İnstagram Hesap Hackleme Yolları

İnstagram Hesap Hackleme Yolları

Instagram Hesap Hackleme Yolları Nelerdir?

Instagram hesap hackleme, son yıllarda kullanıcıların sıklıkla maruz kaldığı sanal sahteciliklerden biridir. Bir başka kişinin hesabına, izni dahilinde olmadan girilmesi, siber suçlarda ele alınan ve cezalara tabi tutulan konular arasındadır. Instagram hesabı çalınan kişiler, hesaplarını çalan sanal zorbalar hakkında işlem yapılması için savcılığa başvurarak dava açılmasını da sağlayabilmektedirler. Instagram hackleme, 6 ay ila 3 yıl arasında hapis cezası verilen suçlar arasında yer almaktadır. Instagram uygulaması, giriş bilgileri, lokasyon ve IP adresi gibi verilerin depolanmasını sağladığı için, bir başkasının hesabını çalan kullanıcılar kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. 

Instagram hesap çalma yöntemlerinin bilinmesi, kullanıcıların bu sahtelik karşısında hesaplarını koruma altına almalarını sağlamaktadır. Instagram hesabı çalmak, herkesin yapabileceği kadar basit işlemlerle gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir işlemdir. Instagram çalma işleminin yapılabilmesi için, bilgisayarlar ve kodlar hakkında da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. 


Aramaları, metinleri, GPS konumu, uygulamalar ve takip edilecek cihazda gerçekleşen diğer etkinlikleri izlemeye başlamak için Kontrol Panelinize giriş yapın.


Virüs ile hesap çalınması, günümüzde kullanılan en yaygın sahtecilik yöntemlerinden biridir. Bu işlemin yapılabilmesi için, alanında uzman kişilerin bir virüs üretmesi ve kod geliştirerek virüsün bulaşmasını sağlaması gerekmektedir. Telefon ve bilgisayarlarda görünen reklamların tıklanması ve yetişkin erişimine açık olan yasaklı sitelerin ziyaret edilmesi, kullanılan cihaza virüs bulaşmasına neden olmaktadır. 


Kullanılan cihazlarda antivirüs programlarının kullanılması, oluşacak tehlikelerin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Virüslerin tıklanması ya da cihazlara yerleşmesi, kullanıcının yasal olarak korunması gereken bütün özel bilgilerinin açık şekilde yayılmasına neden olmaktadır. Kişisel bilgilerin erişime açık olması, kişiler hakkında suç teşkil eden adımların atılmasına yol açmaktadır. 


Kişisel Veriler Kullanılarak Hesap Çalınması

Kişisel veriler kullanılarak hesap çalınması, tanınan kişiler tarafından da gerçekleştirilebilen bir harekettir. Özellikle basit ve tahmin edilebilir şifre kombinasyonlarını tercih eden kullanıcıların hesapları daha zor korunabilir bir özelliktedir. Bu nedenle, koyulan şifrelerin daha kapsamlı ve zor çözülebilen bir yapıda olması gerekir. 


Uygulamalar Üzerinden Hesap Çalınması

Uygulamalar üzerinden hesap çalınması, aslında yararlı gibi görünen uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Kullanıcıların kimlerin hesabına baktıklarını görmek, kilitli hesapların içine girmek ya da takipçi sayısını arttırmak gibi nedenlerle indirdikleri uygulamalar, kendi hesaplarının şifrelerini ya da kişisel bilgileri istediği için aynı zamanda kullanıcıların bilgilerini de çalmaktadır. 


Masum gibi görünen uygulamalar, sosyal medyanın ilerlemesi ve hesap sahiplerinin daha fazla görünür olmak istemesi nedeniyle, oldukça fazla indirme sayısına da sahiptir. Bu nedenle, hesap çalmak için en kolay yöntemlerden biri haline de gelmiştir. Ancak, uygulamalar indirildiği esnada, kullanıcılardan ön onay alarak çalıştığı için herhangi bir hukuki sorumluluğu da kabul etmemektedirler. Bu nedenle, kullanıcıların bu tür uygulamaları kullanmadan önce, uygulamanın içeriğini dikkatli bir şekilde incelemesi ve neye onay verdiğini anlaması gerekmektedir. Bu yöntem kullanılarak Instagram hackleme, kullanıcının direkt olarak kendi şifresini kendinin girmesi nedeniyle oldukça kolay bir şekilde erişim sağlanmasına da olanak vermektedir. 


Farklı Bir Mail Adresine Şifre Gönderilmesi

Mail onayı almak, Instagram gibi sosyal medya ağlarının çalışması ya da bilgilerin değiştirilmesi için gerekli yollardan biridir. Kullanıcılar, bütün sosyal medya hesaplarını mail adresleri ile birlikte açmak ve mail adresi üzerinden bağlantı kurmak durumunda oldukları için, güvenli de mail adresi üzerinden sağlanabilmektedir. Farklı bir mail adresine kod gelmesini sağlayarak hesap çalmak için, deyim yerindeyse uygulamanın aklını karıştırmak gerekmektedir.


Bu işlemin yapılması için, çalınan hesabın konum bilgilerinin net bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Kullanıcını konum bilgileri doğru bir şekilde sağlandığı için, Insragram hesabına giriş yapmaya çalışan kişinin gerçek profil sahibi olduğunu düşünen uygulama, giriş için gerekli olan bağlantı linkinin başka bir mail adresine gönderilmesini sağlar. Giriş için gerekli olan bağlantının tıklanmasıyla hem kişinin hesabına giriş yapılabilir hem de şifre değiştirme işlemi gibi kişisel işlemler yapılması sağlanabilir. 


Hesap Çalınmasının Nedenleri

Hesap çalınmasının nedenleri arasında, daha masum sayılabilecek merak duygusuyla başlayan bireysel hareketler söz konusu olurken, profesyonel suçlar da gösterilebilmektedir. Instagram sayfalarının artık işletme haline gelmesi ve yüksek paralar kazanmak için uygun platform olması da hesapların çalınmasına neden olan yollardan biridir. 


Hesap çalma işlemini yapabilen bazı kişiler, yüksek reklam fiyatlarıyla çalışan ve Instagram için değerli olan hesapları çalarak sahibine para karşılığında geri verebilmektedirler. 


Hesap çalınmasının en yaygın sebeplerinden biri de yakın çevre içinde yer alan kişilerin hayatlarının meral edilmesidir. Genellikle eski sevgili ya da yakın arkadaş hesapları için yapılan çalma işlemleri, kişilerin kimlerle konuştuklarının öğrenilmesi için yapılmaktadır. 


Bir diğer hesap çalma sebebi de reklam yapmak için alan yaratılmasıdır. Şifre erişimi bulunan uygulamalar, kendi reklamlarının yapılması ya da kendi hesaplarına daha çok takipçi gelmesi için, uygulamayı kullanan kişilerin hikayelerinde kendi tanıtımlarını yapabilmektedir. Bazı uygulamaların, kişiler arasında mesajlaşmalar gerçekleştirdiği de bilinmektedir.