Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır ?

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır ?

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Onaylatılır?

Instagram alışveriş özelliği Türkiye’de aktif hale geldi. Kısa sürede bu özellik büyük ilgi gördü. Instagram üzerinden alışveriş yapılabilmesi için öncelikle işletmenizin belirli ülkelerde aktif olması gerekir. 


Instagram alışveriş yap butonunu aktif hale getirmek için; Hesabınız ticaret ilkelerine uyan bir işletme profiline sahip olmalıdır. Hesabınızı önce işletme profiline geçirin. Hesabınızın aynı zamanda bir Facebook işletme sayfasının bulunması gerekir. Eğer bu şekilde bir sayfanız yoksa Instagram hesabınız ile bağlantılı olarak bu sayfayı açabilirsiniz. 


Instagram işletme profilinizi bir Facebook ürün kataloğuna bağlamalısınız. Facebook kataloğu oluşturmak için iki yöntem kullanılır. Birincisi Facebook sayfanıza bağlı bir mağaza oluşturmak, İkinci yöntem ise Business Manager’i kullanarak bir katalog oluşturmak. Hesabınız kontrol edilip uygun bulunması halinde onaylanır. Yeni bir katalog oluşturduysanız kataloğunuz kontrol edilir. Kataloğunuz onaylandıktan sonra hesabınız da onaylanır. Instagram Shopping hesabı onaylaması kısa bir süre de gerçekleşir. 


Instagram Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

Ürünleri etiketlemeye başlamadan önce Instagram uygulamasının son sürümünü yükleyin. Bu süreçte cihazınız da güncel olmalıdır. Instagram işletme hesabınıza giriş yapıp profilinizdeki üç nokta işaretine dokunun. İşletme ayarları içerisinde alışveriş kısmına tıklayın. Sonrasında devam sekmesine basın. Shopping on Instagram özelliği dâhilinde kullanmak istediğiniz kataloğu belirleyin. Bu aşamadan önce kataloğunuzu oluşturun. Katalog seçiminden sonra bitti işaretine tıklayın. Bu noktadan sonra ürünleri etiketleyebileceksiniz.


Instagram Ürünleri Görmek İçin Dokun Nasıl Yapılır?

Instagram hikâye gönderisi oluşturun. Paylaş ekranına geldiğinizde ürünleri etiketle seçeneğine tıklayın. Ürün etiketi seçin. Hikâyelerde ürün öne çıkarmak için çıkartma simgesine dokunun. Ürün çıkartması seçeneğine dokunun.


Kataloğunuzdan etiketlemek istediğiniz ürünü seçin. Etiketinizi istediğiniz ürünün yanına sürükleyin. Oluşturduğunuz hikâyeyi paylaşın. Hikâyeleri yayınladıktan sonra üzerinde herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Düzenleme yapmak isterseniz hikâyeleri silip yeniden yüklemeniz gerekir. Hikâyeleri oluştururken çıkartma metnini, rengini ve ürün adını iyi belirleyin. Tek bir Instagram postunda 5 ürüne etiket ekleyebilirsiniz. Çoklu görsel postlarında ise 20 ürünü etiketleyebilirsiniz. 


Kataloglarınız güncellendikçe yeni ürünlerinizi direk Instagram alışveriş hesabınızda etiketleyebilirsiniz. Kullanıcılar çanta işaretine dokunduğu zaman sizin belirlediğiniz ürün ismi, fiyatı ve bilgisini görürler. Bir gönderi postu üzerinden direk ürün detaylarına ulaşabilirler. Buradan detaylı bilgileri görebilirler. 


Instagram Alışveriş Gönderiminde Etiketlemek İstediğiniz Ürün Neden Görünmez?

Instagram alışveriş gönderilerinde ürün etiketleyebilmek için ürünün katalogda olması gerekir. Ürün katalogda bulunmasına rağmen etiketlerde çıkmıyorsa bu durumda ürününüz onaylanmamış demektir. Ürünün ilkeleri ihlal ettiği ya da tekrarladığı anlamına gelir. 


Shopping on Instagram’ı Nasıl Kullanmak Gerekir?

Hitap ettiğiniz ülke veya hedef kitlesine göre ayarlama yapmanız gerekir. Global bir markaysanız dilinizi ona göre seçmelisiniz. İşletme profili istatistiklerinden hangi kitleye hitap ettiğinizi görebilirsiniz. Bu bölümden para birimi seçimi ile dil seçiminizi yapmalısınız.