Steam Trade Banı Nasıl Kaldırılır?

Steam Trade Banı Nasıl Kaldırılır?

Steam, dünya çapında pek çok oyuncunun oyunlarını satın almada kullanılan geniş bir havuzdur. Topluluk pazarı sayesinde de üyelerine istedikleri gibi item, kasa gibi paketlerin satıldığı alan olmuştur. Bazı durumlarda Steam topluluk pazarı üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde 15 günlük veya 7 günlük Steam Trade banı uyarısı alırsınız.


Steam Trade banı kaldırmak için uygulanan pek çok yöntem bulunur. Fakat öncelikle hatanın kaynağını bulmak ve sonrasında işlemleri uygulamak gereklidir. Web sitesine paylaşılan ve çeşitli forumlarda dile getirilen kaynaklara göre Steam Trade banı, reşit olmayan kullanıcıları kumardan uzaklaştırmak için Valve şirketine baskı yapması sonucu olmuştur.


Reşit olmasanıza bile takas veya topluluk pazarı (Steam Trade) banına maruz kalabilirsiniz. İşte sizler için ‘Steam Trade banı nasıl kaldırılır’ tüm detaylara yer verdik. Böylelikle kısa sürede adımları nasıl olduğunu öğrenebileceksiniz.


Steam Trade Banı Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?


Steam Topluluk Pazarı üzerinden herhangi bir eşya alım satımı yapmak için ilgili banı kaldırmanız gereklidir. Ban kaldırılmadığı durumlarda ticaret yapabilmenizde söz konusu olmayacaktır. Fakat Steam trade banı kaldırmanın bazı yolları mevcuttur.


Aşağıdaki yolları takip ederek Masaüstü (PC) cihazınız üzerinden Steam Trade banını kaldırabilirsiniz:


Öncelikle Steam Community veya Steampowered üzerinden web sitesine giriş yapmanız gereklidir. O yüzden sayfanın sol üstünde bulunan ‘Giriş’ yazısına tıklayınız.

Kullanıcı adınızı ‘en üstteki bölüme’ şifrenizi de ‘Parola’ alanına girin ve aşağıda yer alan ‘Giriş Yap’ kısmına tıklayın.

Google Chrome kullanıyorsanız ve şifrenizi kaydettiyseniz, otomatik olarak da hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapmanızın ardından hemen ve en üstten bulunan ‘Profil’ resminize tıklayınız.

Profil sayfanızın en üstünde bulunan ‘TOPLULUK’ sekmesine fare ile üzerine gelin.

Aynı menünün bir altında ‘Pazar’ kısmına tıklayınız.

Topluluk Pazarına ulaştığınızda hesabınızda “Pazar şu nedenlerden dolayı kullanılamaz: Hesabınız, Steam Guard tarafından en az 15 gün boyunca korunmalıdır” gibi uyarıyla karşılaşırsınız.

Kısacası 15 gün boyunca Steam trade banı kaldırılamayacak ve sizde pazardan alışveriş yapamayacaksınız. 

Önlemek için ‘Uyarı´ kısmında bulunan “Bu kısıtlamayı kaldırmak için…” yazılı bölüme bir kez tıklayınız.

‘Steam Guard’ Hesabı için yönlendirilmeniz yapılacaktır. Ardından en yukarıda bulunan ‘Profil nicki’ alanına tıklayın ve ‘Hesap detayları’ bölümüne ulaşın.

‘Hesap detayları’ sayfasının en aşağısına gittiğinizde ‘Hesap Güvenliği’ alanına ulaşın.

Genellikle bu alanda ‘Durum: Steam Guard hesabınız korunmuyor’ şeklinde uyarı alırsınız.

Hemen altında bulunan “Steam Guard’ı Yönet” kısmına bir kez tıklayınız.

Otomatik olarak “Steam Guard’ı devre dışı bırak” kısmı seçili olarak görünecektir.

Yukarıda bulunan iki seçenekten birini seçerek; ‘Telefonumdaki Steam uygulamasından Steam Guard kodlarını al’ veya ‘Steam Guard kodlarını e-posta ile edinin’ işlemlerinizi tamamlayın. 

Üç seçenekten örnek olarak ikinci alanı seçtiğinizde hesabınızda ‘Steam Guard e-posta ile korunuyor’ bildirisi alacaksanız.


Steam Trade Banı Kaldırmak İçin Topluluk Pazarı Kontrolü


Yukarıdaki adımları tamamladığınızda en son olarak pazardaki durumunuzu kontrol etmeniz gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek bilgisayar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz:


Hesabınızın sayfasının en üsttünde bulunan ‘TOPLULUK’ kısmına bir kez tıklayın.

Daha sonra yine aynı alanda bulunan ‘Pazar’ kısmına tıklayınız.

Eğer yeni doğrulama işlemi yaptıysanız, yeni bir kısıtlama görünür olacaktır. Bu aşamadıysanız endişelenmeyin. Çünkü Steam Guard ayarları yapılan bir hesap 15 gün boyunca otomatik olarak korunmalı olur.

En aşağıda olunan ve ‘Topluluk Pazarı’nı 27.06.2023…’ uyarıya göre de Steam Trade banının ne zaman kaldırılacağını görebilirsiniz.