İnstagram'da Hikaye Paylaşımı Hatası

İnstagram'da Hikaye Paylaşımı Hatası

Instagram'da Hikâye Paylaşamama Sorunu Nasıl Çözülür?

İnstagram’da hikâye paylaşamama problemi, genellikle uygulamanın zamanında güncellenmemesi ya da şebeke problemleri nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İnternet bağlantısının gerektiği gibi yapılamaması da hikâye paylaşılamamasına neden olabilmektedir. 


Instagram üzerinden hikâye paylaşılamadığı, genellikle görüntü çekilirken ekranın siyah bir şekilde kalması ve çekilen görüntünün gösterilmemesi şeklinde ortaya çıkar. Kameranın çekim yapmaması ya da çekilen görüntüyü yüklememesi, görüntünün daha sonra kullanılmak üzere kaydedilerek telefon galerisinde muhafaza edilmesine de engel olabilmektedir. 


Çekilen fotoğraf ve videoların görünür olması ve yüklenir konuma geçmesi ancak, yapılmak istenen yüklemenin saatler boyunca gerçekleştirilemiyor olması, genellikle internet bağlantısının zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. “Instagram'da hikâye paylaşamıyorum” diyen kullanıcılar için pek çok çözüm yolu da bulunmaktadır. 


İnternet Problemlerinin Giderilmesi

İnternet problemlerinin giderilmesi, hikâye paylaşırken karşılaşılan problemlerin çözülmesi için denenen ilk yöntem olmaktadır. Kullanılan cihazın internete bağlanması sağlandığında, hikâye paylaşma konusunda herhangi bir problem yaşanmaz ve yüklenmeye çalışan hikâye anında kullanıcının profilinde görünür hale gelir. 


İnternet bağlantısı tekrar kurulduğunda, başka bir ağa bağlanıldığında ya da kullanıcının mobil verisi kullanılarak işlem yapılmaya çalışıldığında hikayeler hala yüklenmiyorsa, sorun internet bağlantısından kaynaklanmıyor demektir. 


Tarih ve Saat Ayarlarının Düzenlenmesi

Tarih ve saat ayarlarının düzenlenmesi, internet üzerinden yapılan pek çok işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriliyor olmasına olanak verir. Kullanılan cihazların tarih ve saat ayarları güncel olmadığında hem Instagram gibi sosyal ağların hiçbiri kullanılamamakta hem de tarayıcı üzerinden yapılmak istenen işlemler düzgün bir şekilde gerçekleştirilememektedir. Tarih ve saat ayarlarının güncel olandan daha faklı olması, kullanılan cihazların güvensiz ve şüpheli bir profil olarak tanımlanmasına ve sosyal ağın algoritmaları tarafından engellenmesine neden olabilmektedir. Instagram bağlantısının kurulamamış olması da bu nedene bağlıdır. 


Cihazların tarih ve saat ayarları kolay bir şekilde değiştirilebilir. Kullanılan cihazlar, manuel bir ayara sahipse daha kolay bir şekilde karışıklığa neden olabilmektedir. Cihazların tarih ve saat ayarları otomatik bir şekilde ayarlanırsa, saat değişikliklerinde cihaz düzenlemeyi kendisi yapmakta ve bu tür problemlerin yaşanmasına engel olmaktadır. “Instagram'da hikâye paylaşamıyorum” diyen kullanıcılar, bu yöntemle problemlerinde çözüm sağlayabilmektedirler. 


Uygulamanın Güncellenmesi

Uygulamanın güncellemesinin yapılmaması da hikâye paylaşamama sorunlarına neden olmaktadır. Instagram uygulamasının yeni bir sürüme sahip olması, eski sürümün artık yüksek performansla çalışmaması anlamına gelmektedir. Her uygulamanın, belli zaman aralıklarıyla güncelleme yapılmasına ihtiyacı vardır. Uygulamaların yeniliklerle ve hızlı bir şekilde kullanılması için güncelleme yapılması gerekmektedir. 


Uygulamanın güncel hale getirilmesi için App Store ya da Google Play kullanılarak işlem yapılması yeterli olmaktadır. Güncelleme işlemi, uygulamanın indirilmesinden daha hızlı yapılan bir işlemdir. 


Uygulamanın Yeniden Yüklenmesi

Uygulamanın yeniden yüklenmesi, uygulama kullanılırken karşılaşılan bütün problemlerin çözüme kavuşturulması için en iyi yöntemlerden biridir. Uygulamanın kullanılan cihazdan kaldırıldıktan sonra tekrar yüklenmesi, yalnızca güncelleme ya da sürüm problemlerinin olduğu anlamına da gelmemektedir. Bu yöntemle, cihaz içinde başka problemlerin olup olmadığı da tespit edilebilmektedir. 


Cihazda bellek problemleri yaşanması da hikâye paylaşma probleminin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Her uygulamanın kendi önbellek kısmı bulunur ve uygulama her açıldığında bu önbellek yeniden yüklenir. Bu durum da özellikle online bir şekilde kullanılan uygulamalarda hafıza problemi nedeniyle işlem yapılmasını zorlaştırmaktadır. Eğer, kullanıcının cihazında yeterli yer yoksa, uygulama silindikten sonra depolama problemi nedeniyle tekrar yüklemeye izin verilmemektedir. Bu nedenle, kullanıcının cihazında bulunan bellek kısmını boşaltması gerekmektedir. 


Cihazın belleğinde boş yer açılması için, varsa hafıza kartı boşaltılmalıdır. Cihazda bulunan resim, müzik ve belgeler bilgisayar gibi depolama alalarının içine aktarılabilir. Bu yöntem kullanılmak istenmiyorsa, cihazda bulunan ve kullanılmayan uygulamalar da silinerek yer açılabilmektedir. Büyük yer kaplayan uygulamalar, cihazların çalışma hızlarının da daha az olmasına neden olmaktadır. Kullanılan cihazın belleği ne kadar boşsa, cihaz o kadar yüksek hızda işlem yapar. Cihazın belleğinin boşalması için bir diğer yol da tüm uygulamaların önbelleklerinin temizlenmesidir. Önbellek kısmı, günlük ve kısa süreli verilerin saklandığı bölüm olduğu için, kullanıcıya ait önemli bilgilerin silinmesine neden olmaz. 


Cihazın belleği boşaltıldıktan sonra, uygulama yeniden yüklenir. Uygulama silindiği için kişinin şifre ve kullanıcı adı gibi bilgilerini hatırlamamaktadır. Bu nedenle, kullanıcılar uygulamaya yeniden giriş yaparak hikâye yüklemesine devam edebilirler. 


Uygulamaya Yeniden Giriş Yapılması

Uygulamaya yeniden giriş yapılması da meydana gelen problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan yöntemlerden biridir. Yazılımlardan oluşan ve belli bir robotik sistem üzerinden ilerleyen Instagram, her yazılım gibi zaman zaman hata verebilmektedir. Uygulamaya yeniden girilmesiyle problemin çözülmesi, problem kaynağının yazılım hataları olduğu anlamına gelir. 


Kullanıcılar yeniden giriş yaptıktan sonra, kolay bir şekilde hikâye paylaşma işlemini gerçekleştirebilirler. Yapılan işlemin ardından sorun çözülmediyse, kullanıcının hesabı tehdit altında olabilir. Instagram hesaplarının tehdit altında olması, kimlik bilgilerinin çalınmasına ya da hesabın başka kimselerin eline izinsiz bir şekilde geçmesine kadar pek çok probleme de yol açabilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında, kullanıcıların şifre gibi güvenlik bilgilerini değiştirmeleri de uygun yöntemlerden biridir. Şifre değiştirerek hesabına yeniden giren ve “Instagram'da hikâye paylaşamıyorum” diyen kullanıcılar, bu yöntemle problemlerine çözüm bulabilmektedirler. 


Yapılan işlemlerin ardından, hesap güvenliğinin yükseltilmesi de gerekebilmektedir. Bu nedenle, kullanıcılar çift hesap koruma yöntemini tercih etmeleri daha güvenli bir kullanım olanağı verir. Çift taraflı koruma, hesap sahibinin hem telefon hem de e-mail bilgileri üzerinden bağlantı kurmaktadır. Herhangi bir hesap hareketi olduğunda, hesap sahibinin telefon ve mail adresi üzerinden onay alınmaktadır. Güvenlik açığının ve siber tehditlerin en aza indirilmesi için, kullanıcıların kilitli bir profile sahip olması da etkili yollardan biridir.