İnstagram Hesabım Kapatıldı Nasıl Geri Açarım?

Instagram Hesabım Kapatıldı Sorunu

Instagram kullanıcıları bazı durumlarda Instagram hesabım kapatıldı gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Instagram uygulamasını kullananların uygulamayı kullanırken dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususlardan haberdar olmayan ve bunlara dikkat etmeyen kullanıcıların Instagram hesapları kapatılabilir.


Instagram uygulaması tüm uygulamalar gibi zaman zaman hesapları ve hesaplardan yapılan paylaşımları kontrol eder. Eğer diğer kullanıcılar bir hesabı şikayet ederse hesap takip altına alınıp kapıtılabilir. Bu gibi durumlar yaşayan kullanıcılar için bu oldukça can sıkıcı bir durumdur. Hesabı kapatılan kullanıcılar bir süre bu durumla uğraşmak zorunda kalabilirler.


Kapatılan Bir Instagram Hesabı Tekrar Açılabilir Mi?

Kapatılan bir Instagram hesabına uygulama daha öncesinde bir mesaj ya da mail aracılığı ile hesabın kapatılacağını bildirir. Kullanıcıların düzenli olarak e posta adreslerini kontrol etmeleri gerekir. Kapatılan Instagram hesabı geri alınabilmesi için karşılaşılan formu çok dikkatli şekilde doldurmak gerekir. Instagram yöneticilerinin bu formla birlikte kafalarında bir pürüz kalmaması gerekir. Instagram hesabım silindi diyen bir kullanıcının bu noktalara çok dikkat etmesi gerekir. Eğer hesap geçici süreliğine kapatıldıysa formda aşağıdakiler yer alır.


“Kullandığınız hesap bir işletme-hizmet ya da kişiyi mi temsil ediyor?”. Bu soruya evet cevabı verilir.

Daha sonra nüfus cüzdanında yazan isim ve soy ismin yazılması gerekir. 

Kullanıcının Instagram kullanıcı adını hatasız yazması da gerekir.

E-posta adresi de hatasız olarak yazılır. 

Instagram kullanıcılara nerede olduklarını sorar. Bu soruya da doğru cevap verilmesi gerekir.

Instagram Hesabı Neden Kapatılır?

Instagram hesabı kendi talebi dışında kapatılan kullanıcılar için buna neden olabilecek birkaç sebep aşağıdaki gibidir:


Telif hakkını ihlal eden kullanıcıların hesapları kapatılır.

Şiddet, ırkçılık veya düşmanca duygular barındıran davranışlar sergileyen kullanıcıların hesabı kapatılır.

18 yaş üstü cinsel içerik içerin paylaşımlar yapan kullanıcıların hesapları kapatılır.

Fazla sayıda cins adreslerinden giriş yapan kullanıcıların hesapları kapatılır.

Instagram hesabım açılmıyor sorunu yaşayan kullanıcıların çoğunun hesapları yukarıdaki sebeplerden kapatılır. Bunların dışında bir sorun varsa da Instagram kullanıcı hesabını kapatabilir.


Instagram Topluluk Kuralları İhlali

Aşağıda Instagram topluluk kuralları sıralanmıştır. Bu topluluk kurallarının ihlal edilmesi durumlarında kullanıcıların hesapları kapatılır.


İnsan ve hayvan hakları ihlali

Irkçılık, din, dil, renk ayrımı içeren paylaşımlar

Küfür ve hakaret içerikli paylaşımlar

Spam amaçlı reklam ve gönderiler 

Cinsellik ve pornografi içeren paylaşımlar

Fake hesap ve fake ticaret yapılması

Kanunlara aykırı ürün ve hizmet sunulması

Dolandırıcılık temelli gönderiler paylaşılması

Yukarıdaki içeriklere sahip hesaplar topluluk kurallarını ihlal etmiş sayılır ve hesapları kapatılır. Bu gibi ihlaller sonucunda Instagram hesabım kapatıldı nasıl açarım diyen kullanıcıların hesaplarını açma şansı kalmıyor.


Toplu Şikayetler Alınması

Instagram kullanıcılarının hesapları hakkında toplu şıkayet alınması durumunda Instagram hesaplarını kapatır. Eğer kullanıcı toplu tepki alıcak ve sakıncalı bulunup şikayet edilecek davranışlarda bulunursa diğer kullanıcılar tarafından şikayet edilebilir. Toplu şikayet edilen hesaplar incelenir. Toplu şikayet alan hesapların büyük bir çoğunluğu kapatılır.


Hesaba Ulaşılamıyor Durumu

Hesaba ulaşılamıyor durumu ile karşılaşıldığında hesap Instagram uygulaması tarafından kapatılmamış olabilir. Hesabı kullanıcı kendisi kapatmış olabilir. Ya da bu durumu yaşayan kullanıcının hesabı çalınmış ve çalan kişi tarafından kapatılmış olabilir. Bu aşamada yapılabilecek seçenek kalmaz. Ne yazık ki kullanıcının hesabını geri alma şansı da olmaz. Bu sebeple hesabı güvenlikli kullanmak tavsiye edilir.


Hesap Hırsızlıkları Durumu

Hesap hırsızlığı durumu yaşandıktan sonra yapılabilecek bir şey kalmıyor. Maalesef hesap çalındıktan sonra kullanıcının değil çalan kişinin yaptığı tüm topluluk ihlalleri ve diğer hesap kapatılma sebeplerinin geri dönüşü olmuyor. Hesap gerçek sahibi ne kadar itiraz ederse etsin hesabını geri alma şansı kalmamış oluyor. Sarf edilen çabaya karşılık kullanıcı hesabını geri alamıyor.