Instagram Kendi kendine Takip Ediyor Sorunu Çözümü

Instagram Kendi kendine Takip Ediyor Sorunu Çözümü

Instagram kendi kendine takip ediyor sorununu çözmek mi istiyorsun? O halde senin için hazırladığımız detaylı kılavuz işinize yarayacaktır!


Instagram, dünya çapında milyarlarca kullanıcısı olan 2023 yılında popüler bir sosyal medya platformudur. Ancak son zamanlarda bazı kullanıcılar, hesaplarının kendi kendine diğer hesapları takip ettiğini fark etmiştir. 


Instagram kullanıcıları arasında yaygın bir sorun olan ‘Instagram kendi kendine takip ediyor’ hatası, son zamanlarda birçok kişinin şikayet ettiği bir durumdur. Bu sorun, Instagram hesaplarının otomatik olarak kendi kendilerini takip etmesiyle bilinmektedir ve pek çok kişi bu durumun neden kaynaklandığını ve nasıl çözüleceğini merak etmektedir. 


Çözüm bulamayan pek çok Instagram kullanıcıları arasında büyük bir endişe kaynağı haline geldi. Bu yazıda, Instagram kendi kendine takip ediyor sorununun ne olduğunu, neden kaynaklandığını ve nasıl çözülebileceğini detaylı bir şekilde ele alacağız.


Instagram Kendi Kendine Takip Ediyor Sorunu Nedir?


Instagram kendi kendine takip ediyor sorunu, erişim veya yetkilendirme sonucudur. Cihazınıza yüklediğiniz herhangi bir uygulama izinleri gösterir. İzinler eğer, istemediğiniz durum veya benzer, yetkilendirmeler içeriyorsa bu durum gerçekleşecektir.


Instagram Kendi Kendine Takip Ediyor Sorunu Neden Kaynaklanır?

Instagram yapısı gereği takipçi ve beğeni arttırmak isteyenler için altın niteliğindedir. Organik takipçi veya Instagram takipçi satın almak istemeyen kullanıcılar cihazlarına uygulama yükler. Belirli izinler veya yetkilendirmeler ile zararlı uygulamalar cihazınızda çalışır.


Takipçi arttırma ve beğeni arttırma uygulamalarından yetkilendirilen izinler hesabınızda kendi kendine takip etmeyi aktif kılabilmektedir. Bilmediğiniz veya takipçi kazanmak için yüklenen uygulamalar, hesabınızı kötü etkileyebilir ve doğru orantılı olarak Instagram kendi kendine takip ediyor sorununun nedenini oluşturur.


Instagram Kendi Kendine Takip Ediyor Ne Yapmalıyım?

Instagram kendi kendine takip ediyor sorununun çözmenin en iyi yolu izinleri kaldırmaktır. Bunların haricinde olarak üçüncü parti uygulamaları kullanmaktadır. Ancak Instagram ayarları dışında bulunan herhangi bir app size zarara verebileceğinden dolayı, sorumluluk size ait olacaktır.


Yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:


Instagram hesabınız üzerinden sorunun kaynağını bulmak

Bir uzmana danışarak sorunun çözümünü sağlamak

Harici uygulamalar kullanarak erişim kaldırma sorununu çözmek

Hesabı dondurmak, silmek veya kaldırmak

Cihazınızda virüs veya zararlı yazılım varsa tespit edip, kaldırmak

Not: Bunların hiçbirine gerek yok diyorsanız, aşağıdaki çözümü uygulayın!


Instagram Kendi Kendine Takip Etme Sorunu Nasıl Çözülür?


Instagram kendi kendine takip etme sorununu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayın:


İlk olarak Instagram masaüstü uygulaması olan instagram.com web adresini ziyaret edin.

Ardından otomatik takip etme sorunu yaşadığınız hesap bilgileriniz ile birlikte giriş yapın.

Ana sayfaya ulaştığınızda hemen sol ve alt tarafta bulunan Profil simgesine bir kez tıklayın.

Profil sayfanıza ulaştığınızda resminizin sağ tarafından bulunan ‘Profili düzenle’ kısmına tıklayın.

Çıkan ekranda ‘Uygulamalar ve İnternet Siteleri’ kısmını seçin.

Daha önce izin verdiğiniz uygulamalar aktif ise bu alandan görünecektir. Aktif görünüyorsa eğer kaldır dediğinizde ‘Kaldır’ kısmında izinleri silinen şekilde uygulamada görünür olacaktır.

Instagram Otomatik Takip Nasıl Kapatılır?


Pek çok kullanıcı otomatik takip hatası olarak bilinen ‘Instagram kendi kendine takip etme nasıl kapatılır?’ için çözüm aramaktadır. Genel olarak yukarıdaki işlem nasıl kapatılacağınıza dair ön bilgi vermektedir. Ancak bunu mobil cihazınızda da uygulayabilir ve çözebilirsiniz.


Andorid ve İOS cihazlar için otomatik takip aşağıdaki gibi kapatılır:


Öncelikle Google Play Store (Android) veya App Store (İOS) üzerinden cihazınıza Instagram uygulamasını yükleyin.

Sonrasında yüklediğiniz uygulamayı açın.

Hesap bilgileriniz ile birlikte oturumunuz açınız.

Otomatik olarak Instagram ana sayfasına yönlendireceksiniz, buradan hemen alt tarafta bulunan Profil simgesine dokunun.

Sonrasında Profil sayfanıza gelerek üç çizgili menüye bir kez dokun.

Açılan pencerede çıkan ‘Ayarlar’ simgesine dokunun.

Diğer bölüm için ise ‘Güvenlik’ butonuna basınız.

Uygulamalar ve İnternet Siteleri alanını bulmanızın ardından buradan izin verdiğiniz uygulamaları ‘Aktif’ bölümü ile görüntüleyin.

Harici bir uygulama aktif ise yanındaki ‘Kaldır’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Mobil tarayıcı için Instagram kendi kendine takip etme aşağıdaki gibi kapatılır:


Öncelikle mobil cihazınız üzerinden kullandığınız tarayıcı adresine insatagram.com yazarak aratın.

İlgili adrese girin ve hesap bilgileriniz ile giriş yapın.

Sonrasında açılan ana sayfada Profil simgesine tıklayın.

Profil sayfana ulaştığınızda üste bulunan ‘Ayarlar’ simgesine dokunun. 

Uygulamalar ve İnternet Siteleri menüsüne sırasıyla ulaşarak ‘Aktif’ olarak bilinen uygulamayı bulun.

Aktif olan uygulamayı kapatmak için ‘Kaldır’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Hesabınıza Erişim Verdiğiniz Uygulama Hangi Bilgileri Görür?

Instagram kendi kendine takip etme sorunun asıl nedeni erişim verdiğiniz uygulamalardır. Bu yüzden erişimlerin Instagram uygulamasında neleri etkilediğini dikkat etmek gerekir. Eğer hesabınız gizli değilse herkese açık bilgileri içerecektir.


Erişim sağlandığından da uygulamalar, cihazınızda verilere erişebilmektedir. Zararlı bir uygulamayı tanımlayan şey, izinsiz bir şekilde verilerinizi kendi amaçları doğrultusunda kullanmaktır. Bunun sonucu olarak Instagran kendi kendine takip etme sorunu ile karşılaşırsınız.


Uygulamalar ve Internet siteleri erişim kısmında geçerli olanlar bölümler aşağıdaki görevleri yerine getirmektedir:


Aktif: Telefonunuza yüklediğiniz herhangi bir cihaz erişim ve yetkilendirme olarak üçüncü bir tarafı içeriyorsa burada görünür. Genel olarak 90 gün boyunca izin verdiğiniz yetkiler ile orantılı olarak kullandığınız tüm bilgilere erişebilmektedir. Ancak bu süre 90 gün içerisinde (Uygulamaya girmeseniz bile) geçerli olacaktır.

Kaldırılanlar: Zararlı uygulamalar genel olarak aktif kısımda faaliyet gösterir. Bir uygulamayı kaldırdığınızda verilerinize erişim kapatılır. Ancak daha önceden verilerinize ulaştıysa, onu kaldırmanız mümkün olmamaktadır. Fakat Instagram kendi kendine takip ediyor sorununu çözebilirsiniz.

Süresi Dolanlar: Instagram’da süresi dolanlar kısmı 90 günü tamamlayan uygulamalar için geçerlidir. Herkese açık olmayan bilgilerinizin erişilmesi kısıtlanır ve bu bölüme eklenir. Ancak bazı uygulamaların izinleri de yönettiği düşünülürse genel olarak buraya düşmesi zaman almaktadır.

Instagram Kendi Kendine Engel Kaldırır Mı?

Instagram kendi kendine engeli kaldırmaz. Engelleme sistemi genel olarak bir kullanıcının size engellemesi veya hesabınızın geçici engellenmesi ile oluşur. Bir kişi size engel attıysa o kullanıcı kaldırmadığı sürece engeliniz daim olacaktır.


Ancak Instagram platformu tarafından engeliniz var ise destek servisleri üzerinden çözüme ulaşabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip ediniz:


Öncelikle instagram.com adresini ziyaret ederek hesap bilgileriniz ile giriş yapın.

Ardından Profil sayfanızdan ‘Profili Düzenle’ kısmına tıklayın.

Açılan pencerenin hemen altında bulunan ‘Yardım’ kısmına tıklayın.

Sonrasında ‘Yardım Merkezi’ bölümüne tıklayarak çıkan kaynaklardan engeli kaldırma çözümünü bulabilirsiniz.

Instagram Kendi Kendine Takipçi Artıyor

Instagram kendi kendine takipçi artmanın pek çok sebebi olabilir. Ancak genellikle hesabınıza olan erişim veya yetkilendirmeden kaynaklanır. Bunun çözümü için Profil düzenle kısmında bulunan Uygulama izinlerinizi kaldırmanız gerekecektir. Nasıl yapılacağını bilmiyorsan, yukarıdaki işlemleri uygulayın!


Instagram Kendi Kendine Takip İsteklerini Kabul Ediyor

Instagram kendi kendine takip isteklerinin kabul etmenin temel nedeni zararlı uygulamaların cihazınızda yüklü olması olabilir. Hesabınıza erişimin olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Güvenlik > Uygulamalar ve İnternet Siteleri > Aktif kısımlarına göz atın.