Steam Cevher Ne İşe Yarar?

Steam Cevher Ne İşe Yarar?

Para kazanmak veya seviye atlamak için kullanılan Steam cevher hakkında ne olduğunu ve ne işe yaradığı ile ilgili tüm bilgileri öğrenin.Steam dünyanın en popüler oyun hizmeti sunan platformlarından biridir. Kendi bünyesinde sunduğu pazar ağı ile oyuncular, çeşitli öğeler satın alarak ekosistemi devam ettirmektedir. Satın alımların yanında level atlamak, oyun güncellemeleri veya item almak gibi çeşitli görevlerini yerine getirebilirler.


Ekosistemi sağlayan önemli öğelerinden biri olan Steam cevher hakkında pek çok insan araştırma yapmaktadır. Tüm ayrıntılara gireceğimiz ‘Steam cevher nedir ve ne işe yarar’ sorusunun da tam yanıtını bu listede bulacaksınız.


Steam Cevher Nedir?

Steam Cevher Nedir

Steam platformunda satın alımlarda kullanılan ve ek özellikler barındıran steam cevher hakkında pek çok insan ne anlama geldiğini merak etmektedir. Steam cevher diğer adıyla Steam Gem, platform içerisinde seviye atlamak ve para kazanmak için kullanılan paradır. 


Ancak gerçek anlamıyla paranın yerine geçmez. Sadece Steam üzerinden kullanılan oyun içi satın alımlar ve item gibi ögelerde kullanılır. Böylece ekosistemi koruyarak pazarı korumuş olur.


Her oyuncu steam cevher biriktirerek belirli miktarda çuvallar oluşturur. Bir çuvalda toplamda 1000 cevher elde edilir. Çuval veya gemler kullanılarak oyun içi satın alımlar, itemler veya çeşitli ögelerin güçlendirmeleri yapılmaktadır.


Steam Cevher Ne İşe Yarar?

Steam oyun ve oyuncular arasındaki bağı güçlendirmek adına çeşitlik özellikler getirmiştir. Bunlardan biri de Steam cevherdir. 


Sistem aşağıdaki gibi işlemektedir:


Her oyuncu, steam üzerinden indirdiği oyunlar veya oynadığı oyunlarda kartlar kazanır.

Bu kartlar, belirli miktarda setler barındırır.

Oyuncular, oyun oynadıkça kartlar elde edildiğinden setler oluşur.

Setler elde edildikçe cevher sayesinde rozetler kazanılmaya başlanılır ve böylelikle oyuncular seviyesini yükseltebilirler.

Oyun satın alma işlemi için ise Steam cevher aşağıdaki gibi kullanılır:


Tüm kartlar veya setler tamamlandığı zaman Steam cevher önemli bir rol üstlenir.

Görevler geldikçe oyuncular Steam cevher karşılığında görevleri yerine getirir.

Zamanla cevher birikiminden dolayı hızlandırma paketleri oluşturulur.

Hızlandırma paketleri sayesinde oyuncular, oyun satın alma işlemini gerçekleştirirler.

Oyun satın alma için her toplanan cevher, çuvalda birikecektir.

Steam cevher para kazanmak aşağıdaki gibi işe yarar:


Her oyuncu oynadıkları oyunlar veya çeşitli öğelerinin satın alımları sonucu cevher kazanır.

Kazanılan her Steam cevheri, çuvalda biriktirildiğinden dolayı satışa hazır olarak bekler.

İstediği zaman oyuncu Steam pazarı üzerinden kazanç sağlamak adına satışa sunar.

Platformdan elde edilen paralar, tekrardan Steam üzerinde kullanılmak üzere satış yapan kişinin hesabına aktarılır. 

Ticaret sonucu elde edilen satışlardan sonra ise bu miktarlar oyun satın alma, item satın almak gibi durumlarda kullanılır.

Not: Steam cevher çuvallarını sattığınızda elde edilecek para, gerçek paranın yerini tutmaz. Yani satışı yaptığınız paralar yalnızca oyun içi kullanılacaktır. Ancak oyun satın almakta kullandığınız gerçek paranın yerini bir nebzede olsa tutacağından dolayı, maddi yükünüzü hafifletecektir.


Steam Koleksiyon Kartları Nedir?

Steam Koleksiyon Kartları Nedir

Steam koleksiyon kartları, herhangi bir oyun oynadığınızda elde hesabınıza tanımlanan sanal kartlarıdır. Zamanla oyun oynandıkça kart serileri tamamlanır ve profilde görünen şekilde ödüller kazanılır. İstediğiniz profilinizde sergileyebilir veya kazanmaya devam edebilirsiniz.


Steam cevher için önemli olan koleksiyon kartları aşağıdaki gibi elde edilir:


Herhangi bir oyun oynadığınızda (koleksiyon kartlı oyunlar olmalı) kart toplamaya başlarsınız.

Oyun oynadıkça kazanılan kartlar otomatik olarak Steam envanterinize eklenmeye başlar.

Genellikle bir oyundan toplamda koleksiyon kartlarının yarısını toplayabilirsiniz (örn. Half Life 2)

Diğer koleksiyon kartlarının yarısını ise topluluk üyelerinden elde edebilirsiniz.

Topluluk üyelerinden elde etmenin yolları ise topluluk pazarı, beta forumlar, arkadaşlarınız veya tartışmalardan sağlanır.

Koleksiyon kartlarının diğer yarısını elde ettikten sonra profilinizde bulunan ‘Rozetler’ sayfasında görebilirsiniz.

Ücretsiz oyunlarda koleksiyon kartı elde etmek şöyle çalışır:


Koleksiyon kartları Dota 2 gibi oyunlarda oyun içi satın alma işlemlerinde kazanılmaktadır.

Steam üzerinden ise harcanılan her 9 dolara bir kart düşmektedir.

Steam üzerinden satın alınan koleksiyon kartı ise ücretsiz oyun oynadığında otomatik olarak hesabınıza düşecektir.

Ücretsiz oyunlarda oyun içi satın alımlar veya Steam koleksiyon kartları beta aşamasından önce oynadıysanız, koleksiyon kartlarından yaklaşık 5 adet sahip olabilirsiniz.

Koleksiyon kartları ile bağlantılı hızlandırma paketi aşağıdaki gibi elde edersiniz:


Kart hakkınız bittiğinde hem temel hem parlak kartlarınız 3 koleksiyon halinde ise hızlandırma paketi uygunluğunuz sağlanmış olur.

Ayrıca kullanıcılar rozet işledikçe de hızlandırma paketleri oyunculara rasgele dağıtılır.

Ancak uygunluğunuzun korunması adına steam hesabına haftada en az 1 kere girmeniz gerekmektedir.

Çeşitli seviyelerde ulaştığınızda ise hızlandırma paketi düşürme şansınız orantılı olarak artmaktadır. Buna örnek olarak; seviye 10’da %20 Artış bulunurken, seviye 40’da %80 artış olacaktır.

Steam Cevher Üretici Rozeti Nasıl Alınır?

Pek çok insan Steam cevher için kullanılan üretici rozetin nasıl alınacağı konusunda araştırmalar yapmaktadır. Daha öncesinde kullanılan ve topluluk üyelerine dağıtılan ücretsiz üretici rozeti pek çok tartışmalara neden olmuştur. 2023 yılında yapılan son güncellemeler ve kullanıcı yanıtlarına göre üretici rozeti kullanılabilir durumda değildir.


Steam Cevher Nasıl Kazanılır?

Steam platformunu kullanarak cevher kazanmak isteyenlere sunulan farklı yollar bulunmaktadır. Öncelikle steam üzerinden kazandığınız her eşyayı cevhere dönüştürebilirsiniz. Eşyaların yanında arka planlar ve kartları çevirebilirsiniz.


Cevher kazanmak size zor geliyorsa, seviyenizi yükseltmek adına Steam topluluk pazarında 1000 Gems barındıran çuvallardan satın alabilirsiniz. 2023 yılındaki piyasaya göre minimum $0.29 (5,47 TL) fiyata çuval bulabilmeniz mümkündür.


Ayrıca aşağıdaki grafiğe bakarak güncel grafiği inceleyebilir, satın almadan önce ön bilgiye sahip olabilirsiniz. Steam topluluk pazarındaki güncel market satış fiyatını Türkçe olarak öğrenmek için buraya tıklayın.


Steam Cevher Grafik

Not: Gösterilen grafik 2023 yılının Ocak-Şubat grafiğini göstermektedir. Güncel grafiği öğrenmek için yukarıda paylaşılan bağlantıya tıklayınız.


Steam Cevher Gerçek Para Yerine Geçer Mi?

Platformda oyun oynamayı daha güçlü kılmak ve etkileşimi arttırmaya amacıyla cevher kullanılmaktadır. Herhangi bir ürün almak istediğinizde oyunda itibari paranın yerine geçecek şekilde cevher kullanırsınız. Buradaki Steam gem veya cevher oyun içi satın alımlarda kullanılırken, dışarıdaki gerçek paranın yerine geçmez. 


Kısaca kazanılan paranın her biri Steam üzerinde sergilenen kostüm, item, ekipman veya oyun satın almada geçmektedir.


Steam Topluluk Pazarı Nedir?

Tıpkı genel itibari para birimlerinde olduğu gibi oyun ve öğe satın alımları kolaylaştırmak için Pazar sunulur. Steam topluluk pazarı ile kullanıcılar, item, silah, kostümler veya herhangi bir eşyayı satın alabilmektedir. Toplulukta alıcı ve satıcı olduğundan dolayı topluluk pazarı olarak adlandırılmaktadır. Topluluk pazarı ile arz-talep dengesinin kurulması böylece sağlanmış olur.Steam Cevher Kazanmak Zor mu?

Etkili adımları denedikten sonra cevher kazanmak zor değildir. Yalnızca her platformda olduğu püf noktalarını iyi bilmek gereklidir. Bu sebeple, topluluk güncellemeleri yakından takip etmeli ve forumlarda sürekli aktif olmanız daha doğru olacaktır.


Steam cevher, gerçek itibari paranın yerini tutmasa da kart veya rozetleri ücretsiz olarak kazanabilmekte ve cevhere dönüştürebilmektedir. Uzun vadeli olarak iyi analiz eden kişilerde platformdan olmasa da dolaylı yoldan para kazanabilmektedir. 


Aşağıdaki durumları takip ettiğinizde para kazanmanızın önünden herhangi bir engel bulunmaz:


Steam için açılan forumlar

Tartışmalar

Kampanya ve indirim günleri

Oyun içi satın alımları sonucunda elde edilen kartlar

Güncelleme sebebiyle elde edilen ücretsiz kartlar

Özelliğini yitirmiş ve önceden kazanılan rozetler (Üretici rozeti gibi)

Topluluk pazarında grafik analizleri (arz-talep dengesine göre değişir)

Steam koleksiyon kartı beta güncellemeleri

Hızlandırma paketlerinin nasıl elde edileceği konusunda kaynaklar vb.