Facebook Üye Olma - Hesap Açma

Facebook Üye Olma - Hesap Açma

Facebook’a Nasıl Kayıt Olunur?

Dünyada en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya uygulaması olan Facebook kullanıcılarına çok geniş bir alanda profil açma ve profil yönetme hakkı tanıyor. Facebook uygulamasında kişisel hesap, işletme hesabı, dernek hesabı ve çeşitli amaçlara sahip hesaplar açılabilir. Bu hesaplar farklı amaçlara yönelik kullanıcılar için vardır. İlk kez Facebook’a kayıt olunması için önce hangi tür de hesap açılacağı seçilmelidir. Facebook’ta Hesap Nasıl Açılır?

Dünyadaki en çok tercih edilen sosyal medya uygulaması olan Facebook’a kayıt olunurken izlenmesi gereken adımlar şunlardır:


Kullanıcıların ilk olarak bir mail adresine ihtiyaçları vardır. Mail adresi olmayan kişiler Gmail, Hotmail, Yandex veya Yahoo üzerinden bir mail adresi alabilir. 

Bir mail adresi sahip olunduktan sonra internet tarayıcısından Facebook.com internet adresine girilir. 

Bu internet sayfasında “Yeni Hesap Oluştur” seçeneğine tıklanılır. 

Açılan sayfada kişiler adını, soyadını, cep telefon numarasını veya e-posta adresini yazmalılardır. E-posta adresi olmayan kişiler cep telefon numaraları ile Facebook’a kayıt olabilir. Fakat çoğu kişi mail adresi ile kayıt olmayı tercih ediyor.

Gerekli tüm bilgiler doldurulduktan sonra “Kaydol” tuşuna basılır.

Kayıt olunması için bu aşamada Facebook kişilerden onay kodu ister.

Bu onay kodu kayıt olunma formu doldurulurken cep telefon numarası yazan kişilerin cep telefonuna iletilirken mail adresi yazanların mail adreslerine iletilir. 

Onay kodu girildikten sonra Facebook kaydı tamamlanmış olur. 

Bu oluşturulan Facebook hesabı kişisel bir hesaptır.


Facebook Profili Nasıl Düzenlenir?

Facebook uygulamasında kullanıcılar birçok seçeneğe sahiptir. Facebook tarafından kullanıcılara sağlanan bu opsiyonlara kişilerin erişebilmesi için öncelikle Facebook profillerini belirli bir ölçüde düzenlemeleri gerekir. Facebook kaydı olunduktan sonra yapılan profil düzenlemeleri şunlardır:


Kayıt olunduktan sonra kişilerin belirli bir profil fotoğrafına ihtiyaçları vardır. Facebook hesabının daha anlaşılır ve güvenilir olabilmesi için kullanıcıların profil fotoğrafı koymaları tavsiye edilir. Hatta Facebook uygulamasında sadece profil fotoğrafı değil aynı zamanda kapak fotoğrafı da mevcuttur. Bu kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafının hesaba konulması zorunlu değildir fakat koyulduğu takdirde kişilerin yakın çevresinin tanıması daha kolay bir hal alır. 

Facebook profil düzenlemesinde bir diğer bölüm ise “Hakkında” bölümüdür. Kullanıcılar bu bölümde, çalıştıkları iş yeri isimleri, ilişki durumları, okudukları okulların isimleri gibi çeşitli bilgileri yazabilirler. Bu bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması önemlidir. Çünkü insanlar kullanıcıları aradıkları zaman kolaylıkla bulmaları gerekir. 

Kullanıcılar genel bilgileri doldurduktan sonra profilin paylaşım ayarlarını düzenlemelidir. Paylaşım ayarlarında profile kimlerin görebileceği ve kimlerin göremeyeceği ayarlanılabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için sağ üst köşede alt alta üç çizgi simgesine tıklanılmalıdır. Ardından “Gizlilik Ayarları” bölümüne girilir. Bu bölümdeki güvenlik alanından gerekli olan tüm düzenlemeler yapılabilir. 

Facebook profil düzenlenmesinde son aşama tanıdık kişiler ile Facebook üzerinden arkadaş olunmasıdır. Bu tanıdık ekleme işleminde mail listesi kullanılabildiği gibi doğrudan isimlerde aratılabilir. 

Facebook İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Facebook uygulaması sadece kişisel hesaplar için değil aynı zamanda işletme hesapları içinde kullanılır. Bir iş, ürün, marka veya topluluk hakkında açılacak olan Facebook hesabı işletme hesabı olarak açılmalıdır. Facebook bu tür amaçlara yönelik hesaplara sayfa veya grup oluşturma hakkı tanıyor. Facebook kaydı yapılırken çeşitli iş yerleri hesap açmak istediği için bu işletme hesabı özelliği devreye girmiştir. Facebook işletme hesabından markalar çeşitli reklamlar alabildiği gibi e-ticarette yapabilirler. Facebook işletme hesabı aynı zamanda dijital pazarlama sektöründe de kullanılır. Facebook işletme hesabı kaydı yapılırken izlenen yollar şunlardır:


Öncelikle işletme hesabı açmak isteyen kişilerin bir kişisel hesabı olması gerekir. Kişisel hesabı olmayan kişilerin ilk olarak Facebook’a kayıt olmaları gerekir.

Facbook’ta hesap açıldıktan sonra kişisel hesaba giriş yapılır.

Ardından ekranda sağ üst köşede yer alan ters üçgen simgesine tıklanılır. 

Açılan sayfada “Sayfa Oluştur” bölümüne basılır.

Oluşturulacak hesap için işletme ile ilgili tüm detaylar ve bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde bildirilir. 

Bu sayede Facebook işletme hesabı açılmış olur. 

Facebook Kayıt Olma İşlemi Tamamlandıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Facebook kaydı olan kişiler bu işlemi tamamladıktan sonra Facebook hesaplarını aktif bir şekilde kullanmaya başlayabilirler. Facebook uygulaması sayesinde kişiler birbirleri ile mesajlaşabilir, arkadaşlarını bulabilir veya çeşitli paylaşımlar yapabilirler. Facebook kullanıcıları arkadaşlarını bulduktan sonra onlarla birlikte bir grup oluşturabilirler. Bu sayede kullanıcılar eskiden görüşülen veya çok sık görüşülmeyen arkadaşları ile düzenli konuşmuş olurlar. Facebook uygulaması üzerinden aynı zamanda anket veya etkinlik oluşturulabilir. Bu anket veya etkinlik düzenleme özelliği sayesinde Facebook kullanıcıları tanıdıklarını ve arkadaşlarını özel günlerine davet edebilirler. Facebook uygulaması daha pek çok işlem özelliğine sahip olan bir sosyal medya uygulamasıdır.


Facebook Uygulamasında Hesap Açma Sınırı Var Mı?

Facebook uygulamasında hesap açma ile ilgili herhangi bir kısıtlama konulmamıştır. Facebook kaydı oluşturulurken kullanıcı adı başka herhangi bir kullanıcı adı ile aynı olmaması gerekiyor. Facebook hesabı açılırken kişilerin istedikleri kullanıcı adı seçilmiş ise kullanıcı adlarını değiştirmeleri gerekir. Facebook bu uyarıyı kullanıcılarına kendisi yapar ve hesap açılmasını kabul etmez. Facebook hesabı açılırken kullanılan cep telefon numarası veya e-posta adresi tek bir facebook hesabına aittir. O Numara veya mail adresi ile bird aha yeni bir Facebook hesabı açılamaz. Bir mail veya cep telefon numarası ile tek bir Facebook hesabı açılabilir. Facebook şirketi yeni güncellemeler üzerine çok sıkı çalışmalar düzenliyordur. Özellikle gizlilik ve hesap açma konularında çeşitli çalışmalar yapıyorlar.