Whatsapp Durumuna Gizlice Nasıl Bakılır?

Whatsapp Durumuna Gizlice Nasıl Bakılır?

Whatsapp durumuna gizlice bakmanın yollarını arıyorsanız, en çok kullanılan WhatsApp durum görme hilesi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Whatsapp yapısı itibari ile dünyada en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından birisidir. İnsanların durumları hakkında hikaye paylaşması uygulamayı kendi alanında benzersiz kılmaktadır. Uygulama hakkında araştırma yapanların pek çoğu, hikayelere veya durumlarına gizlice bakmanın yollarını aramaktadır.


‘Birinin Whatsapp durumunu görmek istiyorum’ veya ‘Whatsapp başkasının durumumu görmek istemiyorum’ sorularının yanıtlarını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Çeşitli yöntemler kullanarak uygulamada kimse anlamadan durumlarına bakabilirsiniz. İşte en güncel ve 2023 yılında geçerli olan Whatsapp durumuna gizlice bakmanın yolları.


WhatsApp'ta Birinin Durumunu Gizlice Görmek İçin Ne Yapmalı?


Whatsapp kullanıcıları cihazına yüklenen uygulamaların çoğunlukla birinin durumuna gizlice bakmanın yollarını bilmemektedir. Tıpkı Instagram gibi hikaye paylaşma özelliği bulunan uygulamada hikayelerin süresi 24 saat ile sınırlıdır. Kısacası her paylaşılan fotoğraf veya video 24 saat içerisinde silinmektedir.


Durum güncellemelerini gizlilik ayarlarından belirlediğiniz gibi farklı apk veya dosyalar ile kimse fark etmeden görebiliyorsunuz. 


Birinin durumunu gizlice görmek için aşağıdaki yöntemlerin birini kullanabilirsiniz:


Telefonunuzu uçak modunda kullanmak

Uygulamadan Okundu Bilgisini Kapatmak

Whatsapp durumuna gizlice bakma programı kullanmak

Dosya yöneticisinden gizli klasöre erişmek

Paylaşan kişinin telefonunu kullanmak

Telefonunuzu Uçak Modunda Kullanmak

Whatsapp duruma baktığım görünmesin istiyorsanız, en basit yol telefonunuz uçak moduna almaktır. Çevrim dışında bakmanız karşı tarafa veri olarak iletilmeyecektir. Biri Whatsapp üzerinde durum paylaştığında aşağıdaki adımları yapmanız yeterli olacaktır:


Öncelikle okumak istediğiniz kişinin hikaye paylaşıp paylaşmadığını kontrol edin.

Hikaye paylaştıysa, uygulamayı arka plana atın.

Ardından cihazınızı uçak modunu veya Hücresel verinizi (Hücresel veri kapalıysa Wi-fi üzerinden de yapabilirsiniz) kapatın.

Tekrardan uygulamanızı açın ve kişinin hikayesini görüntüleyin, kişi okuduğunuzu görmeyecektir.


Uygulamadan Okundu Bilgisini Kapatmak

Whatsapp üzerinden hikaye paylaşımı yapan insanların çoğu durumlarına kimlerin baktığını görmek isteyecektir. Üçüncü taraf kişiyseniz ve gizlice bakmanın yollarını arıyorsanız, bu ikinci yöntem çoğu kişinin uyguladığı yöntemdir. Uygulama üzerinden okundu bilgisini kapatarak, başkasının hikayelerine gizlice bakabilirsiniz.


Whatsapp durumuna gizlice bakmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemi adım adım uygulayın:


Öncelikle uygulamanızı açın ve ana ekrana ulaşın.

‘Sohbetler’ kısmını gördüğünüzde sol en köşede bulunan 3 noktalı simgeye dokunun.

Çıkacak yan menüde ‘Ayarlar’ kısmına bir kez dokunun.

Açılan ekranda adınız ile birlikte aşağıya doğru menüler olacaktır, buradan ‘Gizlilik’ kısmına dokunun.

Biraz aşağıya inmenizin ardından ‘Okundu Bilgisini’ kapatın.

Bu yöntem, ‘Whatsapp durumumu gizliden bakanları görme’ işlemini pasif bırakacaktır.

Whatsapp Durumuna Gizlice Bakma Programı Kullanmak

Bir kişinin durumunu görüntülemenin diğer yolu da program kullanmaktır. Üçüncü taraf uygulamalar, gizliliğin korunması adına pek önerilmez ancak dilerseniz, çeşitli uygulamalar ile bunu yapabilirsiniz. Whatsapp gizlenen durumu görme uygulaması APK olarak piyasada çeşitli programlar bulunur.


Whatsapp durumuna gizlice bakmanın yolunu program kullanarak sağlamak istiyorsanız, aşağıdakileri kullanabilirsiniz:


Unseen status and No Last Seen: Uygulamayı kullandığınızda görünmeyecek şekilde veya gizli modda iken mesajları okuyabilirsiniz. Karşı taraf mesajları okuduğunuzu veya duruma baktığını görmemektedir. Andorid telefonlar için uygun ve tüm yaşlara erişime açık olan uygulamayı yaklaşık 1 milyon kişi indirmiştir.

Status saver: Whatsapp durumlarda hikaye ve video indirmenize yarayan uygulamada çevrimdışı çalıştırarak hikayeleri görüntüleyebilirsiniz. Böylelikle indirmeden önce durumlara bakabilmek mümkün olur. Ancak uygulamada verilerin silinemediğini ve üçüncü taraf uygulama olduğunu unutmayın.

Dosya Yöneticisinden Gizli Klasöre Erişmek (Programsız)

Dosya Yöneticisinden Gizli Klasöre Erişmek

Programsız veya uygulamaya direkt erişilmeyen şekilde bir yöntem arıyorsanız, Android telefonlarında geçerli olan dosya yöneticisinden ulaşabilirsiniz. Bu yöntem temelde, uygulamanın cihazınıza kaydettiği verilerden gelmektedir. Dosya yöneticisinde ‘.Statuses’ olarak bilinen ve 24 saat içerisinde otomatik olarak silinen durum kaydetme kısmı bulunur. 


 Whatsapp duruma baktığım görünmesin istediğinizde dosya yöneticisinden aşağıdaki gibi gizli klasöre erişebilirsiniz:


Öncelikle Android telefonunuzu kullanarak dosya yöneticisini bulunuz.

Yöneticiyi açın ve aynı alandan dahili depo birimine dokunun.

Buradan sırasıyla Whatsapp > Media > .Statuses klasörlerine erişin.

Son olarak ‘.Statuses’ klasörüne tıklayın ve görüntülen resmi kullanın.

Not: Bu klasör, gizli dosya olarak görünecektir. Açmak için Dosya yöneticine gelin, dahili depo birimini seçin ve yukarıdaki üç noktalı menüye dokunarak ‘Gizli dosyaları göster’ kısmını açın.


Paylaşan Kişinin Telefonunu Kullanmak

Etik olmayan başka bir yöntem daha bulunmaktadır. Youtube hesap çalma içeriğinde olduğu gibi yazılımdan anlayan insanlar başkası görmeden durum hikayelerine bakma gibi işlemleri yerine getirebilmektedir. Bu aynı zamanda ‘Whatsapp kişiye özel durum paylaşımı anlaşılır mı?’ sorusuna da tam yanıt verecektir.


Paylaşan kişinin telefonunu kullanmak için kali Linux işletim sistemi veya çeşitli yazılımlar kullanarak telefona sızmakla olmaktadır. Ancak bu etik olmasa da test amaçlı highstermobile veya mspy gibi servisler kullanılabilmektedir. Ayrıca uzaktan erişim ile paylaşan kişinin telefonu sizin bulunduğunuz yerde ise durumuna bakabilirsiniz.


Whatsapp Duruma Bakıldığı Nasıl Anlaşılır?

Tıpkı sizin gibi Cihaza yüklenen Whatsapp uygulaması diğer kişide ayarlar menüsünde bulunan okundu bilgisi açıksa duruma bakıldığı anlaşılmaktadır. Karşı taraf bu özelliği kapattıysa veya bunun yerine çeşitli yöntemler kullandıysa bakmak neredeyse imkansızdır.


Okundu Bilgisi Kapatma Durumunda Ne Olur?

Okundu bilgisi kapatma, WhatsApp durumuna görünmeden bakmak iPhone veya Android cihazınız için karşı tarafından sizi görmemesi demektedir. Okundu bilgisini kapatarak, durumların yanında mesaj, grup mesajların da görünür olmazsınız.