Instagram Mesaj Gitmiyor Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram Mesaj Gitmiyor Hatası Nasıl Çözülür?

'Instagram mesaj gitmiyor son dakika' veya Instagram mesaj gönderiliyor diyor ama gitmiyor nasıl çözülür diyorsanız rehberi şimdi inceleyin!İnstagram, milyonlarca kullanıcısı tarafından aktif bir şekilde kullanılan popüler bir sosyal medya platformudur. Ancak bazen kullanıcılar mesaj gönderirken ‘Instagram mesaj gitmiyor’ hatasıyla karşılaşabilirler. Bu durum kullanıcıların mesaj gönderememesine ve iletişim kuramamasına neden olabilir.


Instagram mesaj sorunu DM bölümünden gerçekleştiğinden çözüm yolunun ne olduğunu arıyor olabilirsiniz. Öncesinde çoğu kişi hiç şüphesiz WhatsApp gibi platformları kullanıyordu. 2023 yılından başlayarak günümüzde Instagram DM alanı oldukça aktif kullanılmasından ötürü yerini Instagram DM almıştır denebilir. Ancak bazı nedenlerden ötürü ‘Instagram mesaj gitmiyor hatasını nasıl çözerim’ diyor olabilirsiniz.


Neyse ki, bu sorunun birçok çözümü vardır ve bu makalede sizlere bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemleri açıklayacağız. Bu çözümleri uygulayarak, İnstagram hesabınızda mesaj gönderme sorunlarından kurtulabilir ve iletişim kurmanın keyfini çıkarabilirsiniz.


Instagram Mesaj Gitmiyor Çözümü

Instagram mesaj gitmiyor gelmiyor gibi problemleriniz varsa sorunun kaynağı aşağıdakiler olabilir:


Herhangi bir kullanıcı sizi engellemiş olabilir

Instagram sunucuları arızalanmış veya teknik hata olabilir

Instagram güncelliğini kontrol etmenizde fayda var

İnternet bağlantınız gitmiş olabilir.

Uygulama donmuş olabilir.

Instagram Mesaj Gitmeme Çözümü: Kullanıcı Engeli

Instagram kullanıyorken özellikle mesaj girmeme sorunu ile yüzleşiyorsanız, biri sizi engellemiş olabilir. Bunun için tek bir kişiye mi mesaj atıyorsanız, yoksa birden fazla kişi de de mi aynı durum oluyor kontrol edilmelidir.


Çözüm:


Eğer tek kişiye mesaj atıyorsanız, sizi engellemiş olma ihtimali yüksektir. Instagram, biri hakkında gerçekten sizi engellediğine dair kaynak sunmamaktadır. Ancak tek kişi de bu sorun görünüyorsa büyük çoğunlukla nedeni bu olabilir.


Instagram Mesaj Göndermeme Çözümü: Instagram Sunucuları

Instagram sunucuları bazı durumlarda fazla yüklenmelerden sonra çökebilmektedir. Özellikle Instagram mesaj atma veya benzeri durumlarda uygulamaya girilemiyorsa nedenlerinden biri bu olabilmektedir. Unutmayın; Insatgram sunucusu teknik nedenden ötürü çöktüyse kimse kimseye mesaj gönderemez.


Çözüm:


Insatgram sunucu kaynaklı bir sorun varsa Instagram Downdetector web sitesinden kontrol edin. Pek çok insanda durum buysa nedeni çoğunlukla sunucu kaynaklıdır. Ayrıca aynı sayfa üzerinden Twitter platformu için de sunucu kaynaklı olup olmadığına göz atabilirsiniz.


Instagram Mesaj Gönderiliyor Yazıyor Çözümü: Uygulama Güncellemek

Her uygulama hata, aksaklık, donma veya yeni özellikler geldiğinde güncellemeye gitmektedir. Instagram gibi bazı uygulamalar güncelleme önceki sürümü devredışı bırakabilir. Sorun bu olduğunda Instagram mesaj gönderiliyor yazıyor ama mesaj gitmiyor diyebilirsiniz.


Çözüm:


Mobil cihazınızda yüklü olan Google Play Store veya App Store üzerinden ‘Ara’ kısmına Instagram yazın. Instagram uygulamasını bulun ve bir kez dokunun. Uygulamada eğer ‘Güncelle’ butonu aktif ise güncelleyin, sorununuz çözülecektir.


Instagram Mesaj Gitmiyor Çarpı İşareti Çözümü: İnternet Bağlantısı

Instagram mesaj gitmiyor çarpı işareti diyen pek çok insan bu sorunun aslında yakından kaynaklandığı bilmez. Instagram yapısı sebebiyle güçlü bir internete ihtiyaç duymaktadır. Fotoğraf ve gönderinin yanında Reels, hikayeler çoğunlukla yüksek çözünürlüklüdür.


Çözüm:


İnternet bağlantınız zayıf veya bağlantısı koptuysa Instagram mesaj gitmiyor sorunu oluşur. Bu yüzden internet bağlantınızı kontrol edin ve telefonunuzu uçak moduna alın. Uçak modunda 15 ile 30 saniye bekleyin ve tekrardan deneyin.


İnternet bağlantısı hatası bazen mobil verinizden kaynaklı olabilir. Bu yüzden mobil veriyi kapatın ve Wi-Fi kullanımını deneyin. Eğer yakın yerde Wi-Fi bağlantısı erişiminiz varsa modemin yakınında bağlanarak Instagram mesaj atmayı deneyin.


İnstagram Mesaj Gitmiyor Son Dakika 2023 Çözümü: Instagram Donmaları

Instagram mesaj gitmiyor sorunu halen daha devam ediyorsa sorunun kaynağı daha basit nedenlerden ötürü olabilmektedir. Genellikle bu zamanla kullandığınız cihazın yeni teknolojilerin gerisinde kalması, güncelleme almaması veya dosyanın dolması ile gerçekleşir. Zamanla cihazınız donmaya başlar ve Instagram mesaj gitmeme sorunu ile uğraşmak zorunda kalırsınız.


Çözüm:


Telefonunuz yukarıdaki sebeplerden ötürü kasma ve donma sorunu yaşıyorsa aşağıdaki yolları deneyerek Instagram mesaj gitmiyor sorununuzu çözebilirsiniz:


Dosya yöneticisine girin ve kullanmadığınız uygulamaları silin; bu Instagram donmaların ana kaynağı olabilir.

Instagram uygulamasını kapatıp açın ve mesaj atmayı tekrardan deneyin.

Daha önceki uygulamalardan kalan çerezler veya önemsiz veriler için ön belleği temizleyin.

Telefonunuzu resetleyin ve tekrardan açın, uygulamaya girin ve mesaj atmayı deneyin.


Instagram Mesajlar Gitmiyor Neden?

Instagram Mesajlar Gitmiyor Neden

Instagram mesaj atma sorunu yaşayan pek çok insan neden gitmediğini merak etmektedir. Instagram mesaj gitmeme sorunu nedenleri; Cihazınızın donması, uygulama güncel olmaması, İnternet bağlantısı, kullanıcı engeli ve sunuculardan kaynakları neden olabilmektedir. Bunlardan istisnai durum olan ise gönderdiğiniz hesabın silinmesi veya kaldırılması söz konusu olabilir.


Hesap kaldırıldıysa mesaj atsanız bile karşı taraf mesajı göremeyecektir. Genel durumlarda ise hiç mesaj atmama olabilmektedir.


Instagram Mesaj Engeli Nasıl Kaldırılır

Instagram mesaj gitmiyor nedenlerden biri olan kullanıcı engeli, karşı tarafa mesaj atmaması söz konusudur. Bu yüzden karşı taraf sizi engel listesinden kaldırmadıysa mesaj atamazsınız. Atsanız bile görülebilir olmayacaktır.


Eğer birinin Instagram mesaj engelini kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki yolları denediğinizde kullanıcı engeli kalkacak ve başkası size mesaj atabilecektir:


Android ve iPhone cihazı kullanıyorsanız, aşağıdaki yolları izleyerek kullanıcın mesaj engelini kaldırabilirsiniz:


İlk olarak Android veya iPhone cihazınızda yüklü olan Instagram uygulamasını açınız.

Hesap bilgileriniz ile birlikte oturumunuzu açın ve ana sayfaya ulaşın.

Ana sayfa ekranın sağ ve en altında bulunan Profil simgesine bir kez dokunun.

Profil sayfanıza ulaştığınızda ekranın sağ tarafında bulunan üç çizgili menüye bir kez basınız.

Sonrasında görünen pencerede ‘Ayarlar’ kısmına dokunun.

Ayarların ardından ‘Gizlilik’ kısmına bir kez basın ve ‘Engellenen Hesaplar’ bölümünü bulun.

Engellediğiniz hesapları bularak üzerine gelmenizin ardından ‘Engellemeyi Kaldır’ seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır.

Kullanıcıyı engellemek istiyorsanız, aşağıdaki yolları deneyin:


Öncelikle Google Play Store veya App Store üzerinden yüklediğiniz Instagram uygulamasını açınız.

Instagram uygulamasına kendi hesap bilgileriniz ile oturum açarak giriş yapınız.

Otomatik olarak ana sayfaya yönlendirildiğinizde hemen yukarıda bulunan mesaj simgesine dokunun.

Engellemek istediğiniz kullanıcıya tıklayın ve mesaj bölümüne gidin.

Mesaj bölümünden veya DM üzerinden yukarıda bulunan kullanıcının profile parmağınızı basılı tutun

Açılan pencerede sayfayı en aşağıya indirin ve kırmızı renkte olan ‘Engelle’ kısmına dokunun.

Böylelikle kullanıcıyı engelleyeceksiniz.

Sohbet üzerinden mesaj engellemesini kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki yolları denemeniz daha etkili olacaktır:


Öncelikle Instagram uygulamasına mobil cihazınız üzerinden giriş yapın.

Ana sayfaya geldiğinizde yukarıda bulunan ‘Mesaj’ simgesine bir kez dokunun.

Mesajlarınıza gelin ve seçmiş olduğunuz kişinin Profiline dokunun.

Mesaj yazma bölümü açıldığında kullanıcının üzerine dokunun.

Açılan pencerenin hemen altında kullanıcıyı engellediyseniz ‘Engellemeyi Kaldır’, eğer engellemediyseniz ‘Engelle’ alanı çıkacaktır, buraya dokunun.