İnstagram'da Video Paylaşma

İnstagram'da Video Paylaşma

Instagram’da Video Nasıl Paylaşılır?

Instagram'da video paylaşma için 2 seçeneğiniz var. İlk tercihiniz, cihazınızdan yeni video çekip paylaşmak olacaktır. Bu işlem için aşağıdaki sırayı takip etmek gerekir:

Önce iOS veya Android cihazınızda yüklü olan Instagram uygulamasını açın. 

Açılan instagram uygulamasının ortasındaki (+) simgesine tıklayın. 

Yine sayfanın altındaki VİDEO'ya tıklayın. 

Sayfanın alt kısmının ortasındaki (O) simgesine basılı tutarak Instagram video kayıt işlemini tamamlayın, ardından sayfanın sol üst köşesindeki "İleri" seçeneğine tıklayın. 

Çektiğiniz videoyu efektlemek istiyorsanız, bu sayfadaki harika Instagram efektlerini kullanın ve tekrar "İleri"yi tıklayın. 

Kaydettiğiniz videoyu paylaşmak için son adımda, video açıklaması, etiket ve konum gibi temel bilgileri girin ve ardından sol üstteki "Paylaş" ı tıklayın.

Video paylaşmak için diğer yol ise şu şekildedir:


Önce iOS veya Android cihazınızda yüklü olan Instagram uygulamasını açın. 

Açılan instagram uygulamasının ortasındaki (+) simgesine tıklayın. 

Sayfanın altındaki GALERİ’ye tekrar tıklayın. 

Mobil cihazınıza indirdiğiniz veya kaydettiğiniz videoyu seçin ve sağ üstteki "İleri" seçeneğini seçin. 

Çektiğiniz videoyu efektlemek istiyorsanız, bu sayfadaki Instagram efektlerini kullanın ve tekrar "İleri"yi tıklayın. 

İndirdiğiniz videoyu paylaşmak için son adımda, video açıklaması, etiket ve konum gibi temel bilgileri girin ve ardından sağ üstteki "Paylaş" ı tıklayın.

Instagram’da Hikayede Video Paylaşma

Instagram hikaye videosu paylaşmak için çok basit birkaç adım vardır. Bunlar:


Öncelikle iOS veya Android işletim sisteminizde yüklü olan Instagram uygulamasını açın. 

Ekranınızın sol üst köşesindeki simgeye dokunun veya akışta herhangi bir yerde sağa kaydırın. 

Bir fotoğraf çekmek için ekranın altına dokunun ve bir video kaydetmek için ekrana basılı tutun. 

Telefon kitaplığınızdan veya galerinizden bir fotoğraf veya video seçmek için ekranda herhangi bir yere kaydırın. 

Fotoğraf veya videonuza çizimler, metin veya çıkartmalar eklemek için yukarıda bulunan simgelere dokunun. Kaldırmak istediğiniz herhangi bir metni veya çıkartmayı ekranın altındaki çöp kutusuna sürükleyip bırakın. 

Paylaşmaya hazır olduğunuzda sol alt köşedeki hikayene dokunun.

Instagram hikayeleri 24 saatlik olduğu için hikayede paylaşılan videolar 24 saat sonra kendi kendine kalkar.


Instagram Hikayede Youtube Videosu Paylaşma

YouTube videolarını Instagram hikayesinde paylaşmak için 10.000 aboneye veya bir işletme hesabına ihtiyacınız vardır. Bu özelliklere sahipseniz aşağıdaki prosedürü takip edebilir ve Youtube videolarınızı paylaşabilirsiniz;


Öncelikle cihazınızda yüklü olan Instagram uygulamasını iOS veya Android işletim sistemi ile açın. 

Ekranınızın sol üst köşesindeki simgeye dokunun veya akışta herhangi bir yeri kaydırın. 

Fotoğrafınıza veya videonuza bir bağlantı eklemek için yukarıdaki simgelerden bağlantı simgesini seçin. 

Daha önce indirdiğiniz YouTube video bağlantısına tıklayın. 

Paylaşmaya hazır olduğunuzda sol alt taraftaki hikayene dokunun.

Instagram’da video paylaşmak için Youtube’yi kullanacaksanız mutlaka yukarıdaki koşullara sahip olmanız gerekir.


IGTV Uygulamasında Kanal Oluşturma

IGTV uygulamasında video paylaşmak isteyen kullanıcılar önce Instagram uygulamalarını güncellemelidir. Bu nedenle Instagram uygulamasının en son güncellemeleri aldığından emin olmanız gerekir. Ardından Instagram uygulamasına giriş yapabilir ve ekranın üst kısmındaki IGTV bölümüne giriş yapabilirsiniz. Burada diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan videoları görüntüleyebilir ve izleyebilirsiniz. 


Videonun altında arama kutusu belirir. Arama kutusunun sağ tarafındaki dişli çark simgesini ve profil resmini tıklayın. Ardından görünen seçeneklerden "Kanal Oluştur" seçeneğini seçmeniz ve Kanal Oluştur sayfasına gitmeniz gerekir. Ardından adımları tek tek izleyerek kanal oluşturma sürecini tamamlayabilirsiniz. IGTV kanalı oluşturma işlemini tamamladıktan sonra, IGTV videosunu indirme sürecini başlatabilirsiniz. IGTV uygulamasının diğer avantajlarından da kolaylıkla yararlanabilirsiniz.


IGTV Video Yükleme

IGTV video paylaşma işlemini gerçekleştirmek için bir kanal oluşturmalısınız ve arkadaşlarınızla video paylaşım aşamasına geçebilirsiniz. Instagram uygulamasından veya IGTV uygulamasında IGTV video bölümüne gitmelisiniz. Ekrandaki arama kutusunun hemen yanında yer alan profil simgesine, dişli çarka veya kamera bölümüne dokunmalısınız. Bu seçenek, cihazınızın markasına ve modeline göre değişebilir. 


Ardından paylaşmak istediğiniz videoyu seçin ve videonun başlığıyla birlikte gerekli açıklamayı girin. Ayrıca paylaşmak istediğiniz IGTV videosunda başka değişiklikler de yapabilirsiniz. Tüm süreçleriniz tamamlandıktan sonra, IGTV video paylaşma sürecinden geçebilirsiniz. IGTV'de bir video paylaşırken, aynı videoyu hemen Facebook veya diğer sosyal medya hesaplarınızda küçük bir seçim işlemi ile paylaşabilirsiniz.


Instagram’da Video Gizleme

Instagram kullanıcıları paylaşılan videolarını bazı kişilerden gizleyebilir. Bunun için içeriğin tamamen gizlenmesine gerek yoktur, gönderinin bu kişiler tarafından görülmesi engellenebilir ancak bazı özelliklerin devre dışı bırakıldığı unutulmamalıdır. 


Instagram'da video gizleme için önce profile girmelisiniz ve gizlemek istediğiniz videoyu seçmelisiniz. Videoyu işaretledikten sonra sağ üst köşedeki üç noktaya tıklamalısınız. Bu ekranda açılan "Arşivle" seçeneğine tıklamak videoyu gizleyecektir.


Instagram’da Hikaye Gizleme

Bazı durumlarda hikayelerinizi sizi takip eden herkesin görmesini istemeyebilirsiniz. Bu durumda Instagram uygulamasından hikayelerinizi bazı kişilere gizleyebilirsiniz. Instagram hikaye gizleme işlemi için en kolay yöntem şudur:

Telefonunuzda Instagram uygulamasını açın. 

Açılan ana ekranda sağ alt köşeden profilinize girin. 

Sağ üst köşede bir (≡) işareti göreceksiniz. Bu simgeyi tıklayın, ardından menünün sol alt tarafındaki Ayarlar sekmesini tıklayın. 

Açılan sayfada "Gizlilik" sayfasına tıklayın. 

Açılan sayfada 'Hikaye' başlığını göreceksiniz. Hikayeme tıkladığınızda, ilk başlık "Hikayeyi gizle"dir. Bunu ilk yaptığınızda '0 kişi' yazar. Buraya tıkladığınızda arkadaş listeniz açılacaktır. Hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kişileri seçin ve bitti seçeneğine tıklayın.