Twitter Giriş Yapamama Sorunu

Twitter Giriş Yapamama Sorunu

Twitter’a Giriş Yapılamaması Sorunu Nasıl Çözülür?

Twitter’a giriş yapılmaması sorunu, pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilirken, Twitter online bir şekilde erişim sağlanan sosyal medya ağları arasında en sorunsuz şekilde kullanılan platformlardan biri. Dünyanın her yerinden milyonlarda kullanıcıya sahip olan sosyal ağ, savaş ve büyük afetler gibi sosyal medya ağlarının çökerek kullanılmaz duruma gelebileceği kötü durumlar sırasında bile, çalışmasını devam ettiren bir platform olarak hizmet veriyor. “Twitter’a giremiyorum” diyen kullanıcıların ise erişim sağladıkları cihazlarda sorun yaşanıyor olması büyük ihtimal. 

Twitter’a girememe sorununun çözülmesi için öncelikle giriş yapılmaya çalışılan cihazda bir sorun olup olmadığı saptanmalıdır. Eğer, giriş yapılan cihaz üzerinde bir sorun yoksa, Vpn değiştirme gibi yöntemler kullanılarak problem çözülmeye çalışılabilir.

Bilgisayar Üzerinden Giriş Yapılamaması

Bilgisayar üzerinden giriş yapılamaması, önbellekte yer alan saklama alanlarının dolmuş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, tarayıcıya her girildiğinde bir hata ekranıyla karşılaşılması mümkündür. Bu sorunun giderilmesi için önbellek doluluğunun giderilmesi ve çerezlerin temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlemin yapılması için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:


Aktif olarak kullanılan internet tarayıcısı açılır.


Açılan pencerenin sağ üst kısmında bulunan üst üste 3 nokta simgesine tıklanır.


Ekrana gelen seçenekler arasından “Geçmiş” kısmı seçilir.


Bütün geçmiş silinmek isteniyorsa, sol tarafta bulunan “Tarama verilerini temizle” seçeneğine tıklanarak işlem yapılır. Eğer, geçmiş ziyaretler arasından yalnızca bazıları silinmek isteniyorsa, silinmek istenen adresler manuel olarak tek tek seçilir ve silme işlemi gerçekleştirilir.


Yeni açılan pencere içerisinde yer alan, tarama verileri, çerezler ve önbellekteki resimler yazan 3 ayrı seçenek de işaretlenir ve silme işlemi gerçekleştirilir. 


Tüm bu adımlar uygulanarak önbellek üzerinde fazla yer kaplayan veriler temizlendikten sonra, Twitter hesabına erişim işlemi tekrar denenir. 


Eğer, yapılan tüm veri temizleme işlemlerine rağmen Twitter hesabına bilgisayar üzerinden erişim sağlanamıyorsa, bu kez bilgisayarın saat ve tarih bilgileri kontrol edilmelidir. Bilgisayarın zaman ayarları güncel verilerle uyumluluk göstermiyorsa, tarayıcı işlemlerinin yapılmasında hatalar meydana gelir. Uyumlu olmayan zaman verileri, güncel ayarlamalara göre değiştirilmelidir. 


Android ve IOS Üzerinden Giriş Yapılamaması

Mobil cihazlar üzerinden giriş yapılamaması sorunu, işlemci fark etmeksizin hem Android hem de IOS cihazlarda meydana gelebilmektedir. Bu problem, iki farklı sebep nedeniyle olmaktadır. Bu nedenlerden ilki, kullanılan cihazın saat ve tarih ayarlarının yanlış olmasıdır. Akıllı cihazlarda, internet kullanılarak yapılmak istenen işlemlerin hepsi için saat ve tarih ayarlarının güncel zamanlamayla uyuşması gerekmektedir. Böyle bir problemden kaynaklı olarak Twitter hesabına erişim sağlayamayan kullanıcıların, cihazlarının saat ve tarih ayarlarını güncele göre değiştirmesi gerekir. Bu işlem yapıldıktan sonra Twitter hesabına giriş tekrar denenir.


Eğer, cihazın saat ve tarih ayarlarında bir hata yoksa ya da ayarlar değiştirildiği halde Twitter hesabına erişim sağlanamıyorsa, kullanıcıların cihazlarında bulunan kullanılabilir bellek boyutunu kontrol etmeleri gerekmektedir. Bütün uygulamalar, cihazlar üzerinde belli bir kullanım alanı kaplar ve interaktif şekilde kullanılan uygulamaların cihaza aktardığı veriler bu boyutun büyümesine neden olur. Bu nedenle, eğer uygulama açılmıyorsa, cihazın belleğinde yer açılması gerekir.


Bunun için mobil cihaz üzerinde bulunan fotoğraf ve müzik dosyası gibi belgeler, bilgisayar gibi daha geniş saklama alanlarına aktarılarak cihaz üzerinden silinebilir. Ya da cihazda yer alan ancak kullanılmayan uygulamaların silinmesi de bellek boşaltma işlemine yardımcı olur. İnternet kullanılarak çalışan uygulamaların varlığı, kullanılmadıkları durumlarda bile, cihazın internet işlemlerinde daha yavaş bir şekilde çalışmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle, bu uygulamaların kaldırılması hem belleğin boşaltılması hem de cihazın kullanım hızının daha yüksek bir seviyeye çıkarılması için iyi bir yoldur. 


Yapılan tüm işlemlerin ardından, Twitter hesabına giriş yapma işlemi tekrar denenir. Ancak işlem yine olumsuz bir şekilde sonuçlanıyorsa, bu kez Twitter uygulaması silinerek tekrar yüklenebilir. Bazı uygulamaların güncel versiyonları çıktığında ya da aynı versiyon bazı eklentiler kullanılarak yükseltildiğinde, bu güncellemelerden yararlanmayan uygulamalar çalışma sorunlarına neden olabilmektedir. Uygulamanın silinerek tekrar yüklenmesi, tüm güncelleme işlemlerinin yapıldığı anlamına da gelmektedir. Bu işlemlerin hepsi gerçekleştirildiğinde, “Twitter’a giremiyorum” diyen kullanıcıların problemleri çözülmüş olur. 


Önbellek Temizleme Yöntemi

Önbellek temizleme yöntemi hem mobil uygulamaların daha iyi bir şekilde çalışması hem de telefon ya da bilgisayar gibi cihazların kullanım hızlarının ve işlem yapma güçlerinin yükseltilmesi için ideal yöntemlerden biridir. Önbellek sistemi bütün uygulamaların sahip olduğu bir veri depolama alanıdır ve uygulama her açıldığında bu sistem cihaz üzerine tekrar yüklenir. Eğer, önbellek ve veri depolanan kısım gereğinden daha fazla doluysa yükleme işlemi olduğundan daha uzun sürer. Bu işlemin uzun sürmesi, uygulama açılırken hata ekranı gelmesine ve uygulamanın çalışmamasına neden olabilir. Bu nedenle, uygulama kullanımı sırasında karşılaşılan hatalar, bellek boşaltılması işlemiyle çözüme ulaştırılabilir.


Twitter uygulaması hata verdiğinde, telefonun ayarlar kısmı açılarak Twitter uygulaması bulunur. “Ön bellek ve verileri temizle” seçeneği seçilerek önbellek temizlendikten sonra Twitter çalışır hale getirilir.


İLGİLİ İÇERİKLERVPN Değişikliği Yapılarak Twitter’a Girmek

VPN değişikliği ile Twitter’a girmek, tercih edilen bir başka sorun çözme yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, Türkiye’de de bir kez olduğu gibi, Twitter gibi uygulamaların yasaklandığı durumlarda işe yaramaktadır. VPN değişikliğinin temelinde, internete girilen ülke parametrelerinin değişmesi yatmaktadır. Bu işlem yapıldığında, kullanıcı Türkiye konumundan Twitter’a giriyor gibi görünmediği için, internet erişimine uygulanan kısıtlamalara da tabi tutulmamaktadır. Kısıtlamalar nedeniyle “Twitter’a giremiyorum” diyen kullanıcılar da rahat bir şekilde hesaplarına erişim sağlayabilmektedirler. 


VPN değişikliği yapılması için, Google Play ve App Store üzerinden VPN programlarının indirilmesi yeterlidir. Bu programların kurulumu tamamlanıp, program çalıştırılmaya başlandıktan sonra, başka hiçbir işlem yapılmasına gerek kalmadan Twitter hesabına erişim sağlanmış olur. 


VPN değiştirmek için kullanılan bazı programlar şunlardır:

ProtonVPN: Siber güvenlik konusunda uzmanlaşmış yazılımcılar tarafından geliştirilen uygulama, kişisel veriler konusunda herhangi bir açık olmasının önüne geçiyor. Herhangi bir veri sınırlaması bulunmayan uygulama, kullanıcıların tarayıcı geçmişlerini ya da faaliyetlerini kayıt altına almıyor. Uygulama, ücretsiz bir şekilde hizmet veriyor.


Hotspot Shield: Kişisel bilgilerin korunması için ekstra güvenlik önlemleri alınmasını sağlayan uygulama, bağlantıların şifrelenerek güvenli bir şekilde muhafaza edilmesine olanak veriyor. IP adresinin gizli bir şekilde kullanılmasını sağlayan uygulama, fiziksel konumun ve tarayıcı faaliyetlerinin kayıt altına alınmasının da önüne geçiyor.


TunnelBear: Ücretsiz bir şekilde kullanılan uygulama, ayda yalnızca 500 MB veri sağlayarak yüklenen cihazda çok fazla yer kaplamıyor ve cihazın kullanım hızının düşmesine neden olmuyor. Uygulama, bilgisayar açılırken otomatik olarak başlama özelliği ile sınırsız internet dolaşımı sağlıyor. Uygulama, Windows, Mac, iOS, Android işletim sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. 


Windscribe: Gizlilik konusunda iddialı olan uygulama, oturum kapatıldıktan 3 dakika sonra, kullanıcıya ait bütün bilgilerin silinmesini sağlıyor. Yerleşik bir reklam engelleyici duvarı kullanımı sunan uygulama, internet gezintisinin daha keyifli hale gelmesini sağlıyor. Uygulamanın kullanılması için, bir kullanıcı adı ve şifresi tayin edilmesi ve isteğe bağlı olarak bir e-posta adresinin girilmesi yeterli oluyor.