Instagram'ın Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır?

Instagram'ın Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır?

Instagram, 2010 yılının Ekim ayında kurulan ücretsiz abone olunabilen popüler bir sosyal medya platformudur. Instagram üzerinden fotoğraf, video paylaşımlarını post olarak profilimize sabitlerken, anlık olarak da hikâye olarak adlandırılan bölümünden paylaşım yapılması mümkün. Instagram her geçen gün kendini yenileyerek kullanıcı kitlesini canlı tutmaya odaklı çalışmalarda bulunur. Instagram yeni özellik seçenekleri ile kullanıcılarına farklı imkânlar sunarken iyileştirme çalışmaları ile memnuniyeti üst seviyede tutmaya devam eder.


Instagram’ın Yeni Güncellemeleri Nelerdir?

Instagram zaman zaman yaptığı güncellemeler ile kullanıcılarına farklı yetkiler verir. Yapılan bu güncellemeler tüm kullanıcıları kapsadığı kadar birkaç özellik koşula bağlı olarak da hesapta aktif olabilir. Koşulların en başında hesabın etkileşim istatistikleri yer alır. Takipçi sayınız, post sayınız, beğeni ve yorum oranlarınız Instagram güncellemelerinden tamamen yararlanma oranınızı etkiler. Instagram’ın yeni güncellemeleri arasında yer alan hikâye özelliği ile 24 saat kalıcı anlık paylaşımlar yapmak mümkün. Yakın arkadaşlar grubu oluşturarak etkileşim kurmak istediğiniz kişileri kendiniz belirleyebilirsiniz. Bunlar gibi daha pek çok özellik iyileştirici özellik taşır. Instagram güncellemeleri çalışmıyor diyen kullanıcılar; Instagram uygulamasını silip tekrar yükleyebilir. Bu işlem işe yaramaz ise düşük sürümden kaynaklı bir sorun var demektir. Cihaz sürümünüze göre Instagram yeni özellik seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.


Instagram’ın Hikâye Özelliği Nasıl Kullanılır?

Paylaşımın 24 saat kaldıktan sonra silindiği, isterseniz profilinizde öne çıkararak sabitleyebileceğiniz, anlık veya galeriden aktarılabilir fotoğraf, video, ses paylaşımı yapılan özellik hikâye olarak adlandırılır. Instagram hikâyesi Spotify ile senkronize edilebilir. Bunun sonucunda Spotify hesabınızda dinlediğiniz müziği Istagram hikâye özelliği ile takipçilerinizle de paylaşma şansı elde edebilirsiniz. Instagram hikâye özelliğini kullanmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:


Instagram ana sayfanızı açınız.

Ekranın üst kısmında takip ettiğiniz kullanıcıların hikâyeleri sergilenir. Bu bölümün sol başında sizin hikâyeniz yer alır. paylaşım yapmak için yuvarlak simgeli profil fotoğrafınıza tıklayarak paylaşım oluşturabilirsiniz.

Ana sayfanızda yer alan kutucuk içinde + simgesine tıklayarak da hikâye oluşturmanız mümkün.

Hikâye paylaşımınızı Instagram kameranız ile anlık olarak çekebilirsiniz veya galeri bağlantısına tıklayarak eski bir fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz.

Hikaye fotoğraflarınıza efekt uygulayabilir, yazı yazabilir, resim çizebilir, konum ekleyebilir, kullanıcı etiketleyebilir veya emoji, gif gibi unsurlar koyabilirsiniz.

Instagram Öne Çıkarma Nasıl Yapılır?

Instagram hikâyeleriniz 24 saat sonra profilinizde arşivlenerek takipçilerinizin görüntülemesi sona erer. Hikâyelerinizin kalıcı olarak profilinizde yer almasını istiyorsanız “öne çıkar” seçeneği ile bunu yapabilirsiniz. Instagram öne çıkarma işlemi için yapılması gereken şu şekildedir:


Instagram profilinize giriş yapınız. Profili düzenle butonunun alt kısmında “hikâyelerde öne çıkanlar” bölümü yer alır. Bu bölüm ile favori hikâyeleriniz profilinize sabitlenir.

Yuvarlak içinde + sembolüne tıklayarak geçmiş hikâye paylaşımlarınıza erişim sağlayabilirsiniz. Bunlardan birini veya birkaç tanesini seçerek öne çıkanlar gruplaması yapmak mümkün. Öne çıkanlar gruplarınızı özel olarak adlandırabilir veya emoji ekleyebilirsiniz. Alan adını boş bırakırsanız “öne çıkanlar” olarak otomatik adlandırılır.

Profilinizde birden fazla öne çıkaranlar bölümü oluşturma hakkınız vardır.

Instagram’ın Zoom Özelliği Nedir?

Zoom teknoloji hayatımıza 2006 yılında girmiştir. Son zamanlarda Instagram tarafından da kullanılmaya başlayan zoom özelliği birçok kullanıcı tarafınfan sıkça kullanılır. Instagram zoom özelliği; profil fotoğraflarında, paylaşılan post ve videolarda kullanılabilir. Instagram hesabınızın erişim izni olduğu tüm hesapların paylaşımlarına zoom yapma yetkiniz vardır. Zoom yapmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:


Fotoğraf büyütme işlemi ile aynı olan zoom özelliği için incelemek istediğiniz fotoğrafı açın.

Merak ettiğiniz detayları seçerek iki parmağınız ile cihaz ekranına dokunarak büyütme işlemi yapmanız sonucu fotoğraf veya videoları zoom özelliği ile daha yakından inceleyebilirsiniz.

Videolarda zoom yapmak için videoyu durdurmanız gerekir.

Instagram’da Yorum Yaparken Kelime Engeli Var Mıdır?

Instagram’da yapılan yorumların olumsuz içerik veya hakaret edici, kırıcı söylemler içermesinin önüne geçmek için Instagram yeni özellik olarak kelime engeli seçeneği kullanılır. Yorum filtreleme olarak da adlandırılan bu özelliği aktif hale getirmek için yapılması gereken şu şekildedir:


Instagram hesabınızın ayarlar menüsüne giriniz.

Burada yer alan “yorumlar” alt menüsünü seçiniz.

Açılan sayfada iki seçenek vardır. Birincisi kırıcı ve uygunsuz yorumları gizleme kutucuğu. Bu seçeneği aktif hale getirmeniz sonucu paylaşımlarınıza yapılan kötü yorumlar gizlenir.

Bu işlemi daha da çok özelleştirmek için anahtar kelime kullanımı ile yorum filtreleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Yapılmasını istemediğiniz içeriklerle ilgili yorum filtrelemek için kelimleri virgülle ayrılmış şekilde tek tek yazınız.

İşleminizin tamamlanmasının ardından gönder butonuna tıklamanız sonucu sizin belirttiğiniz kısıtlama sonucunda yorumlarda kelime engeli aktif olur.

Instagram’da Yorum Sabitleme Nasıl Yapılır?

Instagram yorum sabitleme özelliği ile paylaşımlarınızın altında yer alan yorumlardan istenileni öne çıkarmak mümkün. Bu özellik için yapılması gerekenler şu şekildedir:


Söz konusu post paylaşımını açınız.

Sabitlemek istediğiniz yorumun üzerine gelerek, yorumu hafifçe sola kaydırınız.

Bu işlem sonucunda karşınıza “sil, cevap ver ve sabitle” seçenekleri çıkar.

Bunlardan “sabitle” seçeneğini tıklamanız sonucu yorum post altına sabitlenir.

Instagram Yakın Arkadaşlar Nedir?

Instagram’ın yeni özellikleri arasında “yakın arkadaşlar” seçeneği de yer alır. Instagram yakın arkadaşlar ile hikâye paylaşımlarınızı görebilecek kişileri filtreleyebilirsiniz. Yakın arkadaşlar grubunu oluşturmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:


Instagram hikâye paylaşımınız için bir gönderi oluşturunuz.

Paylaşıma hazır olan gönderinin paylaş seçenekleri arasında tek bir kişiyi seçme, tüm takipçileriniz ile paylaşma ve yakın arkadaşlar yer alır.

Bu bölümde yakın arkadaşlar seçeneğini tıklayarak yakın arkadaşlar grubunda yer almasını istediğiniz takipçilerinizi tek tek seçerek gruba ekleyin. Ardından yakın arkadaşlarım ile paylaş seçeneği ile hikâye paylaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yakın arkadaş olarak eklediğiniz kişiler bu işleminizi görebilir. Hikâyenizin yakın arkadaşlar ile paylaşıldığı sizin simgenizin yeşil halka ile çevrili olmasından anlaşılabilir özellik taşır.

Instagram’da Retweet Yapılabilir Mi?

Instagram’ın güncellemeleri arasında retweet özelliği yoktur. Retweet; bir kullanıcının paylaşımının kendi hesabınızda paylaşılması anlamına gelir. Instagram hikâyelerinde etiketlenen kişi paylaşılan hikayeyi profilinde paylaşma yetkisine sahiptir. Ama bir postun başka bir hesapta direkt olarak paylaşılması Instagram güncellemeleri arasında sunulan özellikler arasında yer almaz. Instagram Repost işlemi ikinci bir uygulamanın cihazınıza kurulup Instagram hesabınız ile senkronize edilmesi sonucu mümkündür. Eklentisiz olarak bu işlem yapılamaz. 


Instagram Panolar Özelliği Nedir?

Instagram’ın Facebook tarafından satın alınması ile birçok iyileştirici yeni özellik de bünyesine dâhil edilir. İlk olarak Snapchat uygulamasının anlık, filtreli fotoğraf paylaşım özelliğini alan Instagram daha sonra da Pinterest uygulamasının pano özelliğini kullanmaya başlamıştır. Yeni özellik ile getirilen pano seçeneği paylaşımların gruplandırılmasına yarayan bir seçenektir. Bu işlem için fotoğraflarınızı gruplarına göre kategorileştirerek sabitlemeniz mümkün. Pano özelliği koleksiyon olarak da adlandırılır. Bu özellikte kota sınırlaması yoktur. İstediğiniz kadar koleksiyon oluşturma yetkiniz bulunur. Paylaşımlarınızı makyaj, alışveriş, seyahat, yemek gibi akla gelebilecek farklı kategorilerle pano haline getirebilirsiniz.


Instagram Reels Özelliği Nedir?

Daha önceleri galeride bulunan bir videoyu veya Instagram kamerası ile çekilen efektsiz bir videoyu post olarak paylaşmak mümkündü. Şimdi ise bunu Reels videoları ile farklı kılan özellik videolarınızı parça parça çekip birleştirme imkânınız var. Videoya müzik ekleme seçeneği sunuluyor. Reels çekimlerinize filtre uygulayabiliyor veya yazı emoji gibi ek unsurlar ekleyebiliyorsunuz. Birçok kullanıcı tarafından keyifle kullanılmaya başlayan Reels videoları profiliniz herkese açık ise keşfet bölümünde daha çok izlenme oranlarına erişilebiliyor. Instagram yeni özellik seçenekleri ile her geçen gün kullanıcılarına bir başka özellik sunarak yeni bir popülarite seçeneği veriyor.