Instagram Siyah Mod (Karanlık) Nedir, Nasıl Yapılır?

Instagram Siyah Mod (Karanlık) Nedir, Nasıl Yapılır?

Instagram Siyah Mod (Karanlık) Nedir, Nasıl Yapılır?

En popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, son günlerde kullanıcılarına siyah mod özelliği sundu. Android ve İOS işletim sistemine sahip telefonlara bu özellik yeni güncelleme ile birlikte geldi. Android ya da İOS telefon kullanan kililer işletim sistemini güncelleyerek bu özelliği kullanmaya başlayabilir. Instagram dark mode özelliği (gece modu) ile Instagram sayfanızda yer alan görsellerin çevresindeki tüm beyaz alanların siyah görünmesini sağlar. Maillerinizi beyaz yerine siyah bir arka plan içerisinde görmek istiyorsanız gece modu özelliği ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. 


Instagram Gece Modunun Faydaları Nelerdir?

Instagram gece modu özelliği görsel olarak farklı bir etki yaratır. Bu modu aktif ettiğiniz zaman telefonun şarjını ya da internet paketinizde size tasarruf sağlamaz. Gözü daha az yoracağı düşünülse de gece modunun göz sağlığına böyle bir etkisi yoktur. 


Instagram Gece Modu Nasıl Yapılır?

Instagram gece modu özelliği Instagram tarafından otomatik olarak yapılır. Yani kullanıcıların manüel bir ayar yaparak bu özelliği aktif edemez. Instagram güncellemesi ile birlikte kendiliğinden telefonlara yüklenen bir sistemdir. Karanlık modu ise cihazlarından yapacağınız ayarlardan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. 

İOS 13’te Instagram Siyah Mod Ayarı Nasıl Yapılır?

İOS 13, İOS işletim sistemini kullanan cihazlarda bulunan güncel işletim sistemidir. Instagram’ın siyah mod ayarını kullanabilmeniz için cihazınızda mutlaka en güncel işletim sistemini kullanıyor olmanız gerekir. İşletim sisteminiz güncel değilse ilk etapta işletim sistemini güncellemelisiniz. Cihazınızda işletim sistemini güncellemek için cihazınızda ayarlar kısmına gidin. Ayarlar bölümünde genel sekmesine tıklayın. Bu bölümde yer alan Software Update (İşletim sistemi güncellemesi) seçeneğini tıklayın. Telefonunuz güncellenmemişse burada kırmızı işaretle gösterir. İndir ve kur seçenekleri de aktiftir. Telefonunuz güncelse ve en son versiyonu yüklüyse indir ve kur seçeneğinin aktif olmadığını göreceksiniz. Instagram dark modunu çalıştırmak için cihazınızı güncelledikten sonra ayarlar kısmına gelin. Ayarlar bölümünden ekran ve parlaklık bölümünü seçin. Karşınıza çıkan bölümde koyu renk seçeneğini tıklayın. Yaptığınız bu değişiklik birçok uygulamanın da arka planını değiştirir. Koyu modu gün içinde belli saatlerde kullanabilecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz bu özelliği gün boyu da kullanabilirsiniz.