İnstagram'da Kişileri Yoruma Etiketlemek

İnstagram'da Kişileri Yoruma Etiketlemek

Instagram Yoruma Kişi Nasıl Etiketlenir?

Instagram etiketleme özelliği Instagram’ın yaygın kullanımı ile bilinmeye ve yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Instagram kullanıcıları Instagram’ın bu özelliğini neredeyse her gün kullanırlar. Kullanıcılar Instagram’da gördükleri çekiliş paylaşımları ve arkadaşlarının görmelerini istedikleri diğer paylaşımların altına etiketleme yaparlar. İnstagramda etiket yapma özelliği en yaygın Instagram’daki polüler hesapların yaptığı çekiliş paylaşımlarının altındaki yorumlarda yapılır.


Kullanıcılar hem kendi hesapları altında hem arkadaşlarının hesaplarında paylaştıkları içeriklerin altında hem de takip ettikleri popüler hesapların paylaşımlarının altında her gün etiketleme yapıyor. Instagram’ın yaygın kullanımı ile en yaygın kullanılan Instagram özelliği etiketleme yapmak olmuştur. Bu işlem büyük bir sosyal ağ oluşturur. Instagram’da oluşturulan sosyal ağ karşılıklı etkilemişin bir sonucudur. Oluşturulan bu ağ üst düzeyde bir etkileşim ağıdır. 


Bu etkileşimin içinde olan tüm kullanıcılar Instagram hesaplarında çeşitli sayfalarda etiketleme yaparlar. Etiketleme yapmak çok basit bir Instagram özelliği olmasına rağmen çok etkili bir özelliktir. Kullanıcıların takipçi sayılarının artmasına, kendilerinin etiketlenmesi ile büyük bir sosyal ağın içinde yer almalarına, günlük hayatlarının Instagram ile çok daha renkli devam etmesine olanak sağlar.


Instagram etiketleme nedir diye açıklamak gerekirse kullanıcıların diledikleri hesapları diledikleri paylaşımın yorumlarına ekleyerek o hesaptan bahsetmiş olmalarıdır. Bunu yapmanın temelinde diğer sosyal medya mecralarından aşina olunan mention özelliği vardır. Sosyal medyada mention atmak diye bilinen bu etkileşim bir kişiden bahsetmek metion atılan kişiyi anmak anlamında kullanılır.  Bunun yapabilmek için de sadece ‘@’ işaretini kullanmak yeterli. Instagram etiketleme nasıl yapılır sorusunun cevabı bu işarettedir. 


Etiketleme yapmak isteyen İnstagram kullanıcıları şu basamakları sırasıyla izleyerek çok kolay bir şekilde Instagram etiketleme nasıl olur öğreneceklerdir:


Öncelikle yorum yapılacak olan paylaşımın yorumlar kısmına gelinir ve yorum yazma kısmına tıklanır.

Burada etiket yapacak kişi yorumunu yazar ve @ işareti koyarak etiketleyeceği kişinin adını @ işaretine bitişik yazar.

Burada @ işaretinin altında çıkan kişilerde etiket yapılacak kişi seçilir.

Etiketleme yapıldıktan sonra yorum da yapılır.

İçinde etiketleme yapılan yorum yapıldığı anda bahsedilen kişiye bildirim gider.

Instagram kişi etiketleme oldukça basit bir işlemdir. En çok dikkat edilmesi gereken şey doğru kişinin etiketlenmesidir. Instagram kullanıcı isimleri benzer olanlar etiketlemek istenilen kişinin adını yazarken ‘@’ işareti ile önerilebilir. Burada gelen kullanıcı isimlerinden doğru kişi seçilmez ise başka bir hesap sahibi etiketlenebilir. Etiketleme yapıldığı anda bildirim gitmesi özelliği ile etiketlenen kişinin o anda yapılan etiketten haberi olur.


Etiketleme yaparken yanlış bir kişiyi etiketlemek oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Kullanıcılar etiketleme yaptıktan sonra yanlış bir kişiyi etiketlediklerini fark ederlerse bunu düzeltebilirler. 
Instagram Yorumlarında Yanlış Kişi Etiketi Nasıl Düzeltilir?

Instagram yorumlarında yanlış kişi etiketlendiğinde bu hata kolayca düzeltilebilir. Bu özellik yorumda yanlış kişinin etiketlenmesi ile veya yapılmış bir etiketin artık kaldırılmak istenmesiyle kullanılır. Instagram’da daha önceden etiketlenmiş ve artık bu etkileşimin kaldırılmak istendiği durumlar da oluşabilir. Daha önce paylaşılmış bir gönderinin altında yorumlarda etiket yapan bir kullanıcı artık o paylaşım altındaki yorumlarda yaptığı etiketin görülmemesini isteyebilir. 


Instagram arkadaş etiketleme yapıldıktan sonra bu etiketi düzeltme işlemi de basit aşamalarla yapılır. Instagram’ın yorum düzenleme seçeneği sunması bu işleme olanak sağlar. Yorum düzenleme seçeneği aktif kullanılarak bu gibi durumlarda hızlıca düzeltme yapılabilir. Instagram etiketleme düzeltme işlemi için yapılması gerekenler aşağıdaki aşamalarda anlatılmıştır:


Instagram yorumlarından bir etiketin kaldırılması için düzeltme yapılacak yorumun bulunması ve üzerine tıklanması gerekir.

Düzeltme yapılacak yoruma girildikten sonra bu yorumun üzerine çok kısa bir süre basılı tutulması kullanıcıya seçenekler sunulmasını sağlar.

Bu seçenekler arasında yorumun tamamen kaldırılmasına olanak sağlayan seçenek de oldukça işe yarardır.

Yorumdan sadece yapılan etiketi kaldırmak istendiği için düzenleme seçeneği kullanılır.

Düzenleme seçeneği kullanılarak sadece etiket yapılan kısım silinerek etiket yorumdan kaldırılmış olur.

Bu seçenek ile paylaşım altına yapılan yorum silinmeden kalır sadece yorum içerisinde yapılan etiket kaldırılmış olur.

Bu aşamalar sırasıyla ve doğru olarak yapıldığında Instagram üzerinde yapılan bir etiketleme düzeltilmiş olur. Kullanıcılar yanlış kişileri etiketledikleri, yanlışlıkla etiket yaptıkları veya önceden yapıp kaldırmak istedikleri etiketlerden bu sayede kurtulur. Sadece etiketi değil aynı zamanda yaptığı yorumun tamamını silmek isteyen kullanıcılar yorumu kaldır seçeneği ile yorumu tamamen silebilirler. (İnstagramda etiketlendiğin yorumu silme işlemi değildir.) Bu işlem de sırasıyla aşağıdaki gibidir:


Instagram’dan kaldırılmak istenen yorumun bulunduğu paylaşıma gidilir.

Bu paylaşım altında yorumlara tıklanır.

Yapılan yoruma basılı tutarak gelen seçeneklerde yorumun kaldırılmasına yönelik seçenek seçilir.

Yorumu kaldırma seçeneği seçilerek yorum içerisindeki tüm etiket ve iletilerle silinir.

Silinen yorum içindeki etiket yapıldıysa, etiketlenen kişiye etiket yapıldığı anda olduğu gibi bildirim gitmez.

Instagram çekiliş etiketleme son zamanlarda en yaygın kullanılan Instagramda etiketleme yapma şeklidir. Kullanıcılar çekilişlerden faydalanmak için karşılarına çıkan çekilişlerde çokça etiketleme yaparlar. Çekiliş yapan hesapların istediği sayıya ulaşabilmek ve kazanma şanslarını arttırabilmek için bir paylaşım altına birden çok etiketleme yapılır.


Instagram üst üste yapılan birden fazla instagram arkadaş etiketleme işlemlerini engelleyebilir. Bu sebeple Instagram çekilişlerinde bir çekiliş paylaşımı altına çok fazla yorum ve etiket yaparken dikkatli olmak gerekir. Instagram topluluk kuralları gereğince buradaki gibi bir sıklıkla yorum yapmak saldırgan bir davranış olarak nitelenir. Bu sebeple yapılan yorumlara bir limit belirlenmiştir. Belirlenen limit sınırı kullanıcıların 1 saat içerisinde 60 tane yorum yapabilmesidir.


Instagram etiketleme özelliği Instagram’daki paylaşımlar altındaki yorumlarda birinden bahsetmek, etkileşim arttırmak, sosyal ağ içerisinde olmak için çok etkilidir. Yapılan etiketlemelerle sürekli etkileşim halinde olmak mümkün hale gelir. Tüm etiketleme işlemlerinin kullanıcılara bildirim yoluyla iletilmesi ile kullanıcılar, onlardan bahsedilen tüm paylaşımlardan haberdar olurlar. Popüler hesaplar tarafından yapılan çekilişlerden istedikleri paylaşım altına etiketleme yaparak çekiliş kazanma fırsatı da elde ederler.