Instagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram işletme hesabı ile işletmeler ürün ve hizmetlerini ücretsiz şekilde tanıtabilirler. İşletme bilgilerini belirterek işletmelerini daha ulaşılabilir kılacak bir hesaba sahip olabilirler. Hesap işletme hesabına çevrildiğinde, Instagram işletme hesabı yönetimi ile ilgili kullanıcılara normal hesaplarda olmayan çeşitli avantajlar sağlanır. İşletmeler hedef kitlelerine ulaşabilmek için işletme hesaplarını kullanarak kendi reklamlarını oluşturabilirler.

Instagram Hesabı İşletme Hesabına Nasıl Dönüştürülür?

Instagram’ı daha profesyonel şekilde kullanabilmek için Instagram işletme hesabına geçiş yapılmalıdır. Instagram işletme hesabı sahibi olabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:


Instagram uygulamasına girerek yeni bir Instagram hesabı oluşturulmalıdır. Eğer mevcut Instagram hesabı işletme hesabına dönüştürülecekse, mevcut hesap bilgileri ile uygulamaya giriş yapılmalıdır.

Profil sekmesinden Ayarlar menüsüne gidilmelidir.

Hesap menüsü açılmalıdır.

Profesyonel Hesaba Geçiş Yap butonuna tıklanmalıdır.

İşletmenin faaliyetleri ile ilgili istenen detayların seçilmesi gereklidir. Ardından hesabın işletme hesabına dönüştürülme işlemi tamamlanmış olur. Hesap tekrar bireysel hesaba dönüştürülmek istenirse, aynı adımlar tekrarlanarak bireysel hesaba geçiş yapılabilir.

Instagram İşletme Hesabına Geçiş Yaparken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Instagram işletme profiline sahibi olabilmek için bilinmesi gereken önemli detaylar şu şekildedir:


İşletme hesaplarının gizlenebilmesi mümkün olmadığı için işletme hesabına geçiş yapılırken hesabın herkese açık olarak ayarlanması gereklidir.

Instagram hesabını işletme hesabına dönüştürebilmek için işletmenin Facebook sayfası olmasına gerek yoktur. Ancak Instagram’ın işletmelere sunduğu özelliklerden yararlanabilmek için Facebook sayfasının olması zorunludur.

Instagram işletme hesabı açma işleminin tamamlanabilmesi için e-mail, telefon numarası veya işletmenin adresi gibi bilgilerin en az birinin verilmesi gereklidir.

Instagram İşletme Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Instagram işletme hesabı aç işlemi yapıldıktan sonra yararlanılabilecek özellikler aşağıdaki gibidir:


Firma sahipleri firmalarını tanıtıp daha geniş bir hedef kitleye ulaştırabilirler.

Paylaşımlara gelen istatistiklerin izlenebilmesi mümkündür.

Instagram işletme hesabı ile haftalık ve günlük olarak paylaşımların kaç beğeni aldığı, en çok gösterilen gönderilerin hangileri olduğu görülebilir.

Gönderilerin doğrudan ücretli tanıtımı yapılarak işletmenin daha fazla kişi tarafından keşfedilmesi sağlanabilir.

Instagram mesajları, gönderi yorumları ve etkileşimli çıkartmalar ile işletmenin potansiyel müşterileri ile doğrudan iletişime geçilebilir.

Instagram İşletme Hesabıyla Normal Hesap Arasındaki Farklar Nelerdir?

Normal bir Instagram hesabına sahip olmakla Instagram işletme hesabı açmak arasındaki farklar aşağıda açıklanmıştır:


Normal profilde reklam oluşturabilmek mümkün değilken işletme hesabında reklam yayınlayarak işletmeyi daha popüler hale getirebilmek mümkündür.

Normal Instagram hesaplarında direkt olarak iletişime geçilmesi için butonlar gözükmez. Ancak işletme hesaplarında diğer kullanıcıların direkt iletişime geçebilecekleri butonlar gösterilir.

Hizmet verilen bir yer varsa, işletme hesabının yol tarifi özelliği ile bu yer haritadan görülebilir. Ancak normal hesaplarda olan bir özellik değildir.

Instagram işletme hesabı avantajları arasında istatistik bilgilerine ulaşabilmek vardır. Profil ile ilgili bütün istatistikler detayları ile görüntülenebilir. Ancak normal hesaplarda bu özellik yoktur.

Instagram Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Instagram kullanıcılarına sunulan özellikler şöyledir:

Mesaj kısmında konuşulan kullanıcıların son görülme saatleri ve hareket durumu görülebilir. Ayarlar menüsünden bu özellikler istendiğinde kapatılabilir.

Veri tasarrufu amacı ile videoların otomatik oynatılma seçenekleri değiştirilebilir.

Hikayelerin kimlere gösterilmesi ve kimlere gösterilmemesi gerektiği ayarlanabilir.

Gönderiler yoruma kapatılabilir ya da etiketlenilmiş olan fotoğraflardan etiketler kaldırılabilir.

Instagram işletme hesabı ayarları ile beklenen görüntülemeyi almamış olan gönderiler öne çıkartılabilir.

Takipten çıkılamayan ancak paylaşımları da görülmek istenmeyen kullanıcılar sessize alınabilir.

Instagram işletme hesabı daha ilgi çekici hale gelsin diye Instagram’ın yeni filtreleri ile paylaşım yapılabilir ve beğenilen filtreler de favorilere eklenebilir.