Whatsapp'ta Silinen Mesajları Geri Getirme

Whatsapp'ta Silinen Mesajları Geri Getirme

Eski mesajlarının nerede olduğunu mu merak ediyorsun? O halde WhatsApp'ta silinen mesajları geri getirme yöntemlerini şimdi keşfet!WhatsApp, dünya genelinde milyarlarca kullanıcısı olan popüler bir mesajlaşma uygulamalarından biridir. Uygulama, kullanıcıların anlık mesajlaşma, dosya gönderme, sesli ve görüntülü arama yapma imkanı sunar. Kullanıcılar arasında her mesaj, WhatsApp’ın kullandığı 64 haneli şifreleme anahtarı ile korunur.


Kısaca hem istediğiniz kişiyle özgürce sohbet hem de güvenlik sorunu çekmeden konuşabilirsiniz. Bazen bazı kullanıcılar eski mesajlarına ulaşmak isteyebiliyor. Bu olduğunda WhatsApp’ta silinen mesajları geri getirme yöntemleri alternatif bir seçenek oluşturur.


Her ne kadar WhatsApp’ta silinen mesajları geri getirme yöntemini platform direkt olarak paylaşmasa da bazı adımları kullanarak bunu yapabilirsiniz. O halde sizleri sabırsızlandırmadan Whatsapp silinen mesajlar nasıl geri getirilir, detaylara göz atalım!


WP Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır?


WhatsApp, silinen mesajlar konusunda direkt olarak bilgi paylaşmamaktadır. Ancak daha önce otomatik veya yedeklenen veri varsa buna ulaşmak mümkündür. Verilerin nasıl korunduğunu ve WhatsApp’ta mesajların nasıl yedekliğine dair bilgiler öğrenmek başlarken işinize oldukça yarayacaktır. 


Her platformda olduğunu gibi Whatsapp’ta mesajların başkaları okumaması veya ulaşmaması adına gelişmiş güvenlik önlemleri kullanır. Böylelikle eski mesajlarınızı sadece siz ulaşabilirsiniz. Bu önlemler, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlar, dosyalar ve diğer verileriniz için kullanılır. 


Eski mesajlarınıza erişmek için yedeklerinize veya diğer üçüncü parti sağlayıcılar kullanarak verilere ulaşmak hedeflenir. Böylelikle eski mesajlarını uygulama silinse bile tekrar cihazınızda kullanılabilir durumda olur. Ancak verilerinizi Google Drive gibi servislerde saklamayı düşünüyorsa 5 ayda bir silineceğini unutmayın.


Whatsapp’ta silinen mesajları geri getirme için çeşitli yollar bulunmaktadır. Android, iPhone veya program aracılığıyla nasıl yapılacağını öğrenerek sorununuzu çözebilirsiniz. Peki bu yollar nelerdir ve nasıl yapılır, aşağıdaki detaylara göz atın!WhatsApp’ta Silinen Sohbeti Geri Getirme Yolları


WhatsApp silinen mesajları geri getirme için denenen pek çok yol bulunur. Öncelikle şifrelemenin ve mesajların geri yükleme politikalarını öğrenmek gerekir. Sohbetlerin nasıl çalıştığını öğrenerek mesajların geri getirme yollarındaki engelleri daha rahat aşmanız sağlanır.


WhatsApp silinen mesajları geri getirmek için önemli bazı kurallar aşağıdaki gibidir:


Her sohbet yalnızca siz ve konuştuğunun kişinin görebilmesi adına uçtan uça şifrelenir. Böylelikle platform dahil herhangi bir kimse okuyamaz.

Android kullanıcıları için yedekler dosya yöneticisinde veya Google Drive üzerine yedeklenir.

İPhone kullanıcıları ise yedekleri iCloud servisinde yedeklenir.

Yedeklerin her biri 64 haneli şifreleme ile korunduğundan dolayı daha önce kullandığınız parola ve anahtarınızla erişilebilir.

Yedeklemesini yapmadığınız sohbet veya mesajlarınız var ise geri yüklemek mümkün olmamaktadır.

İPhone kullanıcısı iseniz WhatsApp’ın yedekleri otomatik olarak iCloud’a saklanır. Ancak bu yedeklemeler uçtan uca şifrelenmez; uçtan uca şifrelemeyi açmak isterseniz, iCloud WhatsApp yedeklemelerini kapatın. 

Yukarıdaki bilgilere dayanarak eski mesajlarınıza nasıl erişilir veya WhatsApp’ta silinen mesajları geri getirme nasıl yapılır, adım adım öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak sohbetlerinizi geri getirmenin yollarını keşfedebilirsiniz.


WhatsApp’ta Silinen Mesajları Görme iPhone


Uygulamadaki eski verilerinize veya mesajlarınıza ulaşmak istiyorsanız, iPhone cihazlarda yedekleri kontrol etmeniz gerekir. Yedekler, daha önce kaydedilen sohbet geçmişidir. Böylelikle eski verilerinize erişebilir ve sildiğiniz bir mesajı görebilirsiniz.


WhatsApp’silinen mesajları geri getirme için iki yöntem bulunur; biri sohbeti dışa aktarmak diğer ise iCloud’da bulunan yedekleri geri yüklemektir.


Aşağıdaki adımları takip ederek iPhone için hem yedeklerin nasıl saklanacağını belirleyebilir hem de sohbet dışa aktarmanın yolunu keşfedebilirsiniz:


İPhone kullandığınızda WhatsApp yedekleri otomatik olarak iCloud üzerinde yedeklenir. Ancak bunu manuel olarak yedeklemenin yolunu kullanabilirsiniz.

Manuel eklemek için öncelikle iCloud hesabınıza Apple ID oturum açıldığını veya iCloud Drive hesabınızın aktif olduğuna emin olun.

Ardından App Store üzerinden yüklemiş olduğunuz WhatsApp uygulamasını açınız.

Uygulama sizi otomatik olarak Sohbetler ekranına yönlendirecektir.

Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktalı simgeye bir kez dokunun.

Çıkan menüde en aşağıda bulunan ‘Ayarlar’ seçeneğine dokunun.

Sayfanın hemen hemen en ortasında bulunan ‘Sohbetler’ kısmına dokunun.

Açılan sayfanın en altında bulunan ‘Sohbet Yedeği’ kısmı olacaktır, ona bir kez dokunun.

Sayfada iCloud hesabınızla ilişkili bölüm bulunur, bu alandaki ‘Şimdi Yedekle’ kısmına dokunun.

Böylelikle WhatsApp’ta silinen mesajları iPhone için kaydedebilirsiniz.

Eğer daha önce otomatik yedekleme yapıldıysa WhatsApp’ta silinen mesajları görmek için aşağıdakilerini yapın:


Apple ID ile oturum açtığınız iCloud hesabınızın olduğuna emin olun.

Telefon hafızasında yedeğin kaydedilmesi için boş alanın en az 2,05 kat olmasına özen gösterin.

Cihazınızın 0S 12 veya üstü olmasına ve iCloud Drive hesabınızın açık olduğuna, yedeklerin kaydedildiğine emin olun.

Tüm bu durumları yapıyorsanız, Apple Desteğin web adresi üzerinden WhatsApp’ta silinen mesajları kolaylıkla geri getirebilirsiniz.

WhatsApp’ın sunduğu Sohbeti Dışa Aktar özelliği ile eski mesajlarınızı görüntüleyebilir ve iCloud harici biçimde istediğiniz yerde verilerinizi saklayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek sohbet geçmişini dışa aktar özelliğini kullanabilirsiniz:App Store üzerinden yüklemiş olduğunuz WhatsApp uygulamasını açınız.

Uygulama, otomatik olarak sizleri Sohbetler kısmına yönlendireceğinden, bu alanda bulunan grup sohbetleri veya herhangi bir sohbetin üzerine dokunun.

‘Sohbeti Dışa Aktar’ alanı açıldığında üzerine bir kez dokunun.

Mesaj geçmişinizi dışarı aktarırken karşınıza pek çok özellik çıkabilir, e-posta veya diğer saklama araçlarını kullanarak dışarı aktarmanın yolunu bulabilirsiniz.

WhatsApp’ta Silinen Mesajları Geri Getirme Android

Android tabanlı telefonunuz var ise WhatsApp’ta silinen mesajları geri getirme için yapmanız gereken bazı adımları bulunacaktır. Uygulamada veriler iki şekilde saklanır; birincisi Google Drive, ikincisi ise yerel depolama hafızanızda saklanacaktır. Bu sebeple eski verileriniz saklandıysa onu bulabilir ve silinen mesajlarınızı görüntüleyebilirsiniz.


Sohbet yedeğinin nasıl saklandığını görmek için aşağıdaki adımları uygulayın:Öncelikle Google Play Store üzerinden yüklenen WhatsApp uygulamasını açınız.

Ardından otomatik olarak ana sayfa ekranına yönlendirileceksiniz. 

Ana sayfa ekranında olduğunuzda sağ ve en üst köşede üç noktalı simgeye bir kez dokunun.

Menü açıldığında ise en altta bulunan ‘Ayarlar’ seçeneğine dokunun.

Profil sayfasına benzer alan açıldığında ise ekranın ortasında bulunan ‘Sohbetler’ kısmına dokunun.

Sayfanın en aşağısında ‘Sohbet Yedeği’ olacaktır, üzerine bir kez dokunun.

Son yedekleme tarihine baktığınızda ‘Google Drive’ yazıyorsa ve uygulamayı uzun süre silmediyseniz muhtemelen Drive üzerinden kaydediliyor demektir. 

Google Drive’da bulunan yedeklerinizi kontrol etmek istiyorsanız, ‘Google Drive yedekle’ kısmına dokunarak günlük, haftalık, aylık veya manüel olarak ayarlayabilirsiniz.

Google Drive üzerinden WP silinen mesajları geri getirmek istiyorsanız, aşağıdaki yolları deneyin:


Unutmayın, her cihaz bir Google hesabına bağlıdır. Bu yüzden verileriniz genellikle Google Drive üzerinde kaydedilir. Eski sohbetlerinize veya mesajlarınıza ulaşmak için Drive kullanmak mantıklı seçenek olacaktır.

Öncelikle yedeklerinizi aldıktan sonra WhatsApp uygulamanızı silin. Google Play Store üzerinden WhatsApp uygulamasını tekrardan yükleyin ve açın.

Açtığınızda kayıt olma ekranı görünür olacaktır, bu alanda numaralarınızı doğruladıktan sonra ‘Sohbet ve medyalarınızı Google Drive geri yükle’ sorusu olduğunda ‘Geri Yükle’ butonuna dokunun.

Geri yükleme işlemi bittiğinde ‘İleri’ tuşuna basarak WhatsApp’ta silinen mesajları geri getirme yöntemini tamamlayabilirsiniz.

WhatsApp’ta silinen mesajları geri getirme Samsung veya Android cihazınız için yerel yedekleme yolunu aşağıdaki adımları takip ederek deneyebilirsiniz:Eğer daha eski verileriniz var ise en mantıklı yol cihazınızı kullandığınız kadar bilgilere ulaşmaktır. Çünkü Google Drive eski mesajlarınızı Nisan 2022’den beri 5 aya kadar saklayabilir. 

Öncelikle Android mobil cihazınızda bulunan ‘Dosya Yöneticisi’ kısmına ulaşın.

Dosya yöneticisini bulduğunuzda ‘Dahili Depolama’ bölümüme dokunun.

Sayfa açıldığında ‘WhatsApp’ klasörünü bulun ve üzerine bir kez dokunun.

Açılan sayfada ‘Databases’ diye kısım görünür olacaktır, bu yere dokununuz.

Silinen mesajı geri getirmek istediğiniz herhangi bir dosyayı kopyalayın.

WhatsApp’ı silip tekrar yüklediğinizde bu veriyi ‘Geri Yükle’ alanına ekleyebilirsiniz.

WhatsApp’ta Silinen Mesajları Geri Getirme Uygulaması


Bazı Android cihazlarında silinen mesajlarınızı görüntülemek için kullanılan Dosya Yöneticisi eksik olabilir. Bu yüzden herhangi bir güvendiğiniz ‘Dosya Yöneticisi’ uygulaması kullanarak kaydedilen verilerinizi kurtarabilir, eski mesajlarınızı görüntüleyebilirsiniz.


Dosya Yöneticisi uygulamasını cihazınızda yüklediğinizde aşağıdaki işlemleri yapınız:


Dahili depolama biriminden dosyalarınız içerisinde ‘WhatsApp’ klasörünü bulunuz.

Klasöre tıkladığınızda ‘Databases’ kısmına ulaşın.

‘msgstore.db.crypt14’ olan dosyanın ismini ‘msgstore_BACKUP.db.crypt14’ olacak biçimde değiştirin.

Eğer verilerinizin içerisinde ‘msgstore.2018-01-01.db.crypt14’ benzeri tarihli dosya ismi bulunuyorsa ismini ‘msgstore.db.crypt14’ olarak değiştirmeyi unutmayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra uygulamayı cihazınızdan silin ve tekrar indirin.

Yükleme veya kurulum sırasında ise WhatsApp’ta silinen mesajları kurtarma seçeneklerinden yararlanarak işlemlerinizi tamamlayın.

WhatsApp’ta Silinen Mesajları Geri Getirme Programı

Android veya iPhone kullanıcısı iseniz verileriniz WhatsApp’ta saklanırken bazı nedenlerden dolayı silinebilir. Geri kurtarma işlemleri de zor ve zahmetli olacağından dolayı program kullanmak mantıklı olabilir. Genellikle programlar, yedeklerinizi saklamak için PC veya çeşitli cihazlar kullanır.


Aşağıdaki programları WhatsApp silinen mesajları geri getirme için ücretli veya ücretsiz şekilde kullanabilirsiniz:


Jihosoft WhatsMate: Fabrika ayarlarını sıfırlama, yazılım çökmesi, yanlış silmeden kaynaklı eski mesajlar dahil verilerinizi geri getirir. Tek cihazda saklamak için $39.95 ve 5 cihaz için $69.95 ücret ödemeniz istenir.

MobileTrans: Eski mesajlarınız dahil verileriniz hem bireysel hesaplar hem de WhatsApp Business dahil saklamaya yarar. Ayrıca silinen mesajlarınızı PDF formatında indirebilir ve 18 türden veri saklanabilir. Fiyatlar tek cihaz için $29,99 başlayarak ekip sayısı, kullanılan cihaza göre yükselebilir.

Remo Recover for Android: Daha önceden kaydedilen mesajlarınızı bularak SD kart veya diğer depolama uygulamalarında saklandığında geri getirmeyi sağlar. Bunlar özellikle SD kartta saklanan WhatsApp verileri, virüs saldırıları veya sistemin çökmesi olabilir. Ancak bu programı kullanarak Android destekli cihazlarda geçerli WhatsApp silinen mesajllarınızı $29,97 ile kurtarabilirsiniz.

Ayrıca WhatsApp’ta silinen mesajlarınızı geri kurtarmak istiyorsanız, aşağıdaki programları da kullanabilirsiniz:


Jihosoft Android WhatsApp Recovery

MyJad Android Data Recovery

iSkysoft WhatsApp Data Recovery

iMobie Phone Rescue

Aiseesoft Fonelab for WhatsApp Recovery

Dr.Fone WhatsApp Recovery Tool