Telefon Reklamlarını Engellemek

Telefon Reklamlarını Engellemek

Telefona Reklam Gelmesi Nasıl Engellenir?

Telefona reklam gelmesi, telefon kulanım kalitesinin azalmasına neden olan faktörlerden biridir. Bir video izlenmesi sırasında ya da mesaj yazarken ekrana birden reklam çıkması, telefonda geçirilen zamanın uzamasına da neden olmaktadır. Telefona reklam gelmesini engelleme için kullanılabilen pek çok yöntem ve uygulama da bulunmaktadır. 


Telefona gelen reklamlar, bazı durumlarda yalnızca tanıktım amacı barındırırken bazı durumlarda da telefon sahiplerinin kişisel verilerini ve sanal güvenliğini tehlikeye atabilmektedir. Bu gibi durumlarda, telefon kullanıcıları kendi güvenliklerini korumakla mükelleftirler. Bunun için de özellikle kişisel verilerin güvenliğini tehlikeye sokan reklamlar için engelleme yöntemleri kullanılmalıdır. 


Fabrika Ayarlarına Geri Dönmek

Fabrika ayarlarına geri dönmek, telefona reklam mesajı gelmesini engelleme konusunda işe yarayan yöntemlerden biridir. Telefonu fabrika ayarlarına geri döndürmek için “Ayarlar” sekmesinden işlem yapılması gerekmektedir. Android telefonlarda fabrika ayarlarına geri dönmek için şu adımlar izlenir:


Telefondan ayarlar penceresi açılır,


Pencerede yer alan yedekle ya da sıfırla seçeneklerinden birine tıklanır,


Ardından açılan seçenek penceresi üzerinde yer alan “Fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneği seçilir.


IOS işlemcili telefonlarda, aynı işlem şu şekilde gerçekleştirilir:

Telefondan ayarlar sayfası açılır,


Açılan sayfa üzerinden “Genel” seçeneği tıklanır,


Yeni seçenekler arasından “Sıfırla” seçeneğine tıklanır ve ardından açılan pencere üzerinden “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneği seçilerek işlem tamamlanır. 


Fabrika ayarlarına geri dönülmesi, Google Play ve App Store dışında telefona indirilen bütün uygulamaların silinmesine neden olmaktadır. Bu işlem, telefonun kendi hafızasında muhafaza edilen fotoğraf ve müzik gibi belgelerin ortadan kaldırılmasına da neden olur. Bu nedenle, kullanıcıların hafıza kartı varsa işlemden önce kartı çıkarmaları ya da telefon hafızalarında bulunan belgeleri bilgisayar gibi ortamlara aktararak yedeklemeleri önerilir. Telefonu fabrika ayarlarına geri döndürme işlemi, bir anlamda telefon ilk kullanılmaya başladığı zaman olduğu gibi boş olmasına neden olmak anlamına da gelmektedir.


Telefondaki Reklamları Engelleme Yolları

Telefonda yer alan reklamları engellemek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu işlem için geliştirilmiş uygulamalar da vardır. Ancak bu işlem, tarayıcılar üstünden direkt yapılabilmektedir. Android cihazlarda reklam engellemek için yapılması gerekenler şunlardır:


Android işlemcili mobil cihazlarda, öncelikle kullanılan tarayıcı sayfası açılır,


Ardından tarayıcı sayfasının sağ üst köşesinde yer alan 3 noktaya tıklanır,


Açılan pencere üzerinden ayarlar seçeneği seçilir ve biraz aşağı gidilerek “Site ayarları” seçeneği seçilir,


Yeni açılan pencere üzerinde yer alan “Pop-up’lar” seçeneği seçilir, 


Burada bulunan kaydıraç sağa doğru kaydırılarak reklam engelleme özelliği aktif duruma getirilir. Bu işlemin ardından, tarayıcı kaynaklı reklamların kullanılması engellenmiş olur.


IOS işletim sistemli cihazlarda çıkan reklamlar ise şu yöntemler izlenerek kaldırılır:


İşlemin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak telefonun “Ayarlar” sekmesi açılır,


Daha sonra, kullanılan tarayıcıya tıklanır. Örneğin Google kullanılıyorsa, Google ayarlarına girmek gerekir,


Tarayıcı ayarları açıldıktan sonra, “Pop-up engelleme” seçeneğine tıklanır ve seçeneğin yeşile dönmesi beklenir. Seçenek aktif edildikten sonra, kullanılan tarayıcıdan gelen reklamlar engellenmiş olur. 


Telefonda Reklam Çıkmasının Nedenleri

Telefonda reklam çıkmasının nedenleri, genellikle para kazanmak için reklam şirketlerle anlaşma yapan uygulamaların indirilmesinden kaynaklanır. Uygulamalar indirilirken, içeriğinde ne olduğu ve kullanıcının aslında hangi sınırların aşılmasına izin vereceği onaya tabii tutulur. Eğer kullanıcılar, indirdikleri uygulamaların taleplerini detaylı bir şekilde incelemeden indirme işlemine onay verirlerse, tüm reklam ve sınır ihlallerini de kabul etmiş olurlar. 


İnternet kullanımı ve sınırları, ülkeden ülkeye değişiklik gösteren kurallar ve sözleşmelerle belirlenir. Türkiye’de bazı sitelere giriş engellenmiştir ve bu siteler yasadışı bir şekilde hizmet verdiği için virüs taşıma ihtimalleri de vardır. Telefonlarda sık sık reklam gelmesi, bu sitelere girilmesi sonucunda telefonun virüs kapmasından da kaynaklı olabilmektedir. Tarayıcıların çalışma prensipleri ve algoritmaları nedeniyle, kullanıcıların ilgi alanlarına dair reklamlar gösterilmektedir. Bu nedenle, telefona gelen reklamlar genellikle, daha önceden tarayıcı üzerinden aratılan ya da sosyal medya ağları aracılığıyla bakılan ilgi alanları konularında olmaktadır. 


Son yıllarda bazı sosyal medya ağları üzerinden kullanıcı bilgilerinin satılmış olduğunun ortaya çıkması da aslında büyük bir reklam ağının çalıştığını gösteren bir faktördür. Reklamlar sadece satılması için pazarlanan ürünlerden de ibaret değildir. Dünya genelinde kullanılan ve kullanıcı bilgilerinin satın alınmasıyla elde edilen veriler üzerinden işleyen reklam, Amerika gibi ülkelerde, siyasi başarı ve seçim çalışması için de kullanılır. Bu nedenle, telefona reklam gelmesini engelleme için yapılabilecek en etkili şey, indirilen uygulamaların kullanıcıların sınırlarını genişleten taleplerini kabul etmemektir.


Küçük çocukların ya da yasalar çerçevesinde korunan gelişim çağındaki gençlerin bu reklamlardan etkilenmemesi için ebeveyn filtrelerinin kullanılması da etkili olmaktadır. Kullanılan filtreler, çocukların yetişkinlerin kullanımına uygun olan içeriklere erişimlerini engellerken, aynı içeriklerle ilgili tanıtım resimlerinin ya da yazılarının görülmesini de engelleyerek zarar verici reklam unsurlarının ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır. 


Reklamları Engellemek İçin Ücret Ödenir Mi?

Reklamları engellemek için ücret verilmesi, ancak paralı uygulamaların kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Telefonun kendi ayarlar sekmesi üzerinden yapılan ya da tarayıcı ayarlarının değiştirilmesi yoluyla gerçekleştirilen engelleme işlemleri, herhangi bir ücrete tabi tutulmamaktadır. Telefona reklam gelebiliyor olması, telefondan veri de çıkabileceği anlamına geldiği için kullanıcıların kart, kimlik ya da özel hayat bilgileri tehlikeye girebilir. Hem Androdid hem de IOS işlemcili telefonlar için kullanılmaya uygun ücretli uygulamalar, kişi güvenliğini korumayı amaçlayan bir içeriğe de sahiptir. Telefonu korumak için kullanılabilecek bazı uygulamalar şunlardır:


Adguard: Tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılan uygulama, telefona gelen bütün reklamların engellenmesine yardımcı olmaktadır. 


Browsers with ad-block: Bir internet tarayıcısı olan uygulama, internette tamamen reklamsız bir şekilde vakit geçirmeyi sağlar. Ücretsiz bir şekilde kullanılan uygulama, Google Play ve App Store üzerinden indirilebilir.


Adguard: Uygulama, aylık 25 Dolarlık hizmet bedeli ile kullanılabilir. Uygulama satın alındıktan sonra, kullanıcının telefon ve bilgisayar gibi bütün cihazlarında koruma sağlar.


Reklam Engelleme Uygulamaları Yasal Mı? 

Reklam engelleme uygulamalarının kullanımı, tamamen yasal zeminde gerçekleşir. Bu uygulamalar da tıpkı diğer oyun ya da takvim uygulamalarında olduğu gibi, uygulama olabilmek için bazı yasal gereklilikleri yerine getirerek kurulur. Ülkelerin yasal sınırlarına uygun olan uygulamalar, o ülkede yaşayan kişilerin kullanımına açılır.


Her türlü ihtiyacınız için Mutlubayim.com