İnstagram Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram Nedir? Nasıl Kullanılır?


İnstagram Açılmıyor Hatası

Instagram Neden Açılmıyor?

Son dönemde Instagram kullanıcılarının en çok karşılaştıkları sorunlardan biri de Instagram neden açılmıyor sorusu olabilmektedir. Sık sık uygulamada hatalar meydana gelmesi sebebi ile pek çok kullanıcı bu soruyu dile getirmeye başlamıştır. Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarının başında gelen Instagram her geçen gün daha da büyümeye devam etmektedir. En fazla kullanıcıya sahip sosyal medya paylaşım platformu olarak adından sık sık söz ettiren Instagram günümüzde yaklaşık 400 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. IOS ve Android gibi işletim sistemine sahip mobil cihazlarda da Instagram uygulamasını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapılan sosyal medya araştırmaları sonucu geçtiğimiz yıllarda 100 milyondan fazla kullanıcının bu uygulamayı kullandığı ortaya çıktı. Instagram uygulamasının ne işe yaradığı da en çok merak edilen sorular arasında yer aldı. Instagram uygulamasını kullanırken karşınıza çıkabilecek temel ve örnek hatalar nelerdir? Merak ettiğiniz tüm Instagram içeriklerini bu yazımızda bulabilirsiniz.


Instagram Ne İşe Yaramaktadır?

Instagram mobil uygulama olarak da kullanılabilen bir sosyal medya platformudur. Instagram uygulaması kullanıcılarına internet üzerinden video ve görsel paylaşma fırsatı sunmaktadır. Her geçen gün daha fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan uygulama dünyanın pek çok farklı yerinde kullanılmakta ve popülerliğini sürdürmektedir. Instagram üzerinden yaptığınız paylaşımlara isterseniz etiket ekleyerek daha fazla kişiye ulaşım sağlayabilirsiniz. Instagram üzerinde bulunan dM kutusu sayesinde uygulamayı kullanan pek çok kişi ile sohbet edebilir ve ulaşım sağlayabilirsiniz. 


Üstelik 24 saat boyunca hikaye kısmından görüntüler ya da videolar paylaşabilir etkileşim alabilirsiniz. Instagram uygulaması sadece Türk kullanıcılara değil dünyanın pek çok farklı yerindeki hesaplara izin vermesiyle bilinmektedir. Bu yüzden dünya çapında aktif kullanılan bir uygulamadır. Ancak dünyanın her yerinden kullanıcısı olmasından kaynaklanan yoğunluk sebebi ile bu uygulamada zaman zaman bazı hatalar çıkmaktadır. Özellikle sunucularda meydana gelen aşırı yüklenmeden dolayı sık sık uygulamaya erişememe durumu meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaşan Instagram kullanıcıları da internet üzerinden Instagram açılmıyor şeklinde aramalar yapmaktadır. Instagram platformunda yaşanan sorunların büyük bir kısmı çökme veya internet bağlantısı sorunlarından ortaya çıkmaktadır.


Instagram Hataları Hakkında

İnternet üzerinde sık sık karşılaşılan Instagram neden açılmıyor sorusunun Instagram hatalarının başında geldiğini bilmek gerekir. Bu tip durumlarda kullanıcılara “Üzgünüm isteğiniz ile alakalı bir sorun meydana geldi” uyarısı gösterilmektedir. Pek çok kişinin karşılaştığı Instagram efektleri açılmıyor 2020 yılı sorunları için de benzer çözümler uygulayabilirsiniz. Eğer bu içerikle karşılaşırsanız çözümler olarak şunları uygulayabilirsiniz:


Bu sorunu geçmek için ilk olarak internet bağlantınızın durumunu kontrol ediniz. Bir ağa bağlı olduğunuzdan emin olunuz. 


Ayrıca VNP _ Proxy sistemini de kontrol etmeniz tavsiye edilir. 


Bunlar sayesinde sorunlarınızı çözebilirsiniz. 


Bunun dışında kendi internet hızınızı ve paketinizi de kontrol ediniz. Bazı durumlarda internet paketiniz bitince ya da WiFi sorunları çıkınca bu tarz uyarılar gelebilmektedir. 


Geçici olarak hesabı dondurmak da etkili bir çözüm olarak kullanılabilmektedir. Eğer Instagram uygulama açılmıyor ise bu durumda “Hesabı geçici kapatma” işlemini yapabilirsiniz. Ancak bu aşamada hesabınızı yanlışlıkla kalıcı olarak silmemeye dikkat ediniz. Hesabınızı dondurup geri açtığınızda Instagram hesabın açılmıyor sorununu çözebilirsiniz. Bu şekilde sorunları yüzde 90 oranında çözümlenmektedir. Hesap dondurma işlemi yapmak için şu seçenekleri takip etmeniz gerekir:


Instagram şifreniz ile hesabınıza giriş yapın. İnternet tarayıcısı üzerinden yapmanız tavsiye edilmektedir. Bazı durumlarda sıkıntı mobil uygulamadan kaynaklandığı için internet sayfasından uygulamaya giriş yapmanız daha faydalıdır.


Hesaba giriş yaptıktan sonra “Profili düzenle” menüsüne tıklayın.


Açılan menüden “Hesabı kapat” seçeneğine tıklayın.


Buraya tıkladığınızda hesabınızı geçici olarak kapatmış yani dondurmuş olacaksınız. İsterseniz dilediğiniz zaman hesabınıza giriş yaparak uygulamayı yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. 


Hesabınızı kapatmak istediğinizde karşınıza bazı sorular gelecektir. Instagram uygulaması hesabınızı neden dondurmak istediğiniz ile ilgili anket tipinde size farklı sorular ve seçenekler sunacaktır. Bunlara yanıt vermeniz yeterlidir.


Bu şekilde Instagram dünyasında kullanıcıların sık sık karşılaştığı Instagram açılmıyor sorununa çözüm bulabilirsiniz. Instagram açılmıyor neden sorusunu en iyi şekilde yanıtlayabilmek için siz de bu çalışmalara ve aşamalara dikkat edebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcısı bulunan Instagram uygulaması bu sayede daha kullanışlı ve kaliteli bir hal alabilecektir. 


Sıkça Sorulan Sorular


Instagram Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabınıza erişim sağlayamıyorsanız, öncelikle kendi internet bağlantınızda bir problem olabilir. Hemen Instagram uygulamasının çöktüğünü düşünmek yanlış bir hareket olacaktır. Bu yüzden önce internet bağlantınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Ancak internet bağlantınızda herhangi bir sorun göremiyorsanız ve sorunsuz olduğundan eminseniz, bu hata Instagram sunucularının çökmüş olmasından kaynaklanabilmektedir. Instagram story açılmıyor gibi problemler de zaman zaman sunucu çökmesinden kaynaklanabilmektedir. Bu durumda Instagram soruna çözüm bulana kadar bir süre beklemeniz gerekir.


Instagram Çöktü Mü?

Dünya üzerinde en fazla kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformu Instagram olarak bilinmektedir. Bu yüzden yoğunluk sebebi ile Instagram sunucularında zaman zaman çökme tipi sıkıntılar yaşanabilmektedir. Böylesi sıkıntılara internet dünyasında genel olarak çökme adı verilmektedir. Bu gibi durumların yaşanması dünya çapında bir uygulama olan Instagram dünyasında oldukça mümkündür. Zaman içinde bazı düzeltmeler ve güncellemeler yapılarak çökmeler düzelecektir. Instagram yönetimi çökmelerin azalması için sık sık yeni Instagram güncellemeleri yayınlamaktadır. 


Instagram Hesabım Açılmıyor Engellenmiş Olabilir Miyim?

Pek çok internet kullanıcısı Instagram açılmıyor mu sorusu ile internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Ancak Instagram bağlantı sorunu çeşitli sebeplerden karşılaşabilmektedir. Öte yandan Instagram girişi yaparken bu tarz bir problemle karşılaştıysanız hesabınızın engellenmiş olma ihtimali de yüksektir. Fakat engellenmeniz durumunda “Hesabınız Engellendi” şeklinde bir uyarı ile karşılaşmanız gerekmektedir. Eğer karşınızda böyle bir ikaz yoksa korku ve endişe duymanıza gerek yoktur.


Eylem Engeli Nedir?

Instagram dünyasında sık sık duyulan sorulardan biri de eylem engeli hakkındadır. Instagram eylem engeli gün içinde çok fazla sayıda etkileşimde bulunmanız ve bu durumun yöneticiler tarafından şüphe çekmesi neticesinde alınan engel türüdür. Instagram eylem engelini önlemek için yapılabilecek herhangi bir işlem yoktur. 


Hesabım Çalınabilir Mi?

Instagram hesabınızın güvenlik önlemlerini iyi bir şekilde yerine getirmemeniz durumunda Instagram hesabınızın çalınması olasıdır. Çift aşamalı doğrulama yöntemleri kullanmanız hesabınızın güvenliğini yükseltecektir. Instagram hesabım açılmıyor gibi sorunlarla karşılaşmamak için güvenliğe önem vermeniz tavsiye edilmektedir. Instagram şifreniz başka birinin eline geçerse hesabınız çalınabilir ve hatta şifresi değiştirildiği takdirde bir daha hesabınızı geri almanız da mümkün olmayabilir. Bu tür durumlar Instagram dünyasında çok sık rastlandığı için siz de gerekli özeni ve dikkati göstermelisiniz.