Twitter Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

Twitter Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

Twitter; “tweet atmak” eylemini meydana getiren, en çok kullanılan, kısa mesajların video ve fotoğraf destekli yayınlandığı Amerikan mikroblog bir sosyal medya platformudur. Jack Dorsey tarafından geliştirilerek 21 Mart 2006 yılında San Francisco’da piyasaya sunulan uygulamanın dünya genelinde 313 milyon aktif kullanıcısı vardır. Sık sık kullanılmasının yanı sıra Twitter hesap dondurma işlemi yapmak da mümkündür. Kullanıcılar zaman zaman sosyal medyada çok fazla zaman geçirmekten şikâyetçi olarak hesaplarını dondurma yoluna gidebilir.Twitter Hesabı Dondurulabilir Mi?


Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone, Noah Glass tarafından kurulan Twitter platformu dünya genelinde birçok yan kuruluş ve kullanıcıya sahiptir. Sosyal medya platformlarının en çok kullanılanlar listesinde yer alan Twitter, bu yoğun talebe rağmen hesabını kapatmak isteyen kullanıcıları da bünyesinde barındırır. Sosyal medya kullanımına ara vermek isteyen, başka bir Twitter hesabı olan veya başka bir hesap açmak isteyen kullanıcıların var olması gibi çeşitli sebeplerle ile Twitter hesaplarının dondurulması isteği kullanıcıların aklına gelen seçeneklerdendir. Farklı sebeplerden dolayı Twitter hesabınızı geçici olarak dondurabilir veya tamamen silebilirsiniz.


Twitter Hesap Dondurma Nedir?


Twitter hesap dondurma işlemi ile hesabınıza erişimi kısıtlamış olursunuz. Diğer kullanıcıların arama listelerinde yer almaz veya daha önce paylaştığınız tweetler erişime kapanır. Diğer kullanıcılar Twitter profilinizi görüntüleyemez. Twitter hesabınız dondurulmuş ise hesabınız takip edilemez. Bu süreç içinde hesabınıza kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmadığınız zaman zarfında Twitter’ı kullanamazsınız.


Twitter Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?


Twitter hesap dondurma link arayışına girmeden, işleminizi herhangi bir link bağlantısına ihtiyaç duymadan kendiniz yapabilmeniz mümkün. Bilgisayar tarayıcısı ile Twitter hesap dondurma işlemi için yapılması gerekenler şu şekildedir:


Tarayıcınız üzerinden Twitter’ın resmi internet adresine giriş yapınız.

Ana sayfadan giriş yap seçeneği ile Twitter hesabınıza giriş yapınız.

Hesabınızın ana sayfasından “ayarlar ve gizlilik” menüsünü açarak “hesap” bölümüne giriniz.

Açılan sayfanın en alt bölümünde “hesabını devre dışı bırak” seçeneği yer alır. Bu seçeneğe tıklayınız.

Karşınıza Twitter hesabını devre dışı bırakmak için onay sayfası gelir. O sayfaya “devre dışı bırak” seçeneği ile onay veriniz.  

Diğer adımda sizden Twitter hesabınızın şifresi istenir. Şifrenizi giriniz.

Android veya iOS cihaz üzerinde Twitter hesap dondurma işlemi için yapılması gereken adımlar şu şekildedir:


Cihazınız üzerinden Twitter mobil uygulamasını açınız.

Hesabınızın ana sayfa bölümünde yer alan sol üst köşede profil fotoğrafınız yer alır. Fotoğrafınızın üzerine tıklayın.

Karşınıza gelen menü sayfasında “ayarlar ve gizlilik” alt menüsünü seçerek “hesap” seçeneğine tıklayınız.

Açılan sayfanın en alt bölümünde “hesabınızı devre dışı bırakın” seçeneği yer alır. Bu yazının üzerine gelerek seçimini sağlayın.

Seçim işleminiz sonucu onay ekranına yönlendirilirsiniz. Twitter hesabınızı dondurmak istediğinizden eminseniz onay veriniz.

Son adım olarak Twitter şifrenizi tekrar girmeniz gerekir. Bu güvenlik adımını geçmeniz sonucu Twiter hesabınızı dondurma işleminiz tamamlanır.

Twitter sisteminde ayrı ayrı hesap dondurma ve silme seçenekleri yoktur. Tek bir adım ile hesabınızı dondurarak diğer kullanıcıların erişimine kapatırsınız. Twitter hesap dondurma işleminizi takip eden günün sonrasında 30 gün geçmesi ve hesabınıza hiçbir şekilde giriş yapmamanız neticesinde Twitter hesabınız kalıcı olarak silinir. Kullanıcı adı ve şifreniz ile tekrar giriş yapmak istediğiniz zaman giriş işleminiz başarısız olur.


Twitter Hesap Dondurma İşleminin Püf Noktaları Nelerdir?


Twitter hesap dondurma işleminizi gerçekleştirmeden önce bilmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Twitter hesap dondurma işleminizden önce bu bilgilere göz atarak karşılaşacağınız olası durumlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Twitter hesap dondurma hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir:


Twitter hesabınızı kısa bir süreliğine kapatmak istiyorsanız geçen zamanı iyi takip etmeniz gerekir. Çünkü hesabınıza 30 gün içerisinde giriş yapma işlemini gerçekleştirmediğiniz zaman Twitter hesabınız kalıcı olarak silinir.

Twitter hesabınızı dondurma işleminiz ardından 30 gün geçmeden aynı kullanıcı adı ile yeni bir hesap oluşturamazsınız.

Twitter hesap dondurma işleminiz üzerinden 30 gün geçmeden hesabınızın bağlı olduğu cep telefonu veya e-posta adresi ile yeni bir Twitter hesabı açmak mümkün değildir.

Twitter hesabınızı dondurup 30 gün içerisinde tekrar giriş yapmadığınız zaman hesabınızda yer alan mesajlar, fotoğraflar, twetler, takipçi ve takip listeleri kalıcı olarak silinir.

Twitter verilerinizin kaybolmaması istiyorsanız hesabınızın ayarlar bölümünden tüm hesap verilerinizi cihazınıza indirme seçeneğiniz mevcuttur.

Twitter Dondurulan Hesap Tekrar Kullanılabilir Mi?


Twitter hesabınızı geçici olarak kapatarak ara vermeniz mümkün. Hesabınızı kapatmanız sonucunda aynı Twitter hesabını daha sonra tekrar kullanma hakkınız vardır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek nokta Twitter hesabınızı dondurma işleminizin üzerinden 30 gün geçmemiş olması gerekir.


Twitter hesabınızı dondurmanız üzerinden 30 veya daha fazla gün geçerse hesap erişiminize izin verilmez. Böyle bir durumda hesabınız kalıcı olarak silinir. Tekrar kullanma hakkınız yoktur. Bu durumla karşılaşılması sonucu e-posta adresiniz ile dondurduğunuz hesabınızın kullanıcı adı bir başkası tarafından alınmamış ise o kullanıcı adı ile tekrar yeni bir Twitter hesabı açmanız mümkün.


Dondurulmuş Twitter Hesabı Yeniden Nasıl Açılır?


Birçok farklı sebeple dondurmuş olduğunuz Twitter hesabınızı 30 gün içerisinde tekrar aktive etmeniz gerekir. Twitter dondurulan hesap geri açma işlemini gerçekleştirmek için yapılması gereken adımlar şu şekildedir:


Dondurmuş olduğunuz Twitter adresinizi mobil uygulama üzerinden tekrar aktive edemezsiniz. Giriş yapmaya çalışsanız dahi işleminiz başarısız olur. Bunun için tarayıcınızın arama motoru üzerinden www.twitter.com/login adresini açınız.

Açılan sayfada yer alan forma, dondurmuş olduğunuz Twitter hesabınızın e-posta adresini giriniz.

Daha sonra hesap şifrenizi giriniz.

Bu adımlar sonrasında Twitter adresinize giriş işleminiz başarı ile tamamlanır. Giriş işleminiz sonrasında ana sayfa gönderilerinizin ve birkaç başka verinin yüklenmesi zaman alabilir. Kısa süre sonra yükleme işleminin de tamamlanması ile Twitter hesabınızı kullanmaya başlayarak mobil cihazınızda da aktif şekilde giriş yapabilirsiniz.


Twitter Hesap Dondurma İşleminden Sonra Fotoğraflar Silinir Mi?


Twitter hesabınızı dondurma işleminizi 30 günlük süre zarfında yapabilirsiniz. Bu süreç içerisinde kullanıcılar hesabınıza erişemez, arama motorlarında kullanıcı adınız yer almaz. Eski paylaşımlarınız da hashtag aramalarında gözükmez. Geçici süreliğine hesabınıza uygulanan gizlilik, tekrar giriş yapma işleminizin ardından kaldırılır. Twitter hesabınızı eskisi gibi tekrar aktif şekilde kullanabilirsiniz. Hesap geri açma işleminizde fotoğraf ve twetleriniz, takipçi listeniz kaybolmadan kullanılır haldededir.


Twitter Hesabı Kalıcı Olarak Silinir Mi?


Twitter hesabınızı direkt olarak silmeniz mümkün değildir. Öncelikle hesabınızı geçici olarak kapatmanız gerekir. 30 günlük süre zarfında hesabınıza hiçbir şekilde giriş yapılmazsa kalıcı olarak hesap silme işlemi gerçekleşir. Twitter hesabını kalıcı silmek için uyulması gereken adımlar şu şekildedir:


Hesabınızı silmek için bilgisayarınızın tarayıcısı üzerinden veya mobil cihazınızda yer alan Twitter uygulaması ile hesap silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Giriş yaptığınız Twitter hesabınızın ayarlar bölümünden hesap seçeneğini seçerek hesabı devre dışı bırak butonuna erişim sağlamak mümkün.

Hesabı devre dışı bırakma seçeneğini sizin kontrolünüzde yapıldığında emin olmak için hesap şifreniz istenir.

Hesabı devre dışı bırak onayınızdan sonra gireceğiniz hesap şifreniz ile Twitter hesabınız 30 gün boyunca geçici olarak kapanır.

Twitter hesap dondurma işleminizin üzerinden 30 gün geçmesi sonucu kalıcı olarak tüm bilgileriniz ile birlikte Twitter hesabınız da silinir.