Instagram Şifremi Unuttum ve E-Posta Adresimi Bilmiyorum

Instagram Şifremi Unuttum ve E-Posta Adresimi Bilmiyorum

Instagram Şifremi Unuttum ve E-Posta Adresimi Bilmiyorum Ne Yapmalıyım?

Instagram son zamanların belki de en çok kullanılan bir uygulamasıdır. Uygulama sayesinde insanlar günlük yaşantılarını hikaye ya da gönderi olarak takipçileri ile paylaşabilir. Instagram uygulamasına sahip olmak isteyen kişiler sahip olduğu işletim sistemli telefona göre Google Play Store ya da App Store üzerinden Instagram uygulamasını indirebilir. Instagram uygulaması telefona indirildikten sonra uygulama açıldığında kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılması gerekir. 


Bazı kişiler giriş yaparken Facebook ile bağlanmayı tercih edebilir. Ancak çoğu Instagram kullanıcısı e-posta adresi girerek ve şifre oluşturarak Instagram uygulamasında hesap oluşturur. Kullanıcılar giriş bilgilerini kaydettiğinde sürekli şifre girmelerine gerek kalmaz. Uzun süre boyunca şifrelerini kullanmayan kişiler daha sonra şifrelerini unutur hale gelir. Bu yüzden herhangi bir sosyal medyada hesap oluştururken kişiler mutlaka şifrelerini bir yere not etmelidir.


Instagram şifremi unuttum e-postamı bilmiyorum diyerek internet üzerinden bu soruna çözüm bulmaya çalışan bir sürü kullanıcı vardır. Çoğu kişinin birden fazla e-posta adresi bulunur. Bu yüzden Instagram açarken hangi e-posta adresini kullandım diyen kişi sayısı fazladır. İnternetten bu konuda araştırma yaparak kolaylıkla unutulan e-posta ve şifre bilgilerine ulaşılabilir.


Instagram Şifre Değişikliği Nasıl Yapılır?

Instagram hesabının şifresi kişinin istediği zaman ya da hesabının tehlikede olduğunu fark ettiği an değiştirilebilir. Ancak Facebook üzerinden Instagram hesabı açan kişilerin böyle bir şansı yoktur. Şifre değişikliği yapamazlar fakat ayarlar kısmından yeni bir şifre oluşturabilirler. Eğer kullanıcı Instagram hesabının başkası tarafından kullanıldığını anlarsa bir an önce şifre değişikliği yapması gerekir. Instagram hesabını çalınması ciddi bir durumdur ve dolandırıcılıkla sonuçlanabilir. Instagram şifresinin değiştirilmesi için yapılması gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:


Öncelikle kullanılan telefon ya da bilgisayar ile hesaba giriş yapılır. 

Başarılı bir şekilde giriş yapıldıktan sonra Instagram üzerinden profil kısmına tıklanır. 

Profil sayfasından en üst sol köşesinde bulunan üç çizgi şeklinde olan sekmeye tıklanır. 

Tıklandığında açılan bölümde "Ayarlar" ekranda görünür. 

Ayarlar bölümünden güvenlik yazan seçeneğe tıklanır. 

Güvenlik bölümü açıldığında sayfanın en üstünde şifre yazısı bulunur. 

Şifre bölümüne giriş yapılır ve uygulama önce mevcut şifreyi sonra yeni oluşturulacak şifrenin girilmesini ister.

Bu adımlar başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra Instagram şifre değiştirme işlemi başarı ile gerçekleşir.


Unutulan Instagram E-posta Adresi Bulunabilir Mi?

Instagram şifremi unuttum ve e-postamı bilmiyorum problemi iki ayrı sorundur ancak birbirlerini tetikler. Çünkü Instagram hesabı oluşturulurken e-posta adresi ve şifre bilgisi girilir. Eğer kullanıcı sadece şifresini unutursa herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. E-posta hatırlanıyorsa şifre değiştirme işlemi başarılı bir şekilde yapılabilir. Ancak e-posta adresi unutulursa durum sıkıntıya girer. E-posta adresimi hatırlamıyorum diyen kişinin işi zordur. 


İnternet üzerinden e-posta bulma yöntemleri denendiği takdirde sadece e-posta adresinin ilk harfi görülür. Bunun sebebi Instagram uygulamasının kullanıcıların güvenliğini sağlaması içindir. Instagram uygulamasına giriş yapılınca açılan ekranda kullanıcı adı ve şifre butonlarının alt bölümünde giriş yapmak için yardım al kısmı bulunur.


Instagram hesabına hangi yöntemle kayıt yapıldıysa o bilgiler girilir. Bazı kullanıcılar e-posta ve şifre ile giriş yaparken bazıları telefon numarası ve şifre ile giriş yapar. Bilgiler doğru bir şekilde girildiğinde Instagram tarafından kayıtlı e-posta adresine ya da telefona bilgilendirme mesajı gelir. Bu bilgilendirme mesajında kişinin e-posta adresi ile ilgili ipucu bulunur.


Facebook Üzerinden E-posta Adresi Nasıl Bulunur?

Facebook ile Instagram hesabı oluşturma bazı kişilerin tercih edebileceği bir yöntemdir. Bu yöntem genellikle ben şifremi unutuyorum işi garantiye alayım diyen kişiler yapar. Instagram'a şifre ile giriş yapan kişiler Instagram şifremi unuttum, e-posta adresimi bilmiyorum paniğine girince Instagram hesabını hiç kullanamayabilir. Ancak Facebook ile giriş yapan kişi Facebook hesabı var olduğu sürece Instagram'a giriş yapabilir. 


E-posta adresi güncellemesi ya da şifre sıfırlanması yapılması için Facebook sitesi kullanılabilir. Bunun için yapılması gereken ilk iş telefondan ya da bilgisayardan Facebook uygulamasının açılmasıdır. Facebook uygulamasının üç çizgi olarak görünen menüsünden Instagram'a tıklanır. Bu seçim ile Instagram otomatik olarak açılır ve giriş yapılır. Giriş yapıldıktan sonra Instagram'da bulunan Ayarlar bölümünden e-posta güncellenir ve şifre sıfırlama işlemi yapılır.


Şifre Yenileme Hangi Cihazlardan Yapılır?

Instagram şifresini unutan kullanıcılar şifre yenileme işlemini sadece Instagram’ın web sitesi üzerinden gerçekleştirebilir. Mobil cihazlarda bulunan Instagram uygulaması Instagram şifresini unutan kişiler için herhangi bir hizmet vermez. Ancak kullanıcı Instagram şifresini unutmayıp sadece değiştirmek istiyor ise bunun mobil uygulamalardan yapabilir.


Instagram Uygulaması ile E-posta Uygulamasının İlişkisi Nedir?

Instagram uygulaması için hesap oluşturan kişiler 3 farklı yöntem ile giriş yapar. Bu yöntemler aşağıdaki gibi listelenmiştir:


Kullanıcı adı ve şifre ile giriş

E-posta ve şifre ile giriş

Facebook sitesi üzerinden giriş

Facebook uygulaması olan kişiler genellikle Instagram şifremi unuttum sorununa karşı bu yöntemi seçer. Diğer kullanıcılar hesap açarken e-posta adresini ya da kullanıcı adını yazarak hesap açar. Şifresinin sıfırlanmasını ya da yenilenmesini isteyen kullanıcılar e-posta adresine gelen mail bu işlemi gerçekleştirir. Bu yüzden Instagram hesaplarında en az 1 tane e-posta adresinin kayıtlı olması önemlidir.