Instagram Şikayet Bildirimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram Şikayet Bildirimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram şikayet bildirimi ve destek hattına ulaşmanın yolunu mu arıyorsun? O halde ne olduğunu, neden gerekli ve nasıl yapıldığını öğrenin!


Instagram, dünya genelinde milyarlarca kullanıcısı olan popüler sosyal medya platformları arasında gösterilir. Ancak, bazı kullanıcılar bu platformda uygunsuz içerikler paylaşabilirler. Bu tür içerikler, diğer kullanıcılar için rahatsızlık ve hatta zarar verici olabilir. Bu nedenle, Instagram, kullanıcıların bu tür içerikleri şikayet etmelerine izin verir ve bu sayede platformun güvenli, sağlıklı bir yer olmasını sağlar.


Instagram şikayet bildirimi sorunlarınızın çözümü sağlamaktadır. Bu yüzden rehberimizde bunun ne kadar mümkün olduğunu ve nasıl yapılacağını adım adım anlattık. 


Instagram Şikayet Bildirimi Nedir?

Instagram şikayet bildirimi, istenmeyen durumlar olduğunda ve herhangi bir kullanıcıdan rahatsız olduğunuzda kullanılan seçenektir. Şikayet bildirimi çoğunlukla hesabınıza erişilmediğinde veya izinsiz kullanım sonucu ortaya çıktığında gönderilir. 


Instagram Şikayet Bildirimi Neden Gereklidir?


Instagram günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformların başında gelmektedir. Dolayısıyla bazı nedenler ötürü şikayet bildirimi gerekli olmaktadır. Instagram’a şikayette bulunmanız için ise gerekli sebepler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:


Hesabınızda teknik sorunlar veya nedenler bulunuyorsa,

Hesabınıza erişilemiyorsa,

Hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız,

Başka bir hesap sizin hesabınızı taklit ediyorsa,

Başkasının İstenmeyen bir yorum yaptığını gördüyseniz,

Maddi ve manevi haklarınızı hiçe sayan başka hesap hakkında durum bulunuyorsa,

Uygunsuz bir fotoğraf gördüyseniz,

Taciz, tecavüz gibi uygun olmayan fotoğraf, Reels, Remix, Hikaye gördüyseniz,

Bir başkası size istemediğiniz türde mesaj yolladıysa gereklidir.

Instagram Şikayet Bildirimi Nasıl Yapılır?

Instagram şikayet bildirimi 2023 yılında yapmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Çoğu insan bunu yapmanın zor olduğunu düşünür ancak uygulama, kullanıcılar için kolaylaştırmıştır. Sizler için Instagram şikayet bildirimi yapmanız adına en iyi geri dönüş alandan en aza kadar 3 farklı yoldan bahsedeceğiz.


Aşağıdaki yollardan herhangi birini deneyerek Instagram şikayet bildirimini kolaylıkla yapabilirsiniz.


Instagram Destek Hattı ile Şikayet Bildirimi Yapmak

En popüler sosyal medya platformu denildiğinde akla ilk olarak Instagram gelmektedir. Yüksek kullanıcı oranı olması arasında kötü insanlarında olmasına yol açmaktadır. Instagram şikayet bildirimi için en elverişli olan yöntem Instagram destek hattını kullanmaktır.


Instagram Destek hattı nedir?

Instagram destek hattı, kullanıcıların sorunlarına uygulama üzerinden yanıt vermesini kolaylaştıran çözüm yoludur. Sadece uygulama içerisinde talimatları izleyerek kolaylıkla şikayet bildiriminde bulunabilirsiniz. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var; herhangi bir telefon numarası ile ulaşmak mümkün değildir.


Destek bölümüne sorunlarınız hakkında açıklama yazdığınızda size geri dönüş yapılacaktır. Böylelikle çözüme hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olacaktır. Özellikle Instagram destek hattı, üye olma, giriş yapma sorunları, hesap çalınması, uygun fotoğraf gönderimi hakkında en çok tercih edilen alanların başında olmaktadır.


Instagram Destek Hattına Nasıl Ulaşırsınız?

Instagram destek hattına ulaşmanın en kısa yolu Instagram yardım sayfası üzerinden olmaktadır. Orada bulunan kaynaklar çözümünüze uygun herhangi bir işlemi yerine getirmediyse kısa yol destek hattına şikayette bulunmaktır. Unutmayın, destek hattına ulaşmak yalnızca platform üzerinden veya e-posta üzerinde olacaktır.


Instagram Destek Hattından Şikayet Bildirimi Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki yolları takip ederek Instagram destek hattına şikayette bulunabilirsiniz:


Web tarayıcı üzerinden (Masaüstü veya PC) aşağıdaki gibi Instagram şikayet bildirimi yapabilirsiniz:Öncelikle instagram.com web adresini ziyaret ederek, hesap bilgileriniz ile birlikte oturumunuzu açınız.

Oturum açıldığında ana sayfaya yönlendirileceksiniz, bu alandan Profil resmine tıklayın (sağ en at menüde)

Profil sayfanıza geldiğinizde yukarıda bulunan ‘Ayarlar’ simgesine bir kez tıklayın.

Açılır bir pencere görünecektir, buradan ‘Bir sorun bildir’ kısmına tıklayın.

Şikayetinizle ile ilgili açıklamayı ayrıntılı olarak yazın, varsa ‘Dosya Ekle’ bölümüne yükleyin ve son olarak ‘Şikayet gönder’ kısmına tıklayın.

Instagram destek hattı şikayet gönderme kısmı tamamlanacak birkaç güne yanıt alacaksınız.

Mobil cihazları üzerinden (Android veya İOS) aşağıdaki gibi Insragram destek hattına şikayet yapabilirsiniz:İlk olarak mobil cihazınıza Google Play Store veya App Store üzerinden Insatgram uygulamasını yükleyin.

Uygulamayı cihazınızda hesap bilgileriniz ile birlikte oturumunuz açınız.

Ardından otomatik olarak Instagram ana sayfasına yönlendireceksiniz.

Hemen aşağıda bulunan Profil simgesine bir kez dokunun.

Sonrasında yan menüde bulunan üç çizgili menüye dokunun.

Açılan pencerede ‘Ayarlar’ simgesine dokunun.

Ayarlar yazısının altında bulunan ‘Yardım’ kısmına dokunun.

Yardım sayfasında ulaşmanız gereken pek çok yer bulunacaktır, buradaki en baştaki ‘Sorun bildir’ kısmına dokunun.

Açılan menüde ‘Sallamadan sorun bildir’ uyarısına dokunun.

Sorun bildir kısmında açılan menüde kayıtların ve tanımlamaların dahil edilsin mi diye soru çıkacaktır. En altta bulunan ‘Dahil etme ve devam et’ kısmına dokunun.

‘Sorun bildir’ ekranı çıktığında ne olduğunu açıklayarak, ekran görüntüsü veya resim yükleyin ve tamamlandığında ‘Gönder’ kısmına dokunun. Böylelikle işleminiz tamamlanacaktır.

E-posta Üzerinden Şikayet Bildirimi Yapmak

Pek çok insan e-posta üzerinden şikayet bildirimi yapmanın yollarını aramaktadır. En büyük nedeni özellikle iş sektöründe çalışan insanların kısa yoldan hesaplarına ulaşmasıdır. Mobil üzerinden yukarıdaki yolları deneyebilirsiniz ancak masaüstü kullanıyorsanız, e-posta adreslerine ihtiyacınız olacaktır.


Aşağıdaki er-posta adresleri üzerinden Instagram şikayet bildirimi yapabilirsiniz:


help@instagram.com

complaint@instagram.com

Sikayetvar.com Üzerinden Şikayet Bildirimi Yapmak


Instagram şikayet bildirimi yapmak için insanların tercih ettiği bir başka platformda sikayetvar.com’dur Burada hemen hemen her sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Instagram’ın da bir sorun olduğunda kısa zamanda çözüleceği bilinmektedir.


Ancak Instagram genel merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde bulunur. Bu sebeple şikayet bildirimi yapmak için önceliğiniz dış uygulamalar değil Instagram destek sayfasına ulaşmak olmalıdır. Eğer yeterli gelmediyse sizde sikayetvar.com üzerinden şikayetinizi verebilirsiniz.


Instagram Hesabı Şikayet Edildiğini Nasıl Anlarım?

Herhangi bir hesap için Instagram şikayet bildirimi oluşturduğunuzda şikayetler sayfanızda görünür olacaktır. Nerede olduğunu ve nasıl anlayacağınızı bulmak için aşağıdaki adımları takip ediniz:


Masaüstü veya PC kullanıcıları için çözüm aşağıdaki gibidir:


İlk olarak instagram.com web adresini ziyaret edin ve hesap bilgileriniz ile birlikte oturumunuzu açınız.

Sonrasında ana sayfaya geldiğinizde hemen yan tarafta bulunan Profil simgesine tıklayın.

Profil sayfanız üzerinden ‘Profil Düzenle’ kısmına tıklayın.

Açılan alandan en alt bölümden ‘Yardım’ sayfasın ulaşın.

Sağ tarafta açılan menüden ‘Destek talepleri’ yazısına tıklayın.

Açılacak menüde ‘Şikayetler’ kısmına tıklayın.

Daha önce şikayet edilenler bu sayfada görünür olacaktır.

Mobil kullanıcıları (Androdi veya İOS) için çözüm aşağıdaki gibi olacaktır:


Öncelikle mobil cihazında yüklü olan Instagram uygulamasına oturum açarak giriş yapınız.

Profile gitmek için hemen alt tarafta bulunan profil simgesine dokunun.

Yukarıdaki üç çizgili menüye dokunarak ‘Ayarlar’ kısmına tıklayın.

En alt tarafta bulunan ‘Yardım’ kısmına bir kez dokunun.

Çıkacak menüde ‘Destek Talepleri’ kısmına dokunun.

Sonrasında ise ‘Şikayetler’ bölümüne dokunmanız yeterli olacaktır.

Böylelikle mobil üzerinden bir hesabın şikayet edildiğini anlayabilirsiniz.

Instagram'da Birini Şikayet Edince Ne Olur?

Instagram’da birini şikayet ettiğinizde durumunun sonucu sizin tarafınızda olumlu sonuçlanırsa hesap kapatma işlemi gerçekleştirilir. Ancak bu durum süreç gerektiren ve ayrıntılı durum analizi sonucunda ortaya çıkan şekilde olacaktır. Eğer az takipçili hesap çok takipçili hesabı şikayet ederse, en fazla takipçili hesaba göre Instagram durum analizi yapacaktır.


Instagram'da Şikayet Eden Kişi Görünür Mü?

Instagram'da şikayet eden kişinin kimliği, şikayet edilen kişi veya diğer hesap ile paylaşılmaz. Instagram, kullanıcı gizliliğine büyük önem verir ve şikayet eden kişilerin kimliğini korumak için çaba göstermektedir.


Instagram, şikayetinizin ne olduğunu, hangi hesabı veya içeriği şikayet ettiğinizi incelemek için bazı bilgilere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Instagram, şikayetinizin incelenmesi için bazı temel bilgileri sağlamanızı isteyebilir. Bu bilgiler sadece şikayetinizin işlenmesi için kullanılacaktır ve diğer kullanıcılarla paylaşılmayacaktır.


Kısaca beni kim şikayet etti bilmek istiyorum diyorsanız; sağladığınız bilgiler ışığı altında kim olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ancak direkt olarak Instagram bulduğu kişisel bilgileri sizinle paylaşmayacaktır!


Instagram Şikayet Etme Ne İşe Yarar?

Instagram'da şikayet etme seçeneği, platformda kullanıcılar arasında kötü davranışların veya istenmeyen içeriklerin bildirilmesine ve kaldırılmasına olanak tanır. Bu seçenek kullanıcıların Instagram'da güvenli bir şekilde gezinmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.


Instagram'da şikayet edilebilecek birçok konu vardır, örneğin: taciz, şiddet içeren içerikler, nefret söylemi, intihar veya kendine zarar verme davranışları, sahte hesaplar, dolandırıcılık, telif hakkı ihlalleri ve daha pek çok konu.


Instagram, kullanıcıların şikayetlerini inceleyen bir ekip oluşturmuştur ve şikayetlerinizi analiz etmek için otomatik sistemler kullanır. İlgili incelemeler sonrasında Instagram, istenmeyen içerikleri olan hesapları kaldırabilir veya kullanıcıları uyarmak için cezalar verebilmektedir.


Bu nedenle Instagram'da bir şikayet seçeneği olması, kullanıcılar arasında daha güvenli bir ortam yaratmak için çok önemlidir ve kullanıcıların istenmeyen içerikleri ve kötü davranışları rapor ederek platformda daha güvenli bir deneyim yaşamasına yardımcı olabilir.