İnstagram Giriş Sorunları

İnstagram Giriş Sorunları

Instagrama Neden Giremiyorum?

Platformun kullanıcıları arasında yaşanan instagrama giremiyorum problemiyle sık sık karşılaşılmaktadır. Hesaba giriş yapamamanın altında pek çok neden bulunuyor olabilir. Şifre unutma, telefon değişikliği veya farklı sebeplerden kaynaklanan giriş problemleriyle karşılaşmak mümkündür. Kullanıcıları memnun etmeye yönelik kendisini geliştiren ve yenileyen yapıda olan instagram, bazı zamanlarda problemlere çözüm getirmekte zorlanmaktadır. Sorunun nereden kaynaklandığı ve doğru çözüm yöntemi belirlendiğinde kullanıcılar yeniden hesaplarına giriş gerçekleştirebilir. 

Instagram Hesabı Çalınması 

Cihazımdan instagrama giremiyorum sorununun sebeplerinin en başında gelen ve kullanıcıların canını sıkanlar arasında hesabın çalınması gelir. Instagram hesabının çalındığı durumlarda kullanıcıların telefon numarası değişmiş gibi işlem yapmaları gerekir. Kullanıcılarına online olarak hizmet veren instagram destek merkezine başvurulmalıdır. Destek merkezinin geri dönüşü doğrultusunda sorunun çözüme kavuşması beklenir. 


Instagram destek merkezine yazılacak olan metin sayesinde kullanıcılar hesaplarını geri alabilir. Hesabın kullanıcıya ait olduğunun kanıtlanması, zaman alabilen bir işlem olduğundan kısa süre içerisinde halledilebilecek bir problem değildir. Kullanıcılar belirli işlem adımları geçmesi gerekir ve yaklaşık 15 günlük bir çözüm sürecinden söz etmek mümkündür. Hesap çalınma durumlarında doğrudan yardım merkezine başvurarak sürecin sonlanmasını beklemek en doğru adımdır. 


Kullanıcılar, hesabın başkaları tarafından ele geçirilmiş olduğunu kanıtladığı takdirde hesabın geri alınması için herhangi bir problemle karşılaşılmamaktadır. Fakat bu süreç içerisinde çalınan hesap adına birtakım riskler söz konusudur. Bu nedenle hemen hesabın kapatılması veya geri verilmesi talebinde bulunarak fotoğraf veya diğer verilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine engel olabilirsiniz. 


Instagram Şifresi Unutma 

Giriş esnasında instagrama giremiyorum şifremi unuttum problemiyle karşılaşılması yaygın olarak yaşanan durumlardandır. Bu tip durumlarda kullanıcıların şifre yenileme işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Instagram tarafından kullanıcıların mail adreslerine şifre sıfırlama bağlantısı gönderilir. Şifre kurtarma bağlantısı maile geldiğinde ona tıklanarak şifre yenileme işlemini tamamlayabilirsiniz. Şifre sıfırlama bağlantısının gelmesi için bir süre beklemek gerekebilir. Bu süre içerisinde e-postaları kontrol etmek gerekir. Gelen kutusu ve spam kutusu kontrol edilerek bağlantı geldiği anda yeni şifrenizi belirleyebilir, hesabınıza giriş yapabilirsiniz. 


Telefon Numarası Değişikliği

Telefon numarası değişikliğinden kaynaklanan giriş yapamama sorunu yaşandığı durumlarda instagram destek merkezinden yardım talebi oluşturulur. Genellikle instagrama giremiyorum telefon numarası istiyor problemi, şu iki nedenden kaynaklanır: 


Kullanıcıların instagramda yer alan telefon numaralarının değişmesi, 

Instagrama kayıtlı olan telefon numarası hattının yani dolayısıyla telefonun çalınması. 

Her iki durumda da instagram politikalarına göre iki faktörlü kimlik doğrulama işlemini yapmanız gerekir. Fakat telefon numarasıyla herhangi bir işlem yapamayacağınız için bu mümkün olmamaktadır. Bu durumda yapılacak şey, instagram yardım merkeziyle iletişime geçmek ve durumu anlatan mesaj göndermektir. 


500 Internal Server Error

Şifre unutmak veya numara değişikliğinin haricinde instagramın kendisinden kaynaklanan birtakım problemlerle karşılaşılabilir. 500 Internal Server Error olarak kullanıcıların karşısına çıkan hata, bu durumun göstergesidir. Yaşanan instagrama giremiyorum error halinde kullanıcıların birkaç saat beklemesi gerekir. Ancak instagram yetkilileri hatayı düzelttikten sonra hesaba giriş yapılması mümkündür. 


Instagrama giriş problemi yaşandığı durumlarda hesabın dondurularak yeniden giriş yapılması da kullanılan yöntemler arasındadır. Instagram hesabına giriş yapıldıktan sonra Ayarlar bölümünden Hesabı Dondur seçeneği tercih edilerek işlem yapılabilir. Hesap dondurma işleminden 4-5 saat geçtikten sonra mobil uygulama üzerinden hesaba giriş yapıldığında aktif hale gelmiş olur. Hesap dondurma yöntemi, instagram giriş problemini çözebilmek için denenebilecek alternatif yollar arasındadır. 


Mail Adresine Ulaşamamak 

Kullanıcılar kendilerine instagram hesabı oluştururken güncel olarak kullandıkları mail adresleriyle kayıt olur. Şifre unutma işlemleri veya kimlik doğrulama durumlarıyla karşılaşıldığında mail adresi önemli bir yere sahiptir. Instagram uygulamasına giriş için kullanılan mail, herhangi bir problem yaşandığında erişilmesi gereken alanlardandır. Kullanıcılar mail adresine erişemediği zaman şifre yenileme işlemlerini yapmaları mümkün olmadığından problemler ortaya çıkar. Instagrama giremiyorum mailimi unuttum sorunun tek çözümü, instagram destek merkezine ulaşarak çözüm talep etmektir. Destek merkeziyle iletişime geçilmediği sürece güvenlik prosedürlerinden dolayı instagram hesabına tekrar giriş yapılması bile mümkün olmayabilir. 


example.com Mail Sorunu

Aktif olarak kullanılan mail adresinde şifre değişikliği talep edildiği zamanlarla bu tip bir gösterimle karşılaşılabilmektedir. Problemin çözülebilmesi için instagram destek merkeziyle iletişime geçmeniz gerekir. Destek merkezine durumla alakalı bildirim yapıldıktan sonra gönderilen güvenlik koduyla şifre yenileme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu tip sorunların kullanıcıdan mı yoksa instagramdan mı kaynaklandığı tam anlamıyla anlaşılmayabilir. Bu nedenle en doğru yöntem doğrudan sorunla alakalı destek talebi oluşturmaktır. 


Bilgi Dışı Instagram Hesabı Dondurulması 

Sıklıkla karşılaşılan problemler arasında kullanıcıların bilgisi dahilinde olmadan herhangi bir sebepten ötürü hesabın dondurulmasıdır. Kullanıcıların yapması gereken hesabın neden dondurulduğuna dair bilgi almaktır. Bu nedenle güncel e-posta kontrol edilerek durumla alakalı bilgilendirme gelip gelmediği kontrol edilebilir. Instagram hesabının istek dışında dondurulmasının ve instagrama giremiyorum sorununun yaşanma sebepleri şunlar olabilir:


Paylaşılan bir gönderiden dolayı şikayetler oluştuğu durumlarda hesabın dondurulma kararı alınabilir. Bu gibi durumlarda instagram yetkilileriyle iletişime geçerek hesabın tekrar geri alınması mümkündür. 

Instagram kurallarının ihlal edilmesinden dolayı yetkililerin kullanıcı hesaplarını dondurma yetkisi bulunur. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına uygulamada veya internet sitesinde yer alan instagram kurallarına dikkat edilmelidir. 

Son olarak kötü niyetli kişiler tarafından kullanıcı hesaplarının şikayet edilmesi ve bunun sonucunda dondurulmasıyla karşılaşılır. Böyle durumlarda konuyla alakalı instagram destek merkezine bilgi verilmeli ve haklı olduğunuzun anlaşılması gerekir. Instagram yetkilileri tarafından haklı bulunan kişiler, hesaplarına tekrar kavuşabilir. 

Üzgünüz, İsteğinizle İlgili Bir Hata Oluştu Sorunu 

Kullanıcılar bazı durumlarda “Üzgünüz, İsteğinizle İlgili Bir Sorun/Hata Oluştu” bildirimiyle karşılaşabilir. Bu sorunla karşılaşıldığı zaman problemin neden kaynaklandığı şu şekilde açıklanabilir: 


Instagram şifresi unutulduğu zaman bu problem ortaya çıkmaktadır. Şifre unutma durumunda yapılacak şey, şifrenin sıfırlanmasıdır. Bu durumu yaşayanlar Şifremi Unuttum sekmesinden yararlanarak değişiklik işlemlerini yapabilir. 

Şifre unutmanın yanında hesabın çalınmış veya dondurulmuş olması da düşünülebilecek olan nedenlerdendir. Şifreyi değiştirme yolu denense bile hesabı çalan kişiler tarafından değiştirilmiş olma ihtimali bulunmaktadır. Genellikle hem e-mail hem de hesap şifresinin çalanlar tarafından değiştirildiği görülmektedir. Bu tip durumlarda doğrudan Instagram destek sayfasına gidilerek yardım talebi oluşturmak gerekir. 

Instagram Güvenlik Kodu Nedir?

Instagram, kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yönelik birtakım doğrulama prosedürlerine sahiptir. Telefon numarasıyla kimlik doğrulama gibi sistemler kötü niyetli kişiler tarafından hesabınıza giriş yapılmasının önüne geçer. Güvenlik açısından kayıtlı olan mail adresine gelen kodla hesabın doğrulanması istenebilir. Hesap şifresinin değiştirilmesi veya kullanıcıların gerçekleştirmek istediği bazı işlemlerde güvenlik kodu gönderimi gerçekleştirilir. 


Instagram Güvenlik Kodu Neden Gönderilir? 

Verilerin güvenliğini sağlamak ve farklı kişiler tarafından kullanıcı hesaplarına giriş yapılamaması açısından güvenlik kodu gönderilir. Instagram, bazı durumlarda kullanıcılarından kimlik doğrulaması isteyerek sistem güvenliğini sağlar. 


Instagram Güvenlik Kodu Sorunu Nasıl Çözülür? 

Bazı durumlarda gelmesi gereken güvenlik kodunun gelmediği durumlar olur. Kullanıcılar instagrama giremiyorum kod gelmiyor sorunuyla karşılaştığında kullandığı cihazdan çıkış yapması önerilir. Telefonun “Ayarlar” bölümüne giderek instagram ön bellek ve verileri temizlenmelidir. Daha sonra yeniden hesaba giriş yapılarak aynı işlem adımlarıyla doğrulama kodu istenir. Sonuca varılamayan durumlarda ise izlenmesi gereken adımlar şunlardır: 


Instagram uygulamasına giriş yapıldıktan sonra kullanıcı adı yazılır alt kısımda yer alan “giriş yapmak için yardım al” bölümüne gidilir.

Açılacak olan ekranda yine kullanıcı adı yazılarak “daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?” seçeneğine tıklanmalıdır. 

Takip eden kısımda “Destek İsteği” bölümünde birtakım bilgilerin girilmesi istenir. 

Önemli bilgilerin doldurulmalı ve “Şirket veya Marka Hesabı” sekmesi seçilmelidir. 

En alt kısımda bulunan “Diğer” sekmesinden “İlave detaylar ekle” yazan boşluğa sorunla alakalı kısa açıklama yazılmalıdır. 

Form eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra “Destek İste” butonuna tıklanarak işlem tamamlanır. 

Destek istekleri yaklaşık 24-48 saat içerisinde sonuçlanır ve kullanıcıların mail adreslerine bildirim gönderilir. Instagram, hesabın başvuran kullanıcıya ait olduğuna dair kanıt isteyebilir. Duruma bağlı olmakla beraber güvenlik kodu veya fotoğraf gönderimi karşılaşılan yöntemler arasındadır. Her şeye rağmen güvenlik kodu hala gelmiyorsa altında yatan neden, maili yanlış vermiş olmak olabilir. Kayıt sırasında mail adresinin yanlış yazılması karşılaşılan durumlardandır. Bu nedenle mail adresi bilgilerine son derece dikkat edilmelidir. 

Instagram’a Facebook ile Kaydolmak 

Instagram ve Facebook birbiriyle entegre olduğundan kayıt aşamasında Facebook ile giriş yap seçeneğinden yararlanılabilir. Bu gibi durumlarda instagrama doğrudan Facebook ile girildiğinden herhangi bir e-posta adresi kullanılmamış olur. Facebook özelinde herhangi bir problem yaşanıyorsa instagram girişlerinde de sorun yaşanması söz konusu olabilir. Instagrama facebookla giremiyorum gibi durumlarda Facebook’a kayıtlı olan mail adresiyle instagram üzerinde şifre değişikliği gerçekleştirilerek problem çözülebilir.