Youtube Reklam Engelleme

Youtube Reklam Engelleme

Youtube Reklamlarını Engelleme 

En sevdiğiniz müziği dinlerken, filmi izlerken youtube reklam engelleme oldukça işinize yarar. Kimi zaman aniden ve sık aralıklarla karşılaşılan reklamlar kullanıcıların rahatsız olmasına yol açar. Tablet, telefon ve bilgisayar üzerinden Youtube kullanmanız fark etmeksizin bazı yöntemlerle rahatsız edici reklamlardan kurtulmanız mümkündür. Reklam engelleme işlemi yapılmadığı takdirde kullanıcılar, uzun süren reklamları izlemek zorunda kalmaktadır. Bu anlamda hem can sıkıntısı hem de vakit kaybının yaşandığı söylenebilir. Video yükleme ve izleme platformları arasından önde gelen mecralardan olan Youtube, hemen hemen herkesin yolunun düştüğü platformlardan birisidir. 


Youtube Reklamları Nasıl Engellenir? 

Youtube’da reklamların engellenebilmesi için birtakım programlardan yararlanılır. Program kullanmak istemeyenler ise belirli ücretler karşılığında Youtube Premium üyeliğinden yararlanarak reklamsız video izlemenin keyfini çıkarabilir. Fakat reklamlardan kurtulmak için genel olarak maliyetsiz ve pratik yöntemler aranmaktadır. Youtube reklam engelleme indir seçenekleri sunan birtakım programlar sayesinde istenmeyen reklamları kapatmak mümkündür. Sıklıkla kullanılan Chrome üzerinden Youtube reklamlarını kaldırmak için takip edilecek adımlar şunlardır: 


“Menü” düğmesi tercih edildikten sonra “Diğer Araçlar ve Uzantılar” seçeneği tercih edilir. 

Açılacak ekranda uzantılarla ilgili bilgilerin bulunduğu bir sayfa yer alır. Bu aşamada “Daha Fazla Uzantı Edin” seçeneğinin kullanılması gerekir. 

Ad Block ve uzantısı seçildikten sonra Youtube reklamlarından kurtulabilirsiniz. 

Youtube reklam engelleme chrome yöntemi yapılan uzantı ayarlarıyla uzun süren reklamları izlemekten kaçınabilirsiniz. 

Bahsedilen yöntemde Ad Block programı sayesinde Youtube reklamlarını engellemek mümkündür. Bu yöntem sayesinde yalnızca Youtube değil tüm diğer reklamlar engellenmektedir. Youtube reklam engelleme adblock gibi çeşitli programları kullanarak pratik işlem adımlarıyla Youtube reklamları engelleyebilirsiniz. 


Youtube Reklam Engelleme Programları 

Youtube’daki reklamlardan korunmak adına tasarlanmış birtakım yazılımlar bulunur. Reklamlardan uzaklaşmak ve sürekli karşılaşmak istemeyen kullanıcıların tercihleri genellikle bu tip programlardan yana olmaktadır. Youtube reklam engelleme pc uygulamaları, kesin ve pratik çözümler arasında görülmektedir. Reklam engelleyici olarak nitelendirilen uygulamalar şu şekildedir: 


AdBlock 

uBlock 

Opera

Firefox

Chrome

AdFrender

Microsoft Edge

Yukarıda adı geçen ve reklam engelleyen uygulamalar arasında ücretli olan AdFrender’dır. Diğer uygulamaların kurulumu için herhangi bir ücret talep edilmez. En çok tercih edilenler arasında adı geçen ve kullanıcılar tarafından deneyimlenen youtube reklam engelleme programı alternatifleriyle kısa sürede reklamların engellenmesi mümkündür. Youtube, gerek müzik dinlemek gerekse sayısız konuda bilgi sahibi olmak adına sürekli uğranan sosyal medya uygulamalarındandır. 


Hobi olarak kullanımının yanında gelir elde amacıyla kullanan pek çok kesimin yolu Youtube’dan geçmektedir. Açılan ve aktif olarak kullanılan Youtube kanalları sayesinde oldukça geniş kitlelere erişim fırsatı doğmaktadır. Günümüzde hemen hemen her yaştan insan Youtube’a uğrayarak pek çok durumla alakalı ihtiyacı olan veriye erişim sağlayabilmektedir. 


Youtube Reklamlarını Engelleme Mobil 

Bilgisayarlarda olduğu gibi Android ve iOS mobil cihazlar üzerinden reklam engelleme işlemi gerçekleştirilebilir. Android cihazlar üzerinden Youtube reklamı engellemek için takip edilecek adımlar şu şekildedir: 


Reklam engelleyicinin aktif hale gelebilmesi için ilk etapta uygulama verilerinin temizlenmesi gerekir. 

Bunun için “Ayarlar” bölümüne gidilerek “Uygulamalar” kısmına girilir. 

Listelenen uygulamalar içerisinden Youtube seçilir ve “Verileri Temizle” seçeneğiyle işlem tamamlanır. 

Veri temizlemeden sonra “AdBlock Browser” uygulamasının indirilmesi gerekir. Uygulamanın indirilebilmesi için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur. Ücretsiz mobil tarayıcı niteliğinde olan AdBlock Browser, Google Play Store ve App Store’dan indirilebilir. 

İndirme işleminden sonra AdBlock Browser üzerinden Youtube platformuna gidilir ve herhangi bir video izlenir. 

Tarayıcının sorunsuz olarak çalışmasının işareti hiçbir reklamın çıkmıyor oluşudur. Bu yöntem kullanıldığında Youtube mobil uygulama üzerinden değil web tarayıcısı üzerinden izleme deneyimi yaşanmaktadır. Sonuç olarak youtube reklam engelleme yöntemiyle mobil cihazlarda izlenen içeriklerden daha fazla verim alınabilmektedir. 

Youtube’da Neden Reklam Çıkar? 

Youtube platformunda yoğun şekilde reklamların çıkmasının sebebi belirli kesimlerin bundan kazanç elde ediyor olmasıdır. Youtube’a reklam veren diğer kullanıcılar bu durumdan maddi anlamda getiri sağlamaktadır. Günümüzde Youtube, geniş kitleler tarafından kullanılmakta ve her geçen gün ilgi kazanmaya devam etmektedir. Bu nedenle potansiyel olarak dijital anlamda gelir elde edilebilecek bir mecraya dönüşmüştür. Son günlerde pek çok insan dijital içerikler üretip Youtube’da yayınlayarak ciddi kazanç kapıları açmaktadır. 


Youtube’da içerik üretenlerin sayısındaki yoğun artış neticesinde reklamların sayısında da doğru orantılı olarak artış gerçekleşmektedir. Fakat bu durum genel kullanıcı kitlesini rahatsız eden durumlar arasındadır. 5-6 dakikalık kısa video olarak nitelendirilen içeriklerde bile uzun süren çoklu reklamların yer alması kullanıcıları reklam engelleyici arayışına yönlendirmektedir. Genel anlamda değerlendirildiğinde sürekli çıkan reklamların ziyaretçilerin keyif alma düzeyleriyle ters orantılı olduğu görülmektedir. 


Youtube Reklamları Programsız Engellenir Mi? 

Youtube reklam engelleme programsız alternatiflerinden yararlanmak isteyen ziyaretçiler için tek yöntem Youtube Premium üyeliği almaktır. Reklamsız ve kaliteli içeriklerden yararlanmak isteyenlerin tercihi üyelik alma yönündedir. Fakat bunun için belirli ücretlerin ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Youtube Premium üyeliği alındığında herhangi bir reklama denk gelmeden daha kaliteli izleme deneyimi yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra Premium üyelik alındığı takdirde Youtube Music gibi çeşitli ayrıcalıklardan yararlanma fırsatı oluşmaktadır. Ücret ödemek istemeyenler için ise APK ve çeşitli eklentiler devreye girmektedir. Her iki yöntemde de Youtube reklamlarıyla karşılaşmamak mümkün hale gelir. 


Youtube Reklamları Ücretsiz Engellenir Mi? 

Youtube reklamlarını ücretsiz olarak engellemek çeşitli program ve eklentiler kullanmakla mümkündür. Youtube Premium üyeliği edinmeden reklamlardan kurtulmak için başka bir yöntem bulunmamaktadır. İlgili programlar indirilerek ve Youtube reklam engelleme ayarları yapılarak sürekli çıkan reklamlardan uzaklaşabilirsiniz. 


Youtube Reklam Engelleme Güvenilir Mi? 

Youtube reklam engelleme işlemlerinin güvenilirliği konusunda %100 güvenilirlikten söz etmek mümkün değildir. Bunun sebebi reklam engellemek için kullanılan çoğu programın açık kaynak kodlu olarak geçmesidir. Programların indirildiği sistemlerle alakalı güvenlik zafiyetleriyle karşılaşma riski tamamen yok değildir. Genel istatistiklere göre milyonlarca kullanıcının Youtube reklamlarını engellemek için çeşitli yollara başvurduğu ortaya çıkmaktadır. Dünya ve Türkiye genelinde olmak üzere pek çok kullanıcı Youtube reklamlarından duydukları rahatsızlıkları dile getirmektedir. 


Youtube reklamlarını engellemek için uzantılar yüklendikten sonra herhangi bir videoda deneme yapılması önerilir. Youtube sitesini ziyaret ederek videolar üzerinde reklam kapatmanın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Normal şartlarda uzantılar aktif hale getirildiğinde reklamlar anında engellenmektedir. Fakat bazı durumlarda uzantının çalışabilmesi adına Chrome’un yeniden başlatılması gerekebilir. Uzantı yüklenmesine rağmen reklamlar hala devam ediyorsa uzantı ayarlarının kontrol edilmesi önerilir. 


Youtube Nedir?

Youtube, kişiler arası etkileşim konusunda avantaj sağlayan popüler platformlardandır.  Youtube hakkındaki temel bilgileri şu şekilde sıralamak mümkündür: 


2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan sosyal ağ olarak nitelendirilir. 


Kurulduğu zamandan bu yana yıllar içerisinde milyonlarca kullanıcıya erişmiştir. 

2009 yılında sponsorlu video özelliğinin kullanıma sunulmasıyla beraber yükselişine devam etmiştir. 

2012 yılında işletmelere verilen ücretsiz reklam destekleriyle ticari olarak büyümesini sürdürmüştür. 

Reklam destekleri sayesinde pek çok farklı işletmenin potansiyel müşterilerle buluşabileceği dijital pazarlama alanına doğru evrilmiştir. 

2013 yılında aktif olarak kullanılması sonucu Türkiye’deki sosyal ağlar içerisinde ilk 5 arasına adını yazdırmıştır. 

Yetişkin, çocuk veya işletmeler gibi her kesimden insana hitap edebilecek içerikleri sunmaktadır. 

Video odaklı olarak ilerleyen sosyal ağ olan Youtube’da yer alan içerikler şu şekilde gruplanır: 


Kişisel olarak yayınlanan amatör klipler, 

Video klipler, 

Film, 

Müzik videoları, 

TV programları,

Kullanıcı içerikleri.

Youtube’a üye olan kullanıcılar, izledikleri içeriklerle alakalı beğeni ve yorum yapma fırsatına sahip olmaktadır. Youtube, pazarlama açısından olduğu kadar bilgi ve iletişim kurma yönünden de öneme sahip olmaya devam etmektedir. Platformu diğer sosyal medya uygulamalarından ayrıcalıklı kılan özellik ise içerik üreten kişilerin etkileşimlerle doğru orantılı olarak kazanç elde etmesidir. Bu nedenle hem işletmeler hem de ziyaretçiler sayesinde popülaritesini koruyan önemli sosyal ağlardandır.