Öne çıkan hikaye nasıl yapılır?

Bu konuda siz değerli okurlarımız için öne çıkan hikaye kullanmaktan bahsediyor olacağız.

Instagram hikaye sistemi, Snapchat uygulamasından alınan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar bu özelliği o kadar çok beğendi ki en çok kullanılan özelliklerden birisi hikaye sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Hikaye sisteminin yanı sıra hikaye arşivi ve öne çıkan hikaye gibi özellikler de bulunmakta. Kullanıcılar hikaye sistemini kullanarak daha fazla hikaye eklerken bu hikayelerden bazılarını ön plana çıkarabiliyor.

Öne çıkan hikaye oluşturmak için yapılması gereken adımlar

Öne çıkan hikaye, bir hikayenin 24 saatin yanı sıra her zaman profilde görünmesini sağlamak için kullanılıyor. Özellikle bilgi amaçlı hikayelerin ön plana çıkarılıyor olması bu özelliğin ne kadar güzel olduğunu gösteriyor. Öne çıkan hikaye sisteminde yer alan özelliklerden birisi profilde görünüyor olması. Kullanıcı profilde öne çıkan hikayeye ulaşıp o hikayeyi inceleyebiliyor. Bir diğer özelliği ise birden fazla öne çıkan hikaye grubunun oluşturulabiliyor olması. Şöyle bir örnek verelim. Örneğin kullanıcı kendi profilinde oyun ve sinema ile ilgili içerikleri ayrı olarak kayıt edebiliyor. Bu da düzenli bir öne çıkan hikaye sistemi anlamına geliyor.

Instagram öne çıkan hikaye sisteminden yararlanmak için öncelikli olarak birkaç hikaye paylaşmak gerekiyor. Bu sayede öne çıkan hikaye grubuna birden fazla hikaye eklemek veya daha fazla grup oluşturarak profili daha güzel göstermek mümkün hale geliyor olacak. Birkaç hikaye paylaştıktan sonra profile girmek gerekir.Instagram Hesabını Önerilerden Kaldırma

Instagram hesabını önerilenlerden kaldırma yolunu merak eden pek çok kullanıcı bulunuyor. Bu konuda önerilenlere çıkmamayı anlatacağız.nstagram’da hesabını önerilenlerden kaldırmak isteyen bir kişinin bu şekilde bir davranış sergilemesinin birçok sebebi bulunmakta. Bu sebeplerden birisi Instagram hesabının henüz hazır olmaması. Bazı kullanıcılar Instagram hesabını hazırlamak ve daha büyük kitleye ulaşmak için öncelikle hesabı düzenlemek ister ve bazı deneyler yapar. Bu deneyler sonucunda birkaç paylaşım yapan kullanıcı hesabın kaliteli bir şekilde büyümesi adına Instagram hesabını önerilenlere almayı hedefleyebilir.


Instagram hesabını gizlemek isteyen bir kişinin bunu yapmasının bir diğer nedeni hesabının özel olması. Bu da kullanıcının farklı kullanıcılar tarafından takip edilmemesini sağlayan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra bazı büyük sayfalar elit kullanıcılara hitap etmek için yalnızca davetiye yoluyla çalışabilir veya o sayfanın daha gizemli gözükmesi için böyle bir yola başvurmuş olabilir. Bu da bazı büyük sayfaların tercih ettiği yollar arasında yer almakta.Instagram hesabını önerilenlerden kaldırma yoluInstagram hesabını gizlemek isteyen bir kişinin yapması gereken ilk şey Instagram uygulamasına girmek ve sonrasında Instagram hesabına giriş yapmak. Hesaba giriş yapan bir kullanıcı hemen profiline girmeli. Profiline girdikten sonra ayarlara geçiş yapmalı. Ayarlara giren kullanıcı burada birçok menü ile karşılaşıyor olmakta. Kullanıcının kullanmak istediği seçenek “Profili Düzenle” menüsü üzerinde yer alıyor. Bu menü üzerinde alt kısımda “Benzer Hesap Önerileri” seçeneği bulunmakta. Bu seçeneğin tikini kaldıran kullanıcı artık önerilen hesaplar arasında görünmüyor.Instagram hesabını önerilenlerden kaldırma o hesabın artık başka kullanıcılar tarafından kolaylıkla bulunanamasını, yani o hesabın keşfedilememesini sağlayacak. Bu da hesabın etkileşiminde önemli bir düşüş meydana getirebilir. Instagram hesabının büyümesinde önemli bir rol oynayan hesap önerisi sistemi, büyük sayfaların ve etkileşimi yüksek olan sayfaların daha çok ön planda görünmesinde etkili oluyor. Bundan dolayı kullanıcıların bu sistemden en iyi şekilde yararlanması en doğru karar olacaktır. Yine de sosyal ağ üyesi kendi kararına göre istediği seçimi yapabilir.
Instagram Hesabına Girenleri Tespit Etmek

Instagram hesabına girenleri tespit etmek için yapılması gereken bazı şeyler bulunuyor. Bu sayede hesabın güvenliğini daha iyi sağlamak mümkün oluyor.


Instagram, günümüzün en çok kullanılan sosyal ağlarından birisi olsa da bu ağı kullanırken güvenliğe de önem göstermek gerekiyor. Kişi kendi mağazasının kapısını nasıl kapatıyorsa, nasıl kilit kullanıyorsa veya evinin kapı ve pencerelerini nasıl koruyor ise hesabını da bu şekilde korumalı. Şifre, adeta bir anahtar gibi.

Yalnızca şifre ile koruma yetmiyor, aynı zamanda çift aşamalı doğrulama da kullanmak gerekiyor. Bu da hesabın güvenliğinin çift katmanlı olmasını sağlıyor. Bunu şu şekilde açıklayalım. Bir kişi duvarı atladığında ikinci bir duvar ile karşılaşıyor ama bu duvarları şifreli olarak düşünün. Kullanıcı şifreyi çözse de çift katmanlı doğrulama sayesinde hesaba erişim sağlayamıyor ve hesap daha güvenli hale geliyor.Instagram hesabına girenleri tespit etmek

Instagram hesabını en iyi şekilde korumak için girişleri kontrol etmek gerekiyor. Instagram, bilinmeyen bir cihazdan giriş yapıldığında uyarsa da yine de zaman zaman hesap kontrolü yapmak gerekiyor. Instagram hesabına güvenlik kontrolü yapmak için hemen Instagram’a girmek ve sonrasında profile geçiş yapmak gerekiyor. Profil üzerinden ayarlara giren bir kullanıcı buradan “Giriş Hareketleri” kısmına geçiş yapmalı. Bu kısımda hesaba giriş yapan son kullanıcılar görülüyor. Eğer şüpheli bir etkinlik bulunuyor ise şifreyi değiştirmekte fayda var. Hemen şüpheli bulunan cihazdan çıkış yapmak gerekiyor. Bunun için şüpheli cihazın üzerine gelip çıkış yapmak mümkün oluyor. Bu işlemi garanti altına almak için şifreyi değiştirdikten sonra da tüm hesaplardan çıkış yapma butonuna basılabilir.

Instagram hesabına girenleri tespit etmek konusunun yanı sıra kullanıcıların merak ettiği konulardan birisi de hesaba giren bir kullanıcının ne yapacağı olmakta. Bunu şu şekilde açıklayalım. Bazı kullanıcılar hesabı zombi hesaba dönüştürebiliyor. Bu durum hesabın gizli gizli yönetilmesi anlamına geliyor. Örneğin zombi hesap sistemi ile birlikte hesapta gizli takipler yapılabiliyor. Kullanıcılar bundan dolayı hesabını zaman zaman inceleme altına almalı.Instagram Bildirimleri Almak

Sosyal ağ kullanıcıları Instagram bildirimleri almak için neler yapılması gerektiğini merak ediyor olabilir. Bu konuda detaylı bir şekilde açıklayacağız.


Bildirimler, internetin en önemli araçlarından birisi haline gelmiş durumda. İnsanlar bir web sitesindeki hesabı için bildirim almak istediğinde o bildirime yalnızca sayfaya girerek ulaşmak değil farklı yollardan da ulaşmak istiyor olabilir. Bunun için yapılması gereken pek çok yöntem bulunuyor. Instagram bildirimleri almanın yollarından kısaca bahsetmek gerekirse mobil üzerinden bildirim almak, web sayfası üzerinden bildirim almak, e-posta ve SMS bildirimleri almak ve masaüstü bildirimleri almak denilebilir. Kısacası 4 farklı bildirim yöntemi yer alıyor.


Instagram bildirimleri almak için yapılması gerekenler

Instagram, kendini geliştirerek bildirimleri almanın daha iyi yolunu kullanıcılara sunmayı hedefliyor. Bir kullanıcı Instagram için bildirimleri kullanmak istediğinde bunun pek çok yöntemi ile karşılaşıyor. Bunlardan birisi olarak web sayfası bildirimleri yer almakta. Web sayfası bildirimleri Instagram bildirimlerine ulaşmanın en geleneksel yolları arasında. Çünkü Instagram’a girerek sayfa üzerinden bildirim simgesine bastıktan sonra bildirimlere ulaşmak kullanıcılar için uğraştırıcı gelebilir. Bazı kullanıcılar Instagram uygulamasına girmeden bildirimlere ulaşmak isteyebiliyor.


Bunun için yapılabilecek şeylerden birisi Instagram’ı mobil uygulama olarak kurmak. Instagram, telefon üzerinde bir bildirim geldiğinde bildirim gönderiyor. Bu da kullanıcının mobil bildirim almasını sağlayan bir durum olmakta. Bir kullanıcı eğer uygulama üzerinden mobil bildirim alıyor ise ayarlar yapılmış demek. Eğer ki mobilden bildirim gelmiyor ise Instagram uygulama ayarlarına girerek bildirimleri aktif etmek gerekiyor. Kullanıcı isteğe bağlı olarak istediği türde bildirimleri aktif edebiliyor.


Instagram mobil bildirimlerin yanı sıra bir de masaüstü bildirim sistemi bulunuyor. Masaüstü bildirimlere örnek olarak Google Chrome gösterilebilir. Google Chrome, masaüstü bildirim göndererek kullanıcının bildirim almasını sağlıyor. Yakın zamanda ortaya çıkan bu sistem ile birlikte mobil kullanıcıların yanı sıra masaüstü kullanıcılar da bilgisayarı kullanırken Instagram üzerinden bildirime kavuşabiliyor.

Instagram bildirimleri almak için bir diğer yol e-posta üzerinden bildirim almak. Bunun için ayarlara girip e-posta üzerinden bildirim almayı aktif etmek gerekiyor.
Reels Nasıl Kullanılır ?

Instagram için geliştirilen Reels özelliği nasıl kullanılır? Bu konuda bu sistemden detaylı bir şekilde bahsedip nasıl kullanıldığını açıklayacağız.

Instagram için geliştirilen pek çok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalardan birisi Reels olarak karşımıza çıkıyor. Reels, TikTok’a rakip olmasıyla ortaya çıkan bir uygulama. Instagram’ın içerisinde bulunan bu sistem ile birlikte kullanıcılar kısa video paylaşabiliyor ve diğer Reels videolarını izleyebiliyor.

Instagram için geliştirilen Reels uygulaması, önceleri 15 saniyeye kadar video paylaşımını destekliyordu fakat günümüzde 30 saniyeye kadar Reels videosu çekmek mümkün. Bunun yanı sıra dışarıdan video ekleyip bu videoyu düzenleme özelliği de yer alıyor. Kullanıcılar bu özellik ile birlikte istediği videoları düzenleyip paylaşabiliyor, diğer kullanıcılara gösterebiliyor.


Reels özelliği nasıl kullanılır?


Reels özelliğini kullanan pek çok kişi genellikle kendi TikTok videosunu buraya ekleyip Instagram’ı bu şekilde kullanmayı tercih ediyor. Instagram Reels özelliğini kullanmak için bilinmesi gereken bazı şeyler var. Öncelikli olarak Instagram politikalarına uymak gerekiyor. Paylaşılan video Instagram politikalarına uygun bir şekilde yer alıyor ise Instagram Reels videosu rahatlıkla paylaşılabilir. Bir diğer şey popüler olmak isteniyor ise bu konuda yapılması gereken etiket kullanmak ve videoyu en iyi şekilde hazırlamak. Bunun yanı sıra sosyal ağ kullanıcısının bu konuda yapabileceği etkili çalışmalardan birisi de Instagram Reels izlenme satın al veya Instagram takipçi satın al gibi hizmetleri kullanıyor olması. Bu hizmetler bir kullanıcının sayfasının daha çok büyümesine olanak tanır.


Artık “Reels nasıl kullanılır?” sorusunun cevabına geçebiliriz. Instagram Reels özelliğini kullanmak için Instagram’a girip Instagram kamerasını açmak gerekiyor. Reels kısmına geçiş yaptıktan sonra burada bazı araçlar bizleri karşılıyor olacak. Sol kısımda yer alan araçlardan birisi olan müzik işareti müzik eklemeyi sağlıyor, hızlandırma işareti video hızını düzenliyor, efekt işareti efekt eklemeyi sağlıyor ve zamanlayıcı simgesi zamanlama yapmaya yarıyor. TikTok kullananlar bu özelliklere aşina olmalıdır.

Bundan sonraki süreçte özellikleri keşfedip kullanmak size kalmış durumda. Bir örnek vermek 
İnstagram Gizlilik ve Güvenlik Özellikleri

İnstagram gizlilik ve güvenlik özellikleri hakkında bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu konuda gizlilikten detaylı bir şekilde bahsetmek istiyoruz.

Sosyal ağlardan birisi olan ve Facebook’a ait olan Instagram, her geçen gün büyümesine büyüme katıyor. Büyüyen bir sosyal ağ olan Instagram, yenilikler ile birlikte kendini daha da geliştirmiş durumda. Instagram geliştikçe kullanıcıların da güvenlik ihtiyaçları artıyor. Güvenlik ile ilgili ihtiyaçlar arasında gizliliğin artması olmakta. Instagram güvenlik ve gizlilik ile ilgili bilinmesi gereken birçok şey var.

Instagram gizlilik ve güvenlik özellikleri

Kullanıcıların Instagram gizliliği ve güvenliği ile ilgili ayarlara ulaşması için profilden ayarlara ulaşıp “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneklerine giriş yapması gerekiyor. Burada gizlilik ve güvenlik ile ilgili pek çok seçenek bulunuyor. Öncelikli olarak kullanıcının daha güvenli olması için hesabının şifresini güçlü tutması gerekir. Bir hesabın şifresi ne kadar güçlü olursa o kadar korumalı olur. Bir şifrede özel karakter, sayı ve harflerin bulunması gerekir. Şöyle bir bilgi de belirtelim. Şifrenin karmaşık olması ve uzun olması önerilir.

Instagram gizlilik ve güvenlik özellikleri ile ilgili bilinmesi gereken şeylerden birisi iki aşamalı doğrulama olmakta. Bu menü üzerinde yer alan çift katmanlı doğrulama sayesinde insanlar kendi hesaplarını daha güvenli hale getirebiliyor. Çift katmanlı doğrulama, bir hesaba şifre ile giriş yaptıktan sonra o hesabın bir de cihaz üzerinden doğrulanması anlamına geliyor. Kullanıcı ister hesaptan ister SMS üzerinden gelen kod ile birlikte hesabı doğrulayabiliyor. Bu özellikten yararlanmak için yapılması gereken şey iki faktörlü kimlik doğrulamasının bulunduğu yerin üzerine gelmek ve gerekli işlemi uygulamak.

Instagram için kullanılabilecek bir diğer gizlilik seçeneği özel hesap olmakta. Kullanıcılar isteğe bağlı olarak hesabı özel yapabiliyor, takip etmeyenlerin hesaba erişmemesini sağlayabiliyor. Bunun dışında bilinmesi gereken bir diğer özellik Instagram hikaye paylaşımlarının herkes tarafından yapılabilmesi. Eğer kullanıcılar hikaye paylaşımına izin verirse başka kullanıcı paylaşılan hikayeyi paylaşabiliyor. İsteğe bağlı olarak bu özellik kapatılabiliyor.İnstagram Bildirimlerini Kapatma

Sosyal ağ kullanıcıları Instagram bildirimleri almak için neler yapılması gerektiğini merak ediyor olabilir. Bu konuda detaylı bir şekilde açıklayacağız.


Bildirimler, internetin en önemli araçlarından birisi haline gelmiş durumda. İnsanlar bir web sitesindeki hesabı için bildirim almak istediğinde o bildirime yalnızca sayfaya girerek ulaşmak değil farklı yollardan da ulaşmak istiyor olabilir. Bunun için yapılması gereken pek çok yöntem bulunuyor. Instagram bildirimleri almanın yollarından kısaca bahsetmek gerekirse mobil üzerinden bildirim almak, web sayfası üzerinden bildirim almak, e-posta ve SMS bildirimleri almak ve masaüstü bildirimleri almak denilebilir. Kısacası 4 farklı bildirim yöntemi yer alıyor.


Instagram bildirimleri almak için yapılması gerekenler

Instagram, kendini geliştirerek bildirimleri almanın daha iyi yolunu kullanıcılara sunmayı hedefliyor. Bir kullanıcı Instagram için bildirimleri kullanmak istediğinde bunun pek çok yöntemi ile karşılaşıyor. Bunlardan birisi olarak web sayfası bildirimleri yer almakta. Web sayfası bildirimleri Instagram bildirimlerine ulaşmanın en geleneksel yolları arasında. Çünkü Instagram’a girerek sayfa üzerinden bildirim simgesine bastıktan sonra bildirimlere ulaşmak kullanıcılar için uğraştırıcı gelebilir. Bazı kullanıcılar Instagram uygulamasına girmeden bildirimlere ulaşmak isteyebiliyor.


Bunun için yapılabilecek şeylerden birisi Instagram’ı mobil uygulama olarak kurmak. Instagram, telefon üzerinde bir bildirim geldiğinde bildirim gönderiyor. Bu da kullanıcının mobil bildirim almasını sağlayan bir durum olmakta. Bir kullanıcı eğer uygulama üzerinden mobil bildirim alıyor ise ayarlar yapılmış demek. Eğer ki mobilden bildirim gelmiyor ise Instagram uygulama ayarlarına girerek bildirimleri aktif etmek gerekiyor. Kullanıcı isteğe bağlı olarak istediği türde bildirimleri aktif edebiliyor.


Instagram mobil bildirimlerin yanı sıra bir de masaüstü bildirim sistemi bulunuyor. Masaüstü bildirimlere örnek olarak Google Chrome gösterilebilir. Google Chrome, masaüstü bildirim göndererek kullanıcının bildirim almasını sağlıyor. Yakın zamanda ortaya çıkan bu sistem ile birlikte mobil kullanıcıların yanı sıra masaüstü kullanıcılar da bilgisayarı kullanırken Instagram üzerinden bildirime kavuşabiliyor.

Instagram bildirimleri almak için bir diğer yol e-posta üzerinden bildirim almak. Bunun için ayarlara girip e-posta üzerinden bildirim almayı aktif etmek gerekiyor.
Reels Nasıl Kullanılır ?

Instagram için geliştirilen Reels özelliği nasıl kullanılır? Bu konuda bu sistemden detaylı bir şekilde bahsedip nasıl kullanıldığını açıklayacağız.

Instagram için geliştirilen pek çok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalardan birisi Reels olarak karşımıza çıkıyor. Reels, TikTok’a rakip olmasıyla ortaya çıkan bir uygulama. Instagram’ın içerisinde bulunan bu sistem ile birlikte kullanıcılar kısa video paylaşabiliyor ve diğer Reels videolarını izleyebiliyor.

Instagram için geliştirilen Reels uygulaması, önceleri 15 saniyeye kadar video paylaşımını destekliyordu fakat günümüzde 30 saniyeye kadar Reels videosu çekmek mümkün. Bunun yanı sıra dışarıdan video ekleyip bu videoyu düzenleme özelliği de yer alıyor. Kullanıcılar bu özellik ile birlikte istediği videoları düzenleyip paylaşabiliyor, diğer kullanıcılara gösterebiliyor.