kırpılması gerektiği için kalite kaybına uğrayabilmektedirler. 


Profil fotoğrafı hem bilgisayar hem de telefon üzerinden kolay bir şekilde değiştirilebilmektedir. Ancak, fotoğrafın telefon üzerinden değiştirilmesi de piksel kaybına neden olarak görüntünün kalite kaybına uğramasına yol açmaktadır. Uygun boyutlarda olmayan fotoğrafların kullanılması için, Photoshop ya da Paint uygulamaları kullanılarak düzenleme yapılabilmektedir. 


Hikâye Boyutu Kaç Olmalıdır?

Hikâye boyutu için de bazı sınırlandırmalar bulunmaktadır. Facebook üzerinden paylaşılan hikayelerin, profile yüklenen ve ana sayfa üzerinde görülen paylaşımlarla aynı boyutta olması gerekmektedir. Yapılan paylaşımların kaliteli olması ve pikselli bir görünüme sahip olmaması için 1200 * 900 boyutlarında görsellerin tercih edilmesi gerekmektedir. Ancak paylaşım yapılırken kullanılan çerçevenin de 399 * 150 boyutlarında olması gerekmektedir. Yapılan paylaşımlarda uygun görülen görsel boyutları şunlardır:


Profilde ve ana sayfa üzerinde paylaşılan görseller: 1200 * 628 piksel,


Etkinlik ve duyuru yapmak için kullanılan görseller: 470 * 470 piksel,


Herhangi bir bağlantıya yönlendiren görseller: 1200 * 682 piksel.


Kapak Fotoğrafı Nasıl Değiştirilir?

Facebook’ta kapak fotoğrafı değiştirmek için, sıralı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Kapak fotoğrafı, Facebook profilinin en üst kısmında yer alan ve kullanıcıların başka bir hesaba girdiklerinde karşılarına çıkan ilk görseldir. Facebook kapak fotoğrafı boyutu, uygun görülen boyutlar arasında olmalıdır. Facebook kapak fotoğrafının değiştirilmesi için şu adımlar takip edilmelidir:


Facebook’un sağ üst kısmında bulunan profil yazısına tıklanır.


Ardından açılan sekmede “Kapak Fotoğrafını Düzenle” seçeneği seçilir ve eski kapak fotoğraflarının arasından biri seçilerek kullanılabilir.


Eğer kullanıcının kapak fotoğrafı yoksa, “Kapak fotoğrafı ekle” seçeneğine tıklanarak galeride yer alan fotoğraflardan biri tercih edilerek kullanılabilir. 


Kullanıcının bilgisayarından ya da telefon galerisinden bir fotoğraf kullanması için “Fotoğraf ekle” kısmına, eski fotoğraflarından birini kullanması için ise “Fotoğraf seç” kısmına tıklaması yeterli olmaktadır. 


Kullanılmak istene fotoğraf seçildikten sonra, görsel aşağı, yukarı, sağa ve sola hareket ettirilerek konumlandırılır. Fotoğraf üzerinde yer alan ayrıntılar içinde istenen bölge çıkarılabilir ya da istenen yerin görülmesi sağlanabilir. 


İşlemlerin yapılmasının ardından, “Değişikliği kaydet” seçeneğine tıklanarak yapılan düzenlemeler kaydedilir.


Seçilen kapak fotoğrafının daha kaliteli ve doygun renklere ya da görünüme sahip olması için, görselin en az 720 piksel genişliğinde olması gerekmektedir. 


Kapak Videosu Nedir?

Kapak videosu, kullanılan kapak fotoğraflarının hareketli halidir. Kullanıcılar, kapak videosu kullanarak daha ilgi çekici bir profil elde edebilirler. Kapak videosu kullanmanın en büyük avantajlarından biri, kullanıcının profilinin başka kişiler tarafından takip edilmeye değer olmasının sağlanmasıdır. Profile girildiğinde ilk görülen görsel olan kapak fotoğrafı, kişilerin kim olduğunu, ilgi alanlarını ya da beğenilerini en iyi şekilde ifade edebilmesini sağlamaktadır. Kapak videosu, sadece bireysel kullanımlar için değil, aynı zamanda işletme hesapları için de en iyi PR alanlarından biridir. Kapak Videosu Nasıl Kullanılır?

Kapak videosu kullanmak için en önemli adım, en uygun videonun tespit edilmesidir. Kapak videosu boyutu, tıpkı Facebook kapak fotoğrafı boyutu ayarlamasında olduğu gibi, 851 * 315 boyutlarında tercih edilmelidir. Kapak fotoğrafı kullanılması için, şu adımların izlenmesi gerekmektedir:


Kapak videosu, daha önce sayfaya yüklenen videolar arasından seçilebilmektedir. Bu işlemin yapılması için, kapak fotoğrafının üzerine gelinir ve “Kapağı değiştir” seçeneği seçildikten sonra, “Videolardan seç” kısmına tıklanır. Kullanılmak istenen videonun seçilmesinin ardından “Onayla” butonuna basılarak işlem tamamlanır. 


Seçilen kapak videosu, tıpkı fotoğraf kullanımında olduğu gibi ileri gri hareketlerle konumlandırılabilme özelliğine sahiptir. 


Kullanıcılar, yeni bir video kullanmak isterlerse, kapak fotoğrafı üzerine gelinerek “Kapağı değiştir” yazısına tıklandıktan sonra, “Fotoğraf/ video yükle” kısmı seçilir. 


Açılan pencere üzerinden, bilgisayarın kendi galerisinde bulunan bir video seçilerek video aşağı geri hareketlerle konumlandırılır. “İleri” butonuna tıklanarak işlem tamamlanır. 


Kapak videosunun kullanımı için, video tasarlamak da mümkündür. Kullanıcıların, kendilerine uygun videoyu tasarlamaları hem kendilerini tanıtmaları hem de en iyi şekilde PR yapmaları için en iyi yöntemlerden biridir. Kişilerin video tasarlaması için geliştirilmiş uygulamalar da bulunmaktadır. Videonun kullanıcılar tarafından tasarlanması, uygun görülen video boyutunun sağlanması için de avantajlı bir seçenektir.