Rusya’da En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri

Rusya’da En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri

Rusya genel yapısı itibari ile pek çok ülkeden yasaklı şekilde ilerlemektedir. Özellikle son yıllarda Ukrayna ile savaşa girmesiyle diğer ülkeler baskıyı daha fazla arttırmıştır. Hatta zamanında bu konu Elon Musk’a gitmiş ve Twitter’ın yasaklanması istenmişti.


Ukrayna sosyal medya sitelerin neler olduğunu araştıran birçok insan Rusların kullandığı sosyal ağ sitelerini daha fazla merak etmiştir. Sosyal medya siteleri olarak Rusya’da belirli bir girişim yapmak istiyorsanız, yapısını bilmeniz gereklidir. Rusya’da insanlar Facebook ve Whatsapp’dan ziyade kendi uygulamalarını daha sık kullanır.


Hedef kitleniz Rusya sosyal medya siteleri ise sizin için hazırladığım liste işinize yarayacaktır. Bazı girişimciler, örnek olarak E-ticaret alanında faaliyet göstermek isteyenler reklamını Twitter aracılığıyla yapmak istiyor. Ancak insanların hangi Rus sosyal medya sitelerini kullandığını bilirseniz, tanıtımınızı etkili yaparsınız. Kısaca boşa emek ve zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız.


Rusya Sosyal Medya Siteleri Nelerdir?

Rusya Sosyal Medya Siteleri Nelerdir

Rusya sosyal medya siteleri denildiğinde insanların aklında çoğu zaman VK sosyal medya gelmektedir. VK’da kullanılır ancak bunların yanında sayabileceğimiz farklı web siteleri de bulunur. 


Rusya, tıpkı Çin gibi kendi uygulamalarını kullandığı bir ülkedir. Uluslararası firmalar bile dünyada en çok kullanılan sosyal medya siteleriyle iş yapamazken, sizin de yapmanız zor olacaktır. Bu nedenle Rusya’da iş yapmak istediğinizde yalnızca Rus sitelerini kullanmanız gerekir. 


Yaklaşık olarak 57 milyon kişinin erişim sağladığı ülkede en çok kullanılan Rusya sosyal medya siteleri aşağıdaki gibidir.


VKontakte (VK)

Rusya sosyal medya siteleri arasında en büyük payı Vkontakte veya kısa adıyla VK sağlamaktadır. Rus sosyal medya siteleri karşılaştığında ülkenin yüzde 80’i VK kullanmaktadır. Her yaş grubuna hitap etmesi sebebiyle sosyalleşmenin öncü uygulamasıdır.


VK, Rusya’da ilk olarak 1998 yılında kurulmuş ve e-posta servisi olarak hizmete başlamıştır. Rusya’da her kullanıcının uğradığı, sosyalleştiği ve videolarını yükleyebildiği platformdur. Ayrıca VK, Belarus ve Kazakistan’da da popüler sitelerin arasında gösterilmektedir.


Rus sosyal medya ağlarından olan VK aşağıdaki özellikleri sunar:


Müzik dinleme

Canlı yayın açma

Oyun oynama

Topluluk oluşturma

Etkinlikler düzenleme veya planlama

Arkadaşlarla mesajlaşma

Grup oluşturma

Telegram

Telegram, günlük 3 milyondan fazla kişinin kullandığı ve özellikle Moskova ve St Petersburg şehirlerinde popüler olan platformdur. Rusların kullandığı Whatsapp yerini tutmakta olup, Facebook gibi gizlilik sözleşmelerinden daha güvenilir siteler arasında gösterilmektedir. 


Genel yapısı itibari Telegram’da kendi düşünce ve fikirlerini özgürce söylemenize olanak tanımaktadır. Bu nedenle herhangi bir bilgiyi gizlice yaymak istediğinizde Rusya sosyal medya sitelerinden biri olan Telegram kullanabilirsiniz. 


Vk.com’da yöneticilik yapmış, Telegram’ın kurucu ve CEO’su Pavel Durov’un kurduğu platform aşağıdaki özellikleri sunmaktadır:


Bulut tabanlı mesajlaşma özelliği kullanır.

Mesajlar arası meta veri tutulmadığından gizli sohbet imkanı sunmaktadır.

Gizli olmayan mesajları sunucuda saklama özelliği (Masaüstü uygulamalarda gizli sohbet özelliği kullanılmaz)

2 GB aşmayacak belgeleri sınırsız bir şekilde gönderebilirsiniz.

Reklam içermez ve ayrıca ücretsizdir.

Bilinmeyen numaraların mesaj atmasını engelleme özelliği

Tıpkı Discord gibi botlar ve etiketler içerir.

Görüntülü arama, sesli arama ve Proxy desteği bulunur.

Telegram’da oluşturduğunuz bir hesap kullanılmaz ise 6 ay’da tüm dosyalar dahil otomatik olarak silinir.

Konum paylaşma ve kullanıcının son görmesini kapatmak

OdnoKlassniki ( OK )

OK, Rusya sosyal medya sitelerin biri olarak ikinci en büyük sosyal medya sitesidir. Ülkede nüfusun yarısından fazlasının bir OK hesabı bulunur. Bu da Youtube, VK, Whatsapp gibi diğer büyük devler ile yarıştığı anlamını katmaktadır. Rus sitelerinden gösterilen OK, ülkede Instagram’dan daha fazla popülerdir.


Türkiye’de ise genellikle video dosya yüklemeleri OK.ru aracılığıyla yapılmaktadır. OK Rusya’daki kullanıcıları ve dünya için aşağıdaki özellikleri sunmaktadır:


Bulut tabanlı dosya yükleme servisi

E-posta ile mesajlaşma desteği

VK oyunlar

İş yerleri için çalışma grubu, analizler, eğitim e-postası vb.

Görüntülü arama

Sorunlar

Takvim

Moi Mir

Moi Mir, çoğu kişi duymasa da Rusya’da popüler olan sosyal medya sitelerinden biridir. VK ve OK’tan sonra rusya sosyal medya sitelerinden biri olan platform, blog hizmeti sunmaktadır. Blog paylaşımının yanında fotoğraf, video yükleme, depolama ve paylaşım yapmaktadır. Ayrıca Mail.ru e-posta desteklediğinden dolayı anlık mesajlaşma uygulaması olarak da kullanılabilmektedir.


Youtube

Dünyada olduğu gibi Rusya’da da popüler video akış platformu olarak Youtube kullanılmaktadır. Genellikle Rusya’da popüler olan kanalların çoğunu çocuk kanalı oluşturur. Bilinen kanallar ise çizgi film sağlayan Get Movies örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca politikacılar da Youtube’u kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilmektedir.Ruslar Hangi Siteyi Kullanıyor?

Ruslar, farklı amaçlar için Rus sosyal medya sitelerin yanında çeşitli web siteleri de kullanmaktadır. İşte Ruslar tarafından kullanılan en popüler web sitelerinden bazıları aşağıdaki gibidir:


Yandex: Yandex, arama ve bilgi hizmetleri, e-ticaret, navigasyon, mobil uygulamalar ve çevrimiçi reklamcılık dahil olmak üzere internetle ilgili hizmet ve ürünlerde uzmanlaşmış Rus çok uluslu teknoloji şirketidir.

Mail.ru: Mail.ru, e-posta, haberler, sosyal ağ, arama ve çevrimiçi oyunlar dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetler sunan bir Rus web portalı ve e-posta servis sağlayıcısıdır.

VKontakte (VK): VK, bir Rus çevrimiçi sosyal medya ve sosyal ağ hizmetidir. Birkaç dilde mevcuttur, ancak öncelikle Rusça konuşan kullanıcılar tarafından kullanılır.

Odnoklassniki (OK): Odnoklassniki, sınıf arkadaşları ve eski arkadaşlar için bir sosyal ağ hizmetidir.

Avito: Avito, insanların mal ve hizmet alıp satmalarını sağlayan sınıflandırılmış bir reklam sitesidir. Rusya'daki en popüler çevrimiçi pazarlardan biridir.

Ruslar Hangi Uygulamayı Kullanıyor?

Ruslar, çeşitli amaçlar için hem uluslararası hem de yerel uygulamalar kullanır. İşte Rusya'da kullanılan en popüler uygulamalardan bazıları:


VKontakte (VK): Bu, Rusya'da yaygın olarak kullanılan popüler bir sosyal ağ sitesidir. 

Telegram: Güvenli mesajlaşma uygulaması Rusya'da popüler ve kişisel iletişimden siyasi protestolara kadar her şey için kullanılıyor.

Yandex: Genellikle "Rus Google" olarak tanımlanan popüler bir arama motoru ve çevrimiçi hizmet sağlayıcısıdır.

Ozon: Rus sitelerinden olan Ozon, elektronik, kitap ve giyim dahil olmak üzere çeşitli ürünler satan popüler bir e-ticaret platformudur.

Yandex.Taxi: Rusya'da popüler bir araç çağırma uygulamasıdır.

Sberbank Online: Rusya'da yaygın olarak kullanılan bir mobil bankacılık uygulamasıdır.

Rusya'da Facebook Yerine Ne Kullanılır? Rus Facebook Hangisi?

Ruslar Facebook yerine VK (VKontakte) kullanmaktadır. Facebook, dünyanın 3. Sosyal medya sitesi olmasına rağmen insanlar Rus Facebook’u olarak bilinen VK’yı tercih etmektedir. Kullanıcı sayısı fazla olması ve görünüş, donanım ve özelliklerin benzemesi sebebiyle aktif olarak kullanılır.


Ruslar Whatsapp Yerine Ne Kullanılır?

Rusların kullandığı Whatsapp olarak bilinen Telegram ücretsiz olması sebebiyle tercih edilmektedir. İddialara göre Whatsapp’a göre daha güvenilir olması ve gizli sohbet gibi ek özelliklerin olmasından dolayı online mağazalarında yer almaktadır. Ayrıca Telegram hem masaüstü hem de mobil üzerinden rahatlıkla kullanılabilmektedir.