Instagram Hesabım Çalındı - Hacklendi

Instagram Hesabım Çalındı - Hacklendi

İnstagram Hesabım Çalındı

Sosyal medya uygulamalarının kullanımının artmasına bağlı olarak hesap çalma olaylarında da artış görülmüştür. Bu durum kullanıcılar için zor ve tehlikelidir çünkü özel mesajların veya fotoğrafların bulunduğu hesaplar başka kişiler tarafından ele geçirilmiş olur. İşin kötü tarafı ise bu ele geçirilen hesaplara instagram hesabını çalan kişilerin ne yapacağı büyük bir bilinmezliktir. İnstagram uygulaması hesap çalınması durumunda çeşitli işlemler yapılması için kolaylık sağlıyor. İnstagram hesabım çalındı diyen bir kullanıcı birkaç adım izeleyerek bu problem ortadan kaldırabilir.


İnstagram Hesabı Çalınması Nasıl Olur?

İnstagram uygulamasında hesap hackleme işlemleri birkaç yöntem ile olabiliyor. Bu yöntemlerden en fazla bilineni takipçi sayısı artırma siteleri gibi programların kişilerin hesabına virüs bırakarak hesaplarını çalmasıdır. Özellikle ücretsiz olan takipçi kasma siteleri instagram hesabının çalınmasında önemli rol oynar. Bu tür programlar kullanılmaya başlanırken programa kullanıcı adı ve şifre bilgileri verilir. Bu sebeple instagram hesabım çalındı problemini yaşamak istemeyen kişilerin bu tür programları kullanmaması gerekir. Aynı zamanda instagram şifrelerini tahmin edilmesi kolay yapan kişilerin hesapları kolaylık ile çalınıyor. Hesabının hacklenmesini istemeyen kişiler şifrelerini doğum tarihi, cep telefon numarası gibi kolay tahmin edilebilir şifreler koymamalıdırlar. Bunun aksine tahmin edilmesi ve büyük, küçük harf barındıran aynı zamanda rakam barındıran şifreler koymaları daha iyi olur. 


İnstagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

İnstagram hesabı çalınan bir kullanıcı genellikle ilk olarak kullanıcı adını ve şifresini değiştirmek için şiifremi unuttum bölümünden yeni şifre istiyor. Fakat bu hareket doğru bir işlem değildir. İlk olarak kullanıcıların instagram hesabım çalındı diye telaş yapmamaları gerekir. İnstagram uygulamasına girerek ana sayfadaki “Giriş yapmak için yardım al” bölümüne tıklanması gerekir. Hesabı hackleyen kişiler genellikle kullanıcı adını değiştirdiği için hesabını geri almak isteyen bir kişi tanıdık bir kişiden yeni kullanıcı adını öğrenmesi gerekir. Bu yeni kullanıcı adı öğrenildikten sonra hesabını arama bölümünden kullanıcı adı aratılır. Yeni kullanıcı adına sahip olan hesap bulunduktan sonra kısa mesaj veya e-posta yolu ile instagram hesabı geri kurtarılabilir. 


Fakat işlemlere ulaşamayacak kullanıcılar ise “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var” seçeneğine tıklamalıdırlar. Karşılaşılan sayfada istenilen tüm bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulur. Ardından 2 veya 3 gün içerisinde instagram hesabı hacklenen kişinin hesabı e-posta bağlantısı üzerinden kurtarılır.


İnstagram Hesabı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnstagram hesabının çalınmasının önlenebilmesi için kullanıcıların tahmin edilmesi zor bir şifre koymaları gerekir. Bu tahmin edilebilmesi zor olan şifreler büyük küçük harf barındırabildiği gibi aynı zamanda rakamda barındırabilir. Tahmin edilmesi zor şifre kullanmak isteyen kişiler instagram uygulamasının algoritmalarından faydalanabilir. Bu algoritmalar sayesinde tahmin edilmesi zor olan şifreler koyulabilir. İnstagram hesabı çalınmasının korunması için diğer bir yöntem “İki faktörlü kimlik doğrulama” yöntemidir. Bu doğrulama yöntemi ile instagram hesabım çalındı sorunu yaşayan insanlar kolaylık ile korunabilir.  


İnstagram Hesabı Nasıl Başkasının Eline Geçer?

İnstagram hesabım çalındı sorunu ile karşılaşılmaması için gerekli tüm önlemlerin alınması gerekir. İnstagram hesabı çalınma işleminin önlenebilmesi için yapılabilecek işlemler şunlardır:


TAKİPÇİ HİLE PROGRAMI KULLANMAK: İnstagram hesabının çalınmasında alınabilecek önlemler arasında ilk olarak hile programlarını kullanmamak gelir. Takipçi sayısı artırma veya beğeni artırma gibi çeşitli hile programları kullanıcıların kullanıcı adı ve şifre bilgilerini isterler. Bu bilgileri alan bu hile programları kullanıcıların hesabını kolaylıkla hackleyebilirler. Bu hile programları instagram uygulamasında hesap çalınmasına yol açmasa bile sürekli istenmeyen reklamların ana sayfada görülmesine sebep olabilir. Bu sebeple instagram kullanıcılarının bu tür hile programlarına çok dikkat etmeleri gerekir. 

GELEN E-POSTALARA DİKKAT EDİLMELİ: İnstagram kullanıcıları instagrama kayıt olurken kullandıklar e-posta adresine dikkat etmelilerdir. İnstagram hesabı çalınması için bilgisayar korsanlarının hazırladığı birçok sahte mail vardır. Bu sahete mailer sayesinde instagram hesap çalınması çok kolay olabilir. Instagram hackerlarının çok fazla kullandığı bu mail üzerinden bağlantı gönderme yöntemine kullanıcıların kanmamaları gerekir. İnstagram üzerinden bir mail geldiği zaman mutlaka kişilerin instagram uygulamasının resmi site adresine girerek kontrol etmeleri gerekir. Bu hileli maillerin açılması bile instagram hesabım çalındı sorununu ortaya çıkarabilir. 

WEB SİTELERİNE BİLGİ GİRİŞİ: internet sitelerinden bazıları instagram hesabını düzenlemek için veya benzeri işlemler için instagram kullanıcılarının kullanıcı adı ve şifre bilgilerini istiyor. Böylece kullanıcılar kendi elleri ile instagram hesabı bilgilerini girmiş oluyorlar. Böylece instagram hesabı bilgileri çalınmış oluyor. Bu duruma tüm instagram kullancılarının dikkat etmeleri gerekir. Herhangi bir web sitesine kullanıcılar instagram bilgilerini paylaşmamaları gerekir. 

3. PARTİ ZARARLI YAZILIMLAR: Tüm bu işlemler yapılmasa bile kullanıcılar instagram hesabım çalındı problemi ile karşılaşabilir. Akıllı mobil cihazlara yüklenen casus uygulamalar ile hackerlar .eşitli instagram hesaplarını çalabiliyorlar. Bu sebeple kullanıcılar özelliklerini bilmedikleri ve güvenmedileri uygulamaları kesinlikle telefonlarına indirmemelilerdir. Kullanıcıların resmi uygulama mağazasında bulunan uygulamaları indirmesi tavsiye edilir.