TikTok Kimin? Hangi Ülkeye Bağlı? Ne Zaman Çıktı?

TikTok Kimin? Hangi Ülkeye Bağlı? Ne Zaman Çıktı?

Video oluşturarak paylaşma özelliği sunan TikTok uygulamasının bir diğer ismi Douyin olarak bilinir. TikTok hangi ülkenin sorusu birçok kullanıcı tarafından merak edilir. TikTok uygulaması üzerinden canlı yayın açma seçeneği de sunulur.


TikTok Nedir?


TikTok; 2016 yılının Ekim ayında ilk kez piyasaya sunulmuştur. Musical.ly bazında yaratılan kısa video paylaşma platformu olarak kullanılır. iOS ve android işletim sistemli cihazlarda kullanımı mümkündür. Son zamanlarda eğlenceli video efektleri ile oldukça popüler olan TikTok uygulaması dünya çapında popülerliği yüksek bir platformdur.


TikTok Nasıl Kullanılır?


Yemek, teknoloji, gündem, komedi gibi birçok farklı konuda kullanıcıların içerik ürettiği TikTok uygulamasını kullanmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:


Öncelikle uygulamayı kullanabilmek için App Store veya Google Play Store gibi uygulama mağazalarından ücretsiz olarak mobil uygulamayı indiriniz.

İndirme işleminizin sonrasında uygulamaya giriş yaparak profil simgesini seçerek uygulamaya kayıt olunuz.

Kayıt işlemi; e-posta, telefon numarası veya diğer sosyal medya hesaplarının bağlantısı üzerinden gerçekleştirilebilir.

Kayıt işleminizin ardından yönlendirildiğiniz sayfada mercek simgesini seçerek takip edebileceğiniz profillere erişim sağlayabilirsiniz. İstediğiniz hashtag ile de yapmanız mümkün olan bu işlem sonrasında ana sayfanızda takip ettiğiniz hesapların gönderileri listelenir.

Kendi paylaşımlarınızı oluşturmak için ana sayfanızın alt kısmında yer alan + simgesine dokunarak video çekmeniz veya galerinizde kayıtlı videoyu yüklemeniz mümkün. 

Ekranınızın sağ alt kısmında yer alan mesaj kutusu ile mesajlarınızı kontrol altına alabilir diğer kullanıcılar ile etkileşim kurabilirsiniz.

TikTok Sizin İçin Sayfası Nedir?


TikTok sizin için sayfası, uygulamaya ilk giriş yaptığınız anda karşınıza çıkar. Takip edebileceğiniz sayfaların önerildiği bu bölümde TikTok viral videoları yer alır. Ekranınızda gezinerek videoları inceleyebilir, hoşunuza giden hesap ve hashtaglari takibe alabilirsiniz. TikTok uygulamasını yeni kullanmaya başlayan kişiler “sizin için” sayfasını inceleyerek TikTok hakkında detaylı bilgi elde edebilirler.


TikTok Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?


15 saniyelik kısa videoların çekilip yayınlandığı TikTok uygulaması 500 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. TikTok uygulamasının özellikleri şu şekildedir:


TikTok videoları; Instagram, Twitter, Facebook gibi diğer sosyal medya hesaplarında da paylaşılabilir özellik taşır.

TikTok ücretsiz bir uygulamadır. Çekilen videonun diğer sosyal medya hesaplarında paylaşılması da herhangi bir ücret kesintisine sebep olmaz.

TikTok tüm kullanıcılarına aynı özellikleri sunar. Takipçi sayısına göre güncellemelerden yararlanma söz konusu değildir. Her güncelleme her kullanıcının erişimine açıktır.

TikTok’un “Duet” özelliği ile başka bir kullanıcının videosunu editleme şansınız vardır. TikTok Duet seçeneği birçok kullanıcının severek kullandığı ve en çok tercih edilen özelliktir.

TikTok Cringe seçeneği; çekmiş olduğunuz videodan istediğiniz verimi alamamanız ve komik duruma düşmeniz sonucu ortaya çıkan videolar için tercih edilir. Videonuzu Cringe hashtagi ile paylaşarak kategorize edebilirsiniz.

TikTok Challenges ile belirlenen bir konu hakkında çekilen video akımına dâhil olmak mümkün. Bir dans figürünün birçok kullanıcı tarafından yapılıp paylaşılması topluluk tarafından ortaya çıkan trendleri beraberinde getirir.

TikTok kulanıcıları takipçilerine göre değil video içeriklerine göre ayrılır. Hashtag kullanarak merak ettiğiniz alanlarda çekilen videoları izlemeniz, ilgi alanlarınız ile aynı kişileri takip etmeniz mümkün.

TikTok Hangi Ülkelerde Yasak?


TikTok uygulaması popülaritesi kadar yasakları ile de gündeme gelen bir sosyal medya platformudur. TikTok hangi ülkenin sorusu TikTok’un yasaklı ülkelerini de beraberinde getirir. TikTok uygulamasının kullanımı dünya genelinde birkaç ülkede yasaklanmıştır. TikTok kullanımını yasaklayan ülkeler şu şekildedir:


ABD TikTok uygulamasının kullanımını yasaklayan ülkeler arasında yer alır. TikTok uygulamasının ülkenin ulusal güvenliğine ve veri güvenliğine aykırı davrandığı gerekçesi ile uygulamanın kullanımı yasaklanmıştır. TikTok ile WeChat uygulaması da ülkede yasak olan Çin şirketine ait diğer bir uygulamadır.

TikTok uygulamasını yasaklayan bir diğer ülke de Hindistan’dır. Hindistan TikTok ile birlikte 59 adet Çin üretimi uygulamaların kullanımını yasaklayan ülkeler arasında yer alır. ABD gibi Hindistan’da ulusal güvenlik ve veri aktarımı sebepleri ile bu yasağı ortaya koymuştur.

Pakistan’da da yasaklanan TikTok uygulaması için Pakistan yetkilileri TikTok hakkında çok sayıda şikâyet aldıklarını belirterek uygulama kullanımını yasakladı. Pakistan’ın telekomünikasyon kurumu PTA tarafından yapılan açıklamaya göre uygulamanın ahlak kurallarına aykırı kullanım taşıdığı belirtilir. TikTok tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan kanunsuz içeriklerin proaktif şekilde denetlenmesi yapılırsa Pakistan’ın yasağı kaldırabilme ihtimalinin olduğu ve anlaşmaya yakın olduğunu belirtilir.

TikTok’ta Nasıl Efekt Yapılır?


TikTok hesabınızda ilgi çekici videolar hazırlayarak kullanıcıların beğenisine sunmanız sizin popülaritenizi daha çok arttırmaya yarayan unsurlar arasındadır. Videolarınızda efekt kullanarak kaliteyi arttırabilir farklı içerikler oluşturabilirsiniz. TikTok videolarınızda efekt kullanmak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:


Videonuzun ön izleme ekranının sol alt köşesinde saat simgesine dokunun.

Açılan ekranda farklı farklı filtre ve efekt seçenekleri yer alır. Bunlar arasında geçiş yaparak videonuza en uygun olanını seçebilirsiniz.

Ekranının sol üst tarafından efektli videonuzu kaydedip paylaşarak içeriğinizi ana sayfada yayınlayabilirsiniz.

TikTok Güvenli Midir?


TikTok, kullanıcıların video paylaşımı yaptığı sosyal medya platformudur. Çeşitli içeriklerde olan videolar kullanıcılar için zararsız gibi dursa da TikTok hesapları herkesin erişimine açıktır. Hesabınızı özele alıp gizli kullanmadığınız sürece tüm paylaşımlarınıza erişilebilir, herkes tarafından yorum veya mesaj alabilirsiniz. Yeri geldiğinde videolarınızı bir başka kişiler paylaşabilir.


TikTok yaş sınırı +13 olarak belirlenir. İçerisinde Argo söylemlere de yer verilen uygulamanın küçük çocuklar tarafından kullanılması uygun görülmez.


TikTok hesaplarının ayarlar bölümünde ebeveyn ve genç seçenekleri yer alır. Bu seçeneklerden kendinize uygun olanı aktif hale getirerek gönderileri filtreleyebilirsiniz.  


TikTok’ta Nasıl Popüler Olunur?


TikTok uygulamasında popülaritenizi arttırarak fenomen olmanız mümkün. TikTok fenomeni olmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:


TikTok uygulamasında 15 ila 60 saniye arası çektiğiniz videoların yüksek izlenme oranlarına ulaşması ile fenomen olabilirsiniz.

İzlenme oranlarınızı arttırmak için kaliteli içerik üretmelisiniz.

İçeriklerinizi en çok takip edilip beğenilen hashtaglari takip ederek şekillendirebilirsiniz. Bu şekilde en çok takip edilen ilgi alanları listesinde gönderileriniz de listelenir.

Beğenilmeyen videolar kullanıcı ana sayfasında gizlenebilir. Beğenilmeyen videolar arasında yer alan hashtaglar üzerinden paylaşım yaparsanız sizin videolarınız da istenmeyen içerikler arasında yer alır. Bunun önüne geçmek adına seçimlerinizi iyi yaparak kaliteli içerikler üretmeye odaklanmanız gerekir.

TikTok hesabınızın kullanıcı ismi de tercih edilme sebepleriniz arasında yer alır. Bu yüzden akılda kalıcı ve ilgi çekici bir kullanıcı adı seçebilirsiniz.

Videolarınıza ses, efekt, yavaş veya hızlı çekim ayarları ile eklemeler yaparak yaratıcı ve ilgi çekici içerikler üretebilirsiniz.

Videolarınızda güler yüzlü ve sempatik olmanız daha çok kitleye hitap etmenize yarar.

İçeriklerinizi haftalık periyodlar halinde yükleyerek takipçileriniz arasında merak edilen ve sevilerek takip edilen bir kitle oluşturabilirsiniz.

TikTok uygulamasının diğer sosyal medya uygulamaları ile eş zamanlı içerik paylaşma özelliği vardır. Bu yüzden videolarınız diğer sosyal medya platformları üzerinden de paylaşarak daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

TikTok Kime Ait?


Çok sık kullanılması yanında TikTok’un kime ait olduğu da merak edilen konular arasında yer alır. TikTok hangi ülkenin sorusunun cevabı şu şekildedir:


TikTok Çin’de ByteDance tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. iOS cihazlarda 287.6 MB, Android cihazlarda 72 MB yer kaplayan uygulamanın iki farklı resmi internet sitesi vardır. Bunlar; İngilizce olarak bilgi girişi yapılan tiktok.com ve Çince bilgi girişi yapılan douyin.com adresleridir.