İnstagram Ekran Görüntüsü Alınca Bildirim Gitmesi

İnstagram Ekran Görüntüsü Alınca Bildirim Gitmesi

Instagram Ekran Görüntüsü Alırken Bildirim Gider Mi? 

Diğer kullanıcıların paylaşımlarından instagram ekran görüntüsü alırken karşı tarafa bildirim gidip gitmediği konusunda birtakım kaygılar yaşanır. Instagram kullanıcılarının gizliliğini önemsemesi ve farklı kullanıcılarla veri paylaşımında bulunmamasıyla öne çıkan uygulamalardandır. Bu nedenle ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmemektedir. Herhangi bir kullanıcının hesabına girerek veya sayfanızda çıkan paylaşımlarından alınan ekran görüntüsünde karşıya bildirim ulaşmamaktadır. Kullanıcıların memnuniyetini ve özelini üst düzeyde tutan instagram, bu konu hakkında istisnai durumlar haricinde diğer kullanıcıları bilgilendirmemektedir. Genel olarak incelendiğinde instagram story ekran görüntüsü bildirim konusunda uygulamanın oldukça hassas davrandığı ve bilgi paylaşımında bulunmadığı söylenebilir. 

Instagram Ekran Görüntüsü Alma Bildirimi Nedir? 

Instagram ekran görüntüsü alma bildiriminden kasıt hikaye veya diğer paylaşımlardan ekran görüntüsü alındığında karşı tarafından bundan haberdar olmasıdır. Yapılan bilgilendirmelere ekran görüntüsü alma işlemlerinde bildirim gitme gibi bir durum yoktur. Bu durum başkalarının paylaştıkları hikayeler ve diğer paylaşımlar için geçerlidir. Paylaşımlardan alınan ekran görüntüsü farklı bir mecrada kullanıldığında bile karşı taraf bu konuda bilgilendirilmemektedir. Bu anlamda endişelenmeden story ve fotoğrafların ekran görüntülerini alabilirsiniz. 

Instagram, milyonlarca kişi tarafından kullanılan aktif bir video ve fotoğraf paylaşma uygulamasıdır. Gerçekleştirilen canlı yayın, hikaye paylaşımı ve gönderiler gibi pek çok alternatifle kullanıcıların birbirleriyle etkileşim içerisinde olmasını sağlar. Instagram üzerinde paylaşılan gönderileri doğrudan kaydetme seçeneği bulunmadığından ekran görüntüsü alma yöntemine başvurulabilir. Bu anlamda kullanıcılar, karşıya bildirim gidip gitmediği konusunda büyük endişeler yaşayabilir. 

Instagram Ekran Görüntüsü Alınca Ne Zaman Bildirim Gider? 

Instagram ekran görüntüsü alma işlemi esnasında bildirim gitmemekle beraber Direct üzerinden yapılan konuşmalarda aynı durum geçerli değildir. Direct mesajlardan karşılıklı konuşma sırasında atılan görüntüler anlık olarak kaybolabileceğinden ekran görüntüsü almak istenebilir. Fakat bu durumda karşı tarafın bilgilendirileceğinin unutulmaması gerekir. Instagram Direct üzerinden size özel şekilde atılan hikayelerin ekran görüntüsünü aldığınızda karşı tarafın bundan haberi olacaktır. Bunun sonucunda instagram dm ekran görüntüsü bildirimi konuştuğunuz kişiye ulaşmaktadır. Instagramda Direct Message üzerinden konuşma yapılırken ekran görüntüsü alındığında bildirim durumları şu şekilde belirtilebilir: 

Karşı taraftan gelen fotoğraflar kalıcı değil anlık olarak atıldıysa ekran görüntüsü bildirimi karşı tarafa gidecektir. Dolayısıyla ekran görüntüsü aldığınız an konuştuğunuz kişinin bundan haberi olur. 

Karşıdan herhangi bir fotoğraf gelmediyse ve standart yazı mesajlaşması niteliğindeyse ekran görüntüsü alınınca bildirim gitmemektedir. 

Instagramda gün içerisinde ana sayfa üzerinden pek çok veri akışı gerçekleşmektedir. Ana sayfada gezinti esnasında  instagram ekran görüntüsü alındığında kimseye herhangi bir bildirim gitmemektedir. Farklı uygulamalarda her ekran görüntüsü alındığında karşı tarafın bilgilendirilmesinden dolayı instagramda bu tip bir ön yargı oluşmuştur. Bu nedenle kullanıcılar paylaşımların ekran görüntüsünü almayı genellikle tercih etmemektedir. Fakat alındığı zaman hangi noktada karşı tarafı bilgilendirildiğinin bilinmesi, zor durumda kalmamak açısından önem taşır. 

Instagram Ekran Görüntüsü Bildirimi Nereden Çıktı? 

Instagram ekran görüntüsü alınca bildirim gitmesi sıklıkla gündeme gelen konulardandır. Ekran görüntüsü aldığında bildirim gittiğine dair söylentilerin kaynağı 2016 yılına dayanır. Direct Mesaj’da alınan ekran görüntüsünün karşı tarafa bildirim olarak gitmesinden sonra yaygın olarak böyle bir algı oluşmuştur. Bunun yanı sıra popüler olan Snapchat uygulamasında ekran görüntüsünde bildirim gitme özelliği bulunması da instagram için genelleşen algı devam etmiştir. Fakat instagramda hikaye veya paylaşımlardan ekran görüntüsü alındığı zaman bildirim gitmediği bilinmelidir. Bu durumda instagram hikaye ekran görüntüsü alanları görme gibi bir durum ortada yoktur.